Népszerű karsztvidék
Vízi drónnal próbálják jobban megismerni a hegyimentők a Vargyas-patak szurdokában alakuló új barlangrendszereket, a szárazság miatti alacsony vízállás jó feltételeket teremtett a kutatáshoz. A szentegyházi különleges mentőcsapat ezenkívül folyamatosan felügyeli a kirándulóhelyet, óvják a turisták biztonságát.
Hargita megye egyik legnépszerűbb kirándulóhelye a Vargyas-szoros, a majdnem négy kilométer hosszú mészkőszurdok a Vargyas-patak völgyalakító, bevágó tevékenységének, illetve a karsztos folyóvízi eróziónak az eredménye. Székelyföld egyik legnagyobb kiterjedésű karsztvidékén száznál is több barlang alakult ki, sőt, a patak szintjén jelenleg is alakulóban van egy újabb, azaz aktív a barlangrendszer.
A múlt héten adta hírül közösségi oldalán a szentegyházi önkéntes hegyi-, barlangimentő és búvárcsapat, hogy vízi drón segítségével próbálják jobban feltérképezni ezeket a vízrendszereket.
– A technika alkalmas arra, hogy jobban megismerjük a víznyelőket, hogy pontosabb adatokat gyűjtsünk a terület geomorfológiai és hidrológiai jellemzőiről. Hozzáférhetünk olyan nehezen megközelíthető helyekhez is, amelyek korábban nem voltak elérhetők hagyományos módszerekkel, ezáltal bővülnek ismereteink a szoros természeti adottságairól és potenciális veszélyeiről. Mivel mi barlangi mentéssel is foglalkozunk, ez fontos számunkra
– hangsúlyozta Szőcs Tibor, a különleges mentőcsapat vezetője.
A kutatáson kívül a szentegyházi csapat a kirándulóidényben minden hétvégén ügyeletet működtet a Vargyas-szorosban, közben karbantartják, illetve szükség esetén cserélik a turisták biztonságát szavatoló hidakat, átkelőket. Új hidat építettek a Ló-barlang (Ló-csűr) elé, és nemrég a Homoródalmás felőli bejáratnál a régi vécé helyett két új illemhelyet helyeztek el – sorolta az újdonságokat Szőcs Tibor.
Rákérdeztünk a medvék jelenlétére is. A hegyimentő elmondta, bár élnek vadak a szurdokvölgyben, eddig még nem okoztak problémát. Ugyanakkor készülnek olyan tájékoztató táblák felállítására, amelyek a helyes kiránduló-felszerelésre, öltözetre, valamint a megfelelő viselkedési szabályok betartására hívják fel a figyelmet.
– Például arra, hogy túracipőt húzzanak a látogatók, ne papucsban jöjjenek. Vagy ha kutyával kirándulnak, azt mindig pórázon vezessék, ne engedjék el, mert a medvét felingerelheti, és csapjanak zajt, hogy a vadak vegyék észre az emberek közeledtét. Arra mindig felhívjuk a figyelmet, hogy ne szemeteljenek, mi pedig rendszeresen összeszedjük a kirándulók után ott maradt hulladékot
– mondta a szentegyházi hegyimentők vezetője.