Siculus fesztivál: legendás múlt, dinamikus jelen
Az idősebbek számára múlt és jelen, a fiatalok számára már „csak” élő jelen a tehetségkutató fesztivál, amelyet végül második próbálkozásra sikerült életre kelteni. De akkor annyira, hogy mára már a fiatal hazai zenekaroknak akár ugródeszkája is lehet a szélesebb ismertség felé. Idén tizenkét zenekar reménykedik ebben és a fődíj elnyerésében.
Van a székelyudvarhelyi sétatér szívében egy filagória, amelynek elődje egykor a térzenét szolgáltató zenekar számára épült. Ekörül szervezték meg tavaly is a Siculus fesztivált, és idén is megtartják a helyszínt, a sajtótájékoztatót éppen ezért ebben a filagóriában hívták össze csütörtökön délelőtt.
Augusztus 25–27. között rendezik meg a 11. Siculus Fesztivált és Tehetségkutatót Székelyudvarhelyen. A Siculus az 1970-es években vált legendává, aztán betiltása után lassan emléke is elhalványult. A kilencvenes években megpróbálták újjáéleszteni a székelyudvarhelyiek, ám rövid fellángolás után kudarcba fulladt az igyekezet. A Hagyományőrzési Forrásközpont aztán újra belevágott a kísérletbe a megyei önkormányzat anyagi segítségével, és mára már elmondható, hogy sikerült feltámasztani és újrafogalmazni a rendezvényt, amelynek alapkoncepciója, szellemisége ugyanakkor változatlan maradt.
A fesztivál azoknak a hazai zenekaroknak, előadóknak ad teret a bemutatkozásra, amelyek/akik magyar nyelvű, saját dalokkal lépnek fel, éppen ebben áll egyedisége is
– hangsúlyozta Bartalis Izabella, a Forrásközpont vezetője.
A fesztivál partnere – mint mindig – Székelyudvarhely önkormányzata, az Udvarhelyszéki Ifjúsági Egyeztető Tanács (UIET), valamint a Román Televízió magyar nyelvű adásának szerkesztősége. Kiderült, idén tizenhárom előadó jelentkezett a felhívásra, a szakmai zsűri tizenkét zenekart, illetve egyéni fellépőt „engedett tovább”. Ők a következők: Rius & Band, DissOrder, Szakács Erika Quartet, 6 Chapter, Warheart, Iskarioth, Boczog Botond és zenekara, Stonecrops, Bertóti Johanna, Szolga Barbi, Mystic Route és az Instantén. Három közülük székelyudvarhelyi, és Erdély számos településéről érkeznek még a fiatal tehetségek, nagy részük nem először próbálkozik a fesztivál fődíjának elnyerésével.
A program hasonló, mint az eddigi években: mindhárom napon délután mutatkoznak be a zsűri előtt a benevezett előadók (az első nap négyen, aztán öten, végül hárman), a mintegy negyedórás koncerteket szakmai konzultáció követi, esténként pedig vendégfellépők szórakoztatják a közönséget. Ezek egy része kötődik a Siculushoz, színpadra áll például a 2018-ban Siculus Nagydíjat nyert 4S Street vagy a tavalyi győztes, az 8LightMinutes zenekar. Eljön Székelyudvarhelyre továbbá a Titán együttes, és a vasárnapi díjátadó gála, illetve a nyertes előadó koncertje után a magyarországi Hiperkarma fellépése zárja a fesztivált – részletezte a programot Tornai Szilárd, az UIET elnöke.
Az újjáélesztett Siculus Fesztivál mindig nagy figyelmet fordított a fiatal zenészek képzésére, minden alkalommal workshopok is szerepeltek a programban. Bartalis Izabella bejelentette, hogy idén ezt sikerült kiterjeszteni, és a fesztivál előtti két napban a Petőfi Kulturális Ügynökség támogatásával megrendezik az első Siculus Hangfogó Tábort. A helyszínt a Dr. Palló Imre Művészeti Szakközépiskola biztosítja, a hangszeresekkel és az énekesekkel külön foglalkoznak a Kőbányai Zenei Stúdió szakemberei.
A Siculus fesztivál díjai sem változtak, a fődíj ezer eurót ér, kiosztanak négy Siculus-díjat, és lesz egy közönségdíj is, ezek egyenként 500 euró értékűek. Az előadók nem pénzt kapnak, hanem az összeget stúdiózásra fordíthatják.
A testület összetétele, amely dönt a nyertesekről, 2018 óta gyakorlatilag változatlan. A zsűri elnöke Zilahi Csaba rádiós műsorvezető, újságíró, és van két tiszteletbeli elnök, az egyik Boros Zoltán televíziós szakember, zeneszerző, az egykori Siculus Fesztiválok résztvevője, illetve Demeter Szilárd, a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója. Tagjai Virányi Attila, Szakadáti Mátyás, Orosz-Pál Levente és Balázs Imre József.
A 11. Siculus Fesztivál megszervezése 200 000 lejnél is többe kerül, a költségek mintegy 70 százalékát állja a megyei önkormányzat, a helyi önkormányzat 40 000 lejjel és a háttérmunkálatok egy részének lebonyolításával támogatja a rendezvényt.
A sajtótájékoztatón Ölvedi Zsolt, Székelyudvarhely alpolgármestere kiemelte, hogy a városvezetés számára fontos a fiatal tehetségek támogatása. Majd megemlítette, hogy a kormány tervezett megszorító intézkedései nyomán az ilyen jellegű megvalósítások is, mint a Siculus feszivál, komoly veszélybe kerülnek. Ezért kér mindenkit, hogy ha még nem tették, írják alá a kulturális intézményvezetők által indított petíciót.