Továbbra is menő Bulgária és az all inclusive
Leginkább júliusban vagy augusztusban nyaral az udvarhelyszéki, ha nyaral. Közülük legtöbben még mindig Bulgáriát választják, a jó ár-érték arány miatt. Elvétve viszont akad már olyan ember is, aki a Maldív-szigetekre fizet be egy útra, és akár 6000 eurót is rákölthet a nyári kiruccanásra.
[caption id="attachment_54273" align="aligncenter" width="720"] Bulgária nem veszít népszerűségéből. Olcsón elég jót kínál[/caption]
Mindenkinek a saját pénztárcája vastagságától függ, hogy mennyit költ a nyaralásra, és nagy a különbség az egyéni, autóbuszos vagy éppen repülős utak árai között – válaszolta érdeklődésünkre Kacsó Zoltán, az egyik legrégebbi székelyudvarhelyi utazási iroda vezetője. Annyit elárult, hogy átlagosan családonként 700-800 eurót tesznek félre az emberek a nyári utazásra. Megtudtuk azt is, hogy mifelénk főleg a korai foglalás a jellemző, az emberek kihasználják ennek előnyeit, és idén jól is járt az, aki időben rászólt egy csomagra.
– A lista első három helyén határozottan Bulgária áll – jelentette ki viccesen Kacsó, azután Törökország, illetve Görögország következik a sorban.
A nyaralni indulók egyre tudatosabbak a szakember szerint, nagy részük tudja, hogy mit szeretne, és az utazási irodák segítenek a kívánságok megvalósításában. Akár egzotikus utazásokat is „megrendelhetünk” már itthon is, idén is volt több utazás a Maldív-, illetve a Seychelles-szigetekre, Thaiföldre és a Dominikai Köztársaságba, adtak el két fő számára 6000 euróba kerülő utat is. Egyébként elő- és utószezonban fejenként akár 115 euróért is tölthetünk egy hetet Görögországban, ha megelégszünk az autóbuszos utazással, felső határ pedig nincs, bármilyen extrakérést teljesítenek már az udvarhelyszéki utazási irodák.
Fő a bizalom
A nemrég sajnálatos módon Törökországban pórul járt magyarországi nyaralók kapcsán voltunk kíváncsiak arra, hogy megelőzhetők-e az ilyen esetek.
– Nem kell az utasnak figyelnie semmire, a mi dolgunk az, hogy olyan utazást közvetítsünk, ahol a szervező nem bukik be – hangsúlyozta Kacsó Zoltán.
De amúgy nem lehet száz százalékban kiszűrni a problémákat, a megkérdezett szakember is közvetített régebb olyan utat, amelyben a partner menet közben bebukott, de az utas észre sem vette, mert az utazási iroda újból kifizette a repülőjegyeket és a szállást.
– Igyekszünk nem dolgozni gyanús céggel, meg egyébként is a hűséges kliensekből élünk – összegzett Kacsó.
Lassan változnak az igények
Bár valamennyire változnak az igények az elmúlt évekhez viszonyítva, Bulgária nem veszít népszerűségéből, és egyértelműen a nagyon jó ár-minőség arány miatt – tudtuk meg az utazásszervezőtől. Ezzel párhuzamosan lassan növekszik az érdeklődés a hazai célpontok iránt is. Törökország az utóbbi időszak eseményei miatt vesztett valamennyit a népszerűségéből, van aki fél odautazni, de jócskán vannak olyanok, akik kihasználják a jó árakat. Vannak továbbá már olyanok is, akik kilépnek az évekig élvezett all inclusive „mókuskerékből”, és például Görögországot választják félpanzióval, mert rájöttek, hogy mennyivel jobb egy tengerparti kisvendéglőben vacsorát rendelni. De az biztos, hogy vannak olyan desztinációk, ahol minden all inclusive, vagy stabilan annyira előnyös ez a típusú szolgáltatás, hogy nem érdemes félpanziós utat választani. Ebben továbbra is Tunézia, Egyiptom, Törökország és Bulgária jár az élen – ismertette Kacsó, majd hozzátette: a változáshoz nálunk sok idő kell.
Asztalos Ágnes