Újrajárják az Apám táncát
Felújítja 25 évvel ezelőtt megkomponált táncszínházi előadását a neves koreográfus, Könczei Árpád. Az értékmentés, megmaradás táncaként is értelmezhető produkciót az Udvarhely Néptáncműhely és a Kedves Zenekar előadásában csütörtökön 19 órától mutatják be Székelyudvarhelyen.
Az Udvarhely Néptáncműhely igazgatójának, Orendi István felkérését elfogadva, első alkalommal dolgozik Székelyudvarhelyen Könczei Árpád. A neves zeneszerző, koreográfus az erdélyi néptáncelőadások krónikájában vízválasztóként jegyzett Apám tánca című, negyed századdal ezelőtt bemutatott előadásának újragondolt változatát állítja színpadra.
Ismét színpadra viszik
Az előkészületek, egyeztetések másfél éve kezdődtek, a próbák tavaly ősz óta zajlanak, ugyanis akkorra lett teljes a Néptáncműhely csapata. A hat párból álló tánckar az erdélyi hivatásos magyar néptáncegyüttesek táborában ezzel a létszámmal csak „kamaraegyüttesnek” számít, ezért is megtisztelő, hogy Könczei rábólintott a közös munkára – vezette fel az előzményeket sajtótájékoztatón az igazgató. Elmondta: a rendező-koreográfus két darabot javasolt, a választás az Apám táncára esett, azért is, mert egyetemistaként látta a Háromszék Táncegyüttes előadásában, és nagy hatással volt rá.
– Ma is mérföldkőnek tartom, új, a táncszínházi előadások irányába mutató utat jelentett – indokolta döntését Orendi.
Az Apám tánca valóban emblematikus előadás volt 1992-ben, újdonságnak számított, hogy a dramaturgiájában az üzenetet erősítő versek is szerepeltek – fűzte tovább a gondolatot Könczei Árpád. Véleménye szerint „egy lépcsőfok volt a táncszínházi előadások felé, olyan fajta dramatikus, tematikus előadás, ami népzenéből és néptáncból építkezett, szimbolikus mondanivalója, az apáról fiúra való átörökítés pedig nemcsak magára a táncra vonatkozott, hanem arra, hogy a hagyomány a családon belül szokott átadódni, és ez Erdélyben 25 évvel ezelőtt még egy kicsit erősebb volt, mint ma”.
A régi-új előadás alapgondolata is ez, és ahogy az „ősváltozat”, a felújított variáns is több erdélyi tájegység népzenéjéből, néptáncából és a kortárs erdélyi költők, Szilágyi Domokos, Kányádi Sándor ma is aktuális üzenetű lírájából építkezik.
Letisztult változat
Könczei kijavította a dramaturgiai hibákat, letisztultabbá tette az apa- és a fiúszerepet és módosította, dinamikusabbá tette a régi, véleménye szerint „túlszerkesztett, túl beállított” koreográfiát. A 65 percesre szabott, rondóformát követő előadás fő motívuma az atyai örökséget szimbolizáló közép-erdélyi férfitánc, a pontozó maradt, a színpadkép és az autentikus népzenei összeállítás nem változott.
– Vissza a néptánchoz, ezt Orendi István mondta, de akár mottó is lehet. Én nagyon hiszek a népzene és néptánc erejében, nem hiszem azt, hogy kimegy a divatból – fogalmazta meg alkotói hitvallását Könczei.
Önmagát „megszállott” alkotóként jellemezte, nem tagadva, hogy feszes tempót diktált a csapatnak. Az Udvarhely Néptáncműhely tánckaráról úgy vélekedett: csak maroknyi, de tehetséges, lelkes, szorgalmas, fejlődőképes – sajnálatos, hogy kevés figyelmet és anyagi támogatást kap a fenntartó önkormányzattól.
– Sokkal jobb lesz, mint a 25 évvel ezelőtti előadás. Jöjjenek el, nézzék meg, hozzanak tojást meg paradicsomot, és ha nem tetszik, dobálják fel a színpadra – invitálta végszóként a publikumot Könczei.
Nagy érdeklődés – látatlanban
Orendi István hozzáfűzte: a nézőtér biztos nem lesz üres, az előadásnak látatlanban is jó híre kelt: a február 16-i, csütörtök esti bemutatóra, a február 17-i előadásra félháznyi jegy elkelt már, a szabad helyekre 15, 10 lejért még lehet belépőt vásárolni.
– Turnét tervezünk, Nyárádszereda, Csíkszereda, Gyergyószentmiklós, Kolozsvár, Marosvásárhely, Sepsiszentgyörgy, Székelykeresztúr, Barót már jelezte, hogy várnak, és remélem, hogy az idei Erdélyi Hivatásos Táncegyüttesek Találkozóján, Nagyváradon is kedvező szakmai fogadtatásban, kritikában lesz részünk – summázott bizakodva Orendi István igazgató.
Lázár Emese