Pozitív demográfiai mérleg Székelyudvarhelyen
Jóval több születést jegyeztek Székelyudvarhelyen a múlt évben, mint elhalálozást, több kisfiú érkezett, mint kislány, és több mint 150 házasság köttetett. A lakosság-nyilvántartó iroda tájékoztatása alapján ismertetjük a tavalyi esztendő demográfiai mutatóit.
Összesen 1093 kisbabát anyakönyveztek a székelyudvarhelyi lakosság-nyilvántartó irodában, és a Zörgő Noémi szószivő által rendelkezésünkre bocsátott kimutatásból az is kiderül, hogy majdnem százzal több kisfiú született. A lányok száma 499, a fiúké 594, továbbá az év utolsó hónapjában született a legtöbb kisbaba, a legkevesebb pedig áprilisban. A névadási szokások tekintetében az Anna és a Bence nem veszített népszerűségéből, akárcsak az előző évben, a tavaly is ezek voltak a leggyakrabban választott nevek. A lányoknál közkedvelt volt még az Eszter, a Jázmin, a Luca, a Hanna, de a Kamilla, Zsófia, Abigél és Boróka is divatos maradt. Sok kisfiú kapta a Dániel, Ádám vagy Tamás nevet, de a fiús szülők szívesen választottak olyan keresztnevet is, mint Dávid, Zalán, Ábel, László és Noel.
Az iroda nyilvántartásába 563 haláleset került be, az év első hónapjában jegyezték a legtöbbet, szám szerint 64-et, és július volt a legkevésbé „halálos” hónap, akkor mindössze 39 elhalálozási bizonyítványt kellett kiállítani.
Az elmúlt esztendőben 152 pár kötötte össze az életét Székelyudvarhelyen, és míg januárban mindössze 5 házasságkötést jegyeztek, májusban már 27-et. Polgári esküvők szempontjából kedvelt volt még az augusztus és szeptember is – derült ki a lakosság-nyilvántartó iroda tájékoztatásából.
Vészes a fogyás Maroshévízen
Továbbra is fogyatkozik Maroshévíz magyarsága, mára a település lakosságának csupán 16,5 százaléka vallja magát magyarnak. A római katolikus egyház statisztikái szerint 1978-ban volt a legmagasabb a városban a katolikusok lélekszáma, akkor 3965 személy szerepelt az egyház nyilvántartásában. A legtöbb keresztelést 1927-ben jegyezték, ekkor 135 gyereket tartottak a keresztvíz alá a katolikus templomban. Az esküvőkben leggazdagabb év 1970-ben volt, ekkor 38 pár mondta ki a boldogító igent. A legtöbb halálesetet 1913-ban jegyezték, akkor 82 halottját temette el a katolikus közösség, a legkevesebb elhalálozást, 7-et 1944-ben vezették be a nyilvántartásba. Tavaly 1590 római katolikus szerepelt az egyházközség nyilvántartásában, hat keresztelőt és három esküvőt tartottak, a temetések száma 33 volt. A református egyháznál 1992-ben szerepelt a legtöbb hívő a nyilvántartásban, akkor 917-en vallották magukat a felekezet tagjának. A legtöbb keresztelőt 1990-ben jegyezték, szám szerint 15-öt, a legtöbb házasságot – tízet – 1997-ben kötöttek. A felekezet tagjai közül legtöbben – 13-an – 1996-ban hunytak el, a legkisebb elhalálozási számot, ötöt 1998-ban, 2003-ban, 2004-ben és 2016-ban jegyezték. Tavaly 307 reformátust tartottak nyilván, az anyakönyvbe 2 keresztelést, 2 házasságkötést és 10 elhalálozást jegyeztek be. (Czirják Károly)