Szeretetnyelveken a Refiben
Rendszerint Mikulás környékén jelentkezik a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban a Szeretet7 elnevezésű rendezvény, amely kimozdítja az iskolát a megszokott működési módjából. Az egymásra figyelés, közös önismereti játékok a diákok, illetve a pedagógusok közti kapcsolatokat hivatott bensőségesebbé tenni.
A hatodik alkalommal jelentkező projekt célja az iskola közösségi életének, a szeretet képességének erősítése. Ötletgazdája és főszervezője, Szalay Zsuzsanna pszichológus, iskolai tanácsadó elmondta, hogy a program alapját Gary Chapman amerikai párkapcsolati szakértő szeretetnyelvről szóló elmélete adja, amely szerint a szeretetet többféleképpen, elismerő szavakkal, együtt töltött minőségi idővel, ajándékozással, szívességekkel, illetve testi érintéssel is ki lehet fejezni, és mindenkinek van „domináns szeretetnyelve”. Első körben a diákok kitöltik a Chapman-féle kérdőívet, amely rávilágít a saját szeretetnyelvére, majd a tematikus hét lehetőséget ad tudatosan gyakorolni és fogadni a szeretet különböző kifejezési módjait egymás között.
– Fejlődik ezáltal önismeretük, érzelmi intelligenciájuk, empátiájuk
– hangsúlyozta az iskolapszichológus, akit a szervezésben a tanintézet diáktanácsa támogat.
A diákok párokban vesznek részt a programokon. Hétfőn elismerő szavakat gyűjtöttek, nemcsak egymástól, hanem tanáraiktól is, kedden a testi érintés, ölelés napja volt, amikor „ingyen” ölelést lehetett kapni és adni, azoktól és azoknak, akik piros pólóban voltak az iskolában. A kihívásokkal egyébként a tanárokat is megszólítják a szervezők, ám Szalay Zsuzsanna elmondása szerint kollégái nagyobb számban csak az „ölelős” naphoz csatlakoznak, általában a diákokhoz képest kisebb lelkesedéssel vetik bele magukat az eseményekbe. Szerdán a minőségi idő jegyében egy nagy közös táncot rendeztek az iskola udvarán, tegnap szívességet tettek és kértek, ma pedig saját készítésű ajándékot adnak egymásnak a diákok.
– Ennyi év után már jól látszik, hogy a tanulóink sokkal tudatosabban képesek kifejezni érzelmeiket, és jobban figyelnek társaik igényeire is. Már nemcsak tudnak a szeretetnyelvekről, hanem képességszinten alkalmazzák is
– fogalmazott a pszichológus.
Ezenkívül egész héten működött a „villámposta-szolgáltatás”, pozitív üzeneteket lehetett küldeni a társaknak, az általános iskolások Mikulás-, illetve karácsonyifilm-vetélkedőbe nevezhettek be, feleléstől, felmérőírástól való felmentést, valamint tortát nyerhet a legeredetibb alkotást elkészítő csapat. A hét programjait a tanári Leg-liga koronázza meg, különböző kategóriákban lehet szavazni az iskola pedagógusaira, keresik többek között a legszebb mosolyú, legnagyobb kisugárzással rendelkező stb. pedagógust, a legjobban együttműködő tanári párt, vagy azt, aki legjobban tudná helyettesíteni a Mikulást. Eredményt a mai záróeseményen hirdetnek.
Jól érzékelhető, hogy a Szeretet7 igazi színfoltja a „refis” tanévnek, a diákok nagyon várják és nagy lendülettel kapcsolódnak be a kihívásokba. Szalay szerint pedig ilyenkor megtörik a monotónia, és ez a néhány nap felvillantja, hogy milyen, amikor az iskolai élet színesebb, vonzóbb, gyermekközpontúbb, mint általában.