Színdarabos bál Petőfivel
A Petőfi-emlékévhez is jól illeszkedik az Udvarhely Néptáncműhely új előadása. Rendhagyó alkotói csapat hozott össze egy rendhagyó, a pikantériát, de emelkedettséget sem mellőző darabot. A műfajában színdarabos bálként meghatározott produkciót csütörtökön mutatják be.
Idén 25 éves az Udvarhely Néptáncműhely, és egyértelmű volt, hogy az ünnepi évben László Csabát, a székelyudvarhelyi hivatásos néptáncegyüttes alapítóját, első vezetőjét kérik fel egy előadás rendezésére. Ezt mondta Orendi István jelenlegi igazgató pénteken, a Művelődési Házban tartott sajtótájékoztatón. László Csaba, a székelykeresztúri Pipacsok Néptáncegyüttes vezetője egy helyi legendára építette fel az előadást, amely Petőfi Sándor állítólagos székelykeresztúri sírjához kötődik.
– Egy igazi életszagú történetet kap a néző a Petőfi-potomság címet viselő darabban, amelyben megelevenedik a kisváros, Székelykeresztúr múlt századi légköre, intrikákkal, politikával, helyi csatározásokkal, kultúrával, a fókuszban Bálint Dániel temetkezési vállalkozóval, aki eltemette Petőfi Sándort, a legenda szerint ugyanis a költő a segesvári csata után Székelykeresztúron lehelte ki lelkét
– számolt be László Csaba rendező, koreográfus.
Az alcím – Bálint Dani különös esete a költővel – tehát nem véletlen.
A darab dramaturgiájáért, szövegéért, és a rendhagyó műsorfüzetért (amelyet majd minden néző a kezébe kap előadás előtt) Dósa Zoltán felel. Dósa, aki egyébként pszichológus, és a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Óvodapedagógus- és tanítóképző székelyudvarhelyi kihelyezett tagozatának a vezetője, már második alkalommal dolgozik együtt László Csabával, és inspiráló együttműködésről számolt be ezúttal is. Mint mondta, felületesen ismerte a legendát, és egyébként is nagyon szereti a kis emberek nagy történeteit. Bő másfél évvel ezelőtt kezdődött a munka, alapos kutatást is végzett, többek között beszerezte azt a szöveget, amely elsőként adott hírt Petőfi haláláról. Ez a kolozsvári Szabadság 1849. augusztus 5-i számában jelent meg, az írást be is építette a már említett műsorfüzetbe. Ez egyébként éppen olyan, mint egy korabeli újság, és nyelvezetével, tartalmával jól keretezi a színpadi történéseket.
Kicsit késve, de betoppant a pénteki sajtótájékoztatóra László Barna is, akinek az előadás „mozis” részének megalkotása volt a feladata. Mivel több idősíkon fut a történet, ezek érzékeltetésére hívták segítségül a vetítést, és így – mint a fiatal filmes szakember fogalmazott – a képi világ jól erősíti az előadást.
A színpadra az alkotók megfogalmazása szerint egy színdarabos bál kerül, szöveggel, tánccal, zenével (Kedves zenekar), képekkel, kifejező jelenetekkel. Egy kortárs előadás készült el, amelyben van pikantéria, és amelyben a profán jól megfér a mindennapival és az ünnepélyességgel.
És miért Petőfi-potomság a címe? Mert állítólag amikor közeledtek a kozákok, és figyelmeztették Petőfit, a költő mindössze ennyit mondott: potomság. És ez volt az utolsó tőle hallott szó.
A darab premierje csütörtökön lesz este 7 órától a Művelődési Házban, játsszák másnap, pénteken is. Székelyudvarhelyen márciusban és áprilisban is lesz előadás, továbbá mihamarabb szeretnék elvinni Székelykeresztúrra, március 27-én Csíkszeredában mutatják be, de Barót, Marosvásárhely, Zetelaka is ott van már a következő időszak műsortervében.