Óvatosságra intik az udvarhelyieket
Két anyamedve is lakott területhez közel tanyázik bocsaival Székelyudvarhely környékén, egyik a Reznek nevezett domb környékén, a másik pedig a bethlenfalvi városrész fölött. A vadászok egyelőre nem tehetnek semmit, így nem marad más megoldás, mint elkerülni az említett helyeket, vagy fokozott figyelemmel járni arrafelé.
A Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgászat Egyesület a Facebook-oldalán adta hírül a hét közepén, hogy a Székelyudvarhelyhez tartozó bethlenfalvi részen a Hitványkút elnevezésű hely közelében egy anyamedve tanyázik három idei boccsal. Mint Mărmureanu-Bíró Leonárd, az egyesület vezetője lapunknak elmondta, lakossági értesítésre kimentek a helyszínre, látták is a nagyvadat, amely bocsai védelmében nagyon támadó.
– Felénk rontott, a levegőbe kellett lőnünk, hogy megállítsuk – közölte Mărmureanu. Az egyesület Facebook-oldalán egyébként egy videófelvétel is megtekinthető, amelyen jól hallatszik az újszülött kis állatok hangja.
Egy cserjés, sűrűn benőtt részen tanyázik a medve, a hely közel van a lakott területekhez, de már külterületnek minősül. Emiatt a vadászegyesület gyakorlatilag semmit nem tehet egyelőre, míg ha belterület lenne, akkor elszállíthatnák a medvét és a bocsokat.
– Pár éve még volt egy hasonló esetünk, amikor a Budvár oldalában, ugyancsak a házakhoz, úthoz közel bocsozott le egy medve. Egyébként eddig nem volt jellemző, hogy lakott területekhez ennyire közel tanyázzanak ebben az időszakban. A legnagyobb baj az, hogy ez a három bocs már ehhez fog hozzászokni, és valószínű, hogy itt is maradnak – magyarázta az egyesületi elnök. Mindössze annyit tehetnek, hogy néhány hónap múlva, ahogy a kismedvék nagyobbak lesznek, megpróbálják elterelni a Hitványkút környékéről a medvecsaládot, azaz néhány kilométerrel tovább kergetik majd
a vadakat, remélve, hogy nem jönnek vissza. Addig viszont csak nagy óvatossággal ajánlott a környéken járni.
Tegnap újabb „riasztást” tett közzé a Nagy-Küküllő Egyesület, ebben a fenyédi Rez körül észlelt újabb nagyvadra hívják fel a figyelmet.
– Ez a medve a tavalyi bocsaival vette birtokba a területet, ugyancsak hárman vannak, és az utódok is már elég nagyok, tehát fokozott figyelmet kérünk az ott túrázóktól vagy területtulajdonosoktól – hangsúlyozta Mărmureanu-Bíró Leonárd.
A barna medve bocsai január és március között születnek, az alom nagysága egy és négy között változik, de a legtöbb esetben két-három medvekölyök születik. A medvebocsok születéskor alig fél kilogrammosak, és sokáig teljesen az anyjuktól függenek. Az utódok általában két-három évig maradnak az anyjukkal.
Asztalos Ágnes