Hirdetés

Tavasszal indulhat az Erdei Iskola Karaván

Egy helyre több mint tízen jelentkeztek a múlt hétvégén tartott erdőpedagógiai képzésre. Végül kissé bővítették a létszámot, így huszonöt fővel zajlott Ivóban a magyarországi és helyi szakemberek által az ökológia és környezet iránt érdeklődő pedagógusoknak szóló ingyenes tanfolyam. A szervezők most azon dolgoznak, hogyan tudnának minél több helyre, minél több pedagógushoz eljutni.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc
Tavasszal indulhat az Erdei Iskola Karaván
Mire tanít az erdő? Lényeges az élményszerű tapasztalat Fotó: Erdei iskola tevékenységek / FB

A meghirdetett húsz helyre 252-en regisztráltak a szeptember utolsó hétvégéjére megszervezett erdeiiskola-képzésre, amelyet a hazai Holnap Erdeje Alapítvány kezdeményezett és támogatott karöltve a székelyudvarhelyi Color Metal Kft.-vel, facilitátora pedig az Országos Erdészeti Egyesület volt.

Erdei iskola tevékenységek / FB

A szervezők végül huszonöt személyt fogadtak, de így is tíz személyből csak egy került be a csapatba – tudtuk meg Kádár Tibor-Sándor erdésztől, aki szervezője és – anyaországi szakemberek mellett – egyik oktatója is volt az eseménynek. 
– Meglepetés volt a túljelentkezés, de egyben megerősítés is, és

megértettük, hogy a képzés iránt óriási az igény.

Főleg a Zöld hét és az Iskola másként hét ébresztette fel az érdeklődést a pedagógusokban. Az országban nincs erdőpedagógiai képzés, ezért külső segítségre van szükségük az oktatóknak, hogy miként lehetne hatékony, hasznos, gyermekek számára élvezhető tevékenységeket tető alá hozni – mondta el lapunknak Kádár Tibor-Sándor.

Alig járt le a múlt hétvégi képzés, már azon gondolkodnak a szervezők, hogyan lehetne azokhoz is közelebb vinni az erdőpedagógia lényegét, akik lemaradtak az eseményről. Az jól látszik, hogy megyénkben régiónként kéne megszervezni a tanfolyamot, olyan sokan jelentkeztek, de Erdély majdnem minden részén nagy az érdeklődés. A kapcsolatrendszer, a szervezési háttér és a szakmai tudás is adott, már csak a támogatók hiányoznak. Ezért elkezdték egy erdei iskolai közösség építését, amelynek tagjai egy adott helyszínen aktívan tesznek azért, hogy egy-egy kiszállás, tanfolyam anyagi fedezete összegyűljön.

– A közösség feladata lenne megteremteni a lehetőségeket, és akkor mi elvisszük a képzést abba a régióba, ahol többen is a közösséghez tartoznak, és dolgoznak annak létrejöttén – magyarázta Kádár.

A napokban már azt is

elhatározták, hogy tavasszal elindítanak egy Erdei Iskola Karavánt, egy-egy félnapos műhelygyakorlattal keresnék fel a nagyobb városokat, Nagyváradot, Kolozsvárt, Marosvásárhelyt, Sepsiszentgyörgyöt, Csíkszeredát, Székelyudvarhelyt,

amelynek során harmincfős csoportokban nyerhetnek majd betekintést az erdei iskola módszertani alapjaiba, lehetőségeibe az érdeklődők. 

Az erdőpedagógia megismertetése Kádár Tibor-Sándor szerint főleg azért időszerű, mert Erdély megyéinek többségében a terület ötven százalékát erdő borítja, az erdő az emberi lét alapja,

a környezettudatos magatartás tehát egyre fontosabb. Másrészt a gyermekek egy műanyag világban nőnek fel, egy egyensúlyából kibillentett társadalomban, az élővilággal való kapcsolatuk minimális. A pedagógusok, szülők részéről pedig egyre többen fordulnak az alternatív oktatási módszerek felé – a felsoroltakra ad választ, ha minél több pedagógus lesz képes élményszerű környezettudatosságra, ökológiai szemléletre nevelő tevékenységeket szervezni.

– A képzés nem olcsó mulatság, tehát támogatókat keresünk, és hangsúlyozzuk, hogy aki ebbe befektet, az a jövőbe fektet be. Jövőre legalább két képzést szeretnénk megszervezni, továbbra is az anyaországi kollégák bevonásával – mondta még el Kádár. Terveznek még tapasztalatcseréket, néhány órás szakmai kirándulásokat, illetve erdei tanösvényvezetést is módszertani megközelítéssel. Az újdonságokért érdemes bekövetni az Erdei iskola tevékenységek Facebook-oldalát.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!