Uniós pályázatból újul meg a tanintézet
A 2018-ban megnyert projektet már tavaly év végére kellett volna befejezni, de most úgy tűnik, hogy nem lesz hosszas a késedelem: akár nyárára is elkészülhet Székelyudvarhely egyik legnagyobb szakképző tanintézetének a korszerűsítése. A pályázat fő célja a hőszigetelés volt, emellett a főépület teljes felújítása is belefért.
A jelenleg kivitelezés alatt álló projektek közül ez az egyik, amelynek befejezési határidejét át kellett ütemezni. Az európai uniós pályázatot még 2018-ban nyerte meg a város, a Bányai János Műszaki Szakközépiskola korszerűsítésére, hőszigetelésére és felszereltségének javítására, majd 2019-ben írták alá a finanszírozási szerződést, és a tervezés után csak 2021-ben indult a közbeszerzési eljárás. Egy helyi cég szabálytalanság miatti kizárása, óvások, a pályázatok újraértékelése után egy, az első körben is nyertes bukaresti vállalkozással kötötte meg a polgármesteri hivatal a kivitelezési szerződést, és 2022 nyarán indult el a munka a tanintézetnél.
– Időközben még a 15-ös kormányrendelet módszertanának elfogadására is várni kellett, ez ugyanis az elszaladt árakat és a munkadíjakat volt hivatott kezelni, hiszen kérdéses volt, hogy az elnyert 12 742 891 lejes költségvetésbe a jelenlegi anyagárak és bérek mellett mi fér bele. Időközben megjelent a szabályozás, a kivitelező kérte az árak módosítását. A beruházás összértéke 12 903 131 lejre módosult
– tájékoztatott Zörgő Noémi, a hivatal szóvivője, megjegyezve, hogy a projektben a város önrésze 4 százalék, és év végéig kell befejezni a munkát.
Feleki Csaba iskolaigazgató elmondta, a késedelem után is döcögősen indult a kivitelezés, aztán pár hónap után fellendült a tevékenység, azóta elég jó ritmusban haladnak.
– Tavaly decemberre kellett volna pontot tenni a projekt végére, de idén biztos befejezik, hiszen 75–80 százalékban elkészült a munka, sőt, ígéretet kaptunk arra, hogy két-három hónapon belül végeznek
– közölte az igazgató.
Ennek nemcsak a korszerűsítés miatt örülnek az iskolánál, hanem azért is, mert így az új tanév kezdetére végre helyre kerül minden, hiszen a munkálatok ideje alatt a műhelyekben, a bentlakás tanulótermeiben is osztályokat kellett elhelyezni. Dupla szakos osztályaik is vannak, amelyeknek a szakórák idejére két teremre van szükségük.
Mint megtudtuk, a tetőszerkezet felújítása, a nyílászárók cseréje és a külső szigetelés már kész van, az épületen kívül még dolgoznak a szennyízrendszer építésén, de többnyire már csak belső munkálatok vannak hátra. A nagy volumenű korszerűsítés a tanintézet főépületét érinti, ugyanis a sportcsarnok és az étkezde aránylag még újnak számít.
– Nemcsak az oktatás színvonalában, hanem az iskolai infrastruktúra szempontjából is haladást tudunk így felmutatni, európai szintű körülményekkel és lehetőségekkel fogadhatjuk a térség diákjait. Az oktatóműhelyeink is rendben vannak, egyéb pályázati forrásokból folyamatosan bővítjük a felszerelésüket
– sorolta Feleki.
A hamarosan befejeződő projekt részeként teljesen új vízhálózatot, valamint fűtésrendszert telepítettek, bár fő cél a szigetelés volt, hogy a lehető leghatékonyabb és költségkímélő legyen az energiafelhasználás. Új kazánokat is kapnak, továbbá a 2A és 2B épületekre a hőszigetelés mellett fotovoltaikus napelemrendszert is felszerelnek. Jelenleg már a termek padlóburkolatán dolgoznak, várják a megrendelt ajtókat, következik a mosdók felszerelése. Feleki Csaba igazgató azt mondta, olyan lesz a főépület, hogy az elkövetkező 30-40 évben már nem lesznek problémáik vele.