Vádat emelt a DNA Gálfi és négy önkormányzati alkalmazott ellen

Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) hivatali visszaélés miatt vádat emelt Gálfi Árpád, Székelyudvarhely volt polgármestere, valamint négy önkormányzati alkalmazott ellen.

Hírszerkesztő: Molnár Raymond
Vádat emelt a DNA Gálfi és négy önkormányzati alkalmazott ellen
Gálfi Árpád. Archív Fotó: Hodgyai István

A DNA április 10-én kiadott közleményében az áll, hogy a vádirat szerint a volt polgármester jogszabályokat figyelmen kívül hagyva bízott meg egy ügyvédi irodát, jelentős anyagi kárt okozva ezzel a város költségvetésében. A szerződés aláírásakor és a későbbi kifizetések során sem követték a törvényes eljárást, így a város 27 500 lej kárral szembesült.

A vád szerint ez azt jelenti, hogy Gálfi anélkül bízott meg egy ügyvédet jogi képviseletre, hogy azt az önkormányzati képviselő-testület jóváhagyta volna. Az ügyvédnek összesen 27 500 lejt fizettek ki 2019 áprilisa és decembere között. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

A büntetőeljárásban nemcsak Gálfi Árpád, hanem négy másik személy is szerepel, akik a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal munkatársai voltak az események idején: H. Zsuzsanna, Sz. István, T. Izabella, V. Szabolcs. A vád szerint ők segíthették a szerződések jogszerűnek tűnő lebonyolítását. 

A DNA közleménye hangsúlyozza, hogy az eljárás során az ártatlanság vélelme minden vádlottat megillet.

Megkérdeztük Gálfi Árpádot

A vádemelés kapcsán Gálfi Árpád volt polgármestert is megkerestük, aki megerősítette, hogy kézhez kapták a vádiratot, ám még tanulmányozzák azt, a tárgyalás pedig még nincs kitűzve, így korai lenne bármit mondani. Gálfi szerint ugyanakkor az ügy 2023-as kirobbanásával azt akarták elérni, hogy ne tudjon indulni az előző évi helyhatósági választásokon, csakhogy ő egyetemi vizsgái miatt nem tudott „időben” vallomást tenni.

 – A hatályos törvények előírják, hogy jogi képviseletet csak az önkormányzati testület jóváhagyásával fogadhat a város, de arra nincs precedens, hogy ha ezt a döntést elmulasztják, hogyan lehet biztosítani a jogi képviseletet, ha a hivatal jogászai közt nincs erre kompetens személy. Így ha nem fogad ügyvédet a város, jogi képviselet nélkül vélhetően elveszíti a pert, ami többmilliós kárral jár – fogalmazott. A volt polgármester arra is rámutatott, hogy 2016 után az Aqua Nova Rt.-vel és az RDE Hargita Kft.-vel szemben folyatott perekben az önkormányzati testület elfogadta, hogy Moldován-Horváth István lássa el az ügyvédi feladatokat, ám ez vélhetően politikai érdekek miatt 2019 után megváltozott. 

– Az említett perek mindenikében Moldován-Horváth István ügyvédi irodájával kötöttünk szerződést, és a lezárult pereket meg is nyertük, több millió euró kártérítés kifizetésétől óvva meg a várost. A volt beruházási igazgató elleni és a kanalizálás miatt kialakult perek kapcsán négyszer terjesztettem a testület elé, hogy ugyanazt a jogi képviseletet adjuk meg a városnak, sikertelenül. Én az álláspontomat fenntartom: soha nem dolgoztam a város ellen, és minden döntésemet úgy hoztam meg, hogy azokkal a város érdekeit képviseljem – húzta alá Gálfi, hozzátéve, hogy az ügy kapcsán a későbbiekben sajtótájékoztatót fog tartani. A volt polgármestert arról is megkérdeztük, hogy miként vélekedik arról, hogy az ügyben több korábbi munkatársait is felelősségre vonták. – Polgármesteri mandátumon idején minden kollégámat, politikai érdekektől függetlenül, munkára kértem fel, úgy, hogy mindannyian a városért dolgozzunk. Bízom abban, hogy az igazság ebben az esetben is győzni fog – zárta Gálfi.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!