Hirdetés

Nem jó a fiatalok testi-lelki egészsége

Jelentős szerepe van a szülőkkel való viszonynak, a családban dívó nevelési stílusnak abban, hogy mennyire lesz fogékony a gyermek az ártalmas szerek kipróbálására. Ezt a tényt helyi kutatási adatokkal is alátámasztja a székelyudvarhelyi szülők által alapított Gyerekeinkért Mozgalom, akik épp az ártalomcsökkentést és a megelőzés népszerűsítését, a szülők tudatosítását tűzték ki célul.

Asztalos Ágnes
Nem jó a fiatalok testi-lelki egészsége
Szülői mozgalom a gyermekekért. Felmérték a veszélyeket, szembemennek a bajjal Fotó: Asztalos Ágnes

A Gyerekeinkért Mozgalom tavaly végzett el egy nagyszabású kérdőíves felmérést 11 székelyudvarhelyi iskolában a 13–19 év közötti diákok körében, fókuszban az egészségkárosító magatartások megjelenése, valamint azok háttere, kockázatának súlya állt. Részleges adatokról már beszámoltunk a Hargita Népében, tegnapi sajtótájékoztatójukon további eredményeket és következtetéseket osztottak meg a mozgalom tagjai.

Egyre korábban gyújtanak rá

A civil csoportosulást több mint egy éve aggódó szülők hozták létre azzal a céllal, hogy feltérképezzék a fiatalokra leselkedő veszélyeket, a megelőzési és beavatkozási lehetőségeket. Nagy Pál alapító tag elmondta, hogy azóta sikerült elindítani a honlapjukat (magyarszulok.ro), ahol már most több hasznos információ olvasható, továbbá a Légy te is Géza kampányt a felnőttek tudatosítására, hogy ne könnyítsék meg a gyermekeknek a cigarettához, alkoholhoz való hozzáférést.
Orbán Melinda szociológus röviden az említett felmérést ismertette, amelynek összefoglalója hamarosan felkerül a mozgalom honlapjára is. E szerint a drogveszély nem mondható nagynak Székelyudvarhelyen, a cigaretta, alkohol annál inkább, egyre koraibb az az életkor, amikor megtörténik a kipróbálás, sőt, a fiatalok fele 14 évesen már az első részegségen is túl van. Ijesztő következtetés az is, hogy a megkérdezettek tíz százaléka szed rendszeresen valamilyen, orvos által felírt nyugtató vagy szorongásoldó gyógyszert, de a recept nélkül, visszaélésszerűen is viszonylag sokan nyúlnak pszichiátriai szerekhez, főleg a lányok számoltak be erről. A kutatás arra is rávilágít, hogy a fiúknak alig 44 százaléka, míg a lányoknak csupán 31 százaléka tartja kiválónak lelki és testi egészségét, a lányok sokkal pesszimistábbak, jóval nagyobb számban élnek meg reménytelenséget, a negatív önértékelés is jellemzőbb rájuk. A szociológus kiemelte, hogy a felmérésből jól kirajzolódik, hogy a szülőkkel, testvérekkel való kapcsolat jelentős mértékben befolyásolja, hogy a fiatal nyúl-e gyógyszerekhez, alkoholhoz, droghoz, cigarettához. A családi légkör, a nevelési stílus, azaz az, hogy mennyire támogató közeg és az, hogy vannak-e szabályok, szoros összefüggésben van a szerhasználattal, a támogató, stabil kereteket biztosító családokból származó fiatalok később próbálkoznak a káros szerekkel, kisebb az esélye annak, hogy kábítószerekhez nyúlnak. A szülőkkel szembeni elégedetlenség inkább a cigarettára való rászokásban, az alkoholfogyasztásban, vízipipázásban érhető tetten.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

A megelőzés közös ügy

Katona Lóránt, a székelyudvarhelyi helyi rendőrség munkatársa a mozgalom tagjaként hozzátette, hogy járőreik is azt tapasztalják, hogy azok a fiatalok, akik éjszakánként rendbontásba bonyolódnak, többnyire diszfunkcionális családban élnek. Megjegyezte, hogy a helyi rendőrség is fontosnak tartja a felnőttek tudatosítását a törvénytisztelő magatartás vagy a szülői felelősség szempontjából. Egyenruhában, de civilben is gyakran ellenőrzik a boltokat, szórakozóhelyeket, hogy betartják-e a 18 éven aluliak alkohollal, cigarettával való kiszolgálásának tilalmát. Kérdésünkre elmondta, hogy csak az elmúlt két hónapban két szórakozóhely engedélyét függesztették fel és négy eladót figyelmeztettek vagy büntettek meg ezért, a bírság pedig nem kevés: tízezer lej.

– A Gyerekeinkért Mozgalom a szülőknek szeretne minél több felvilágosító, tájékoztató programot szervezni a jövőben, és minél szélesebb körben terjeszteni, hogy mekkora a család védő szerepe, illetve mekkora a szülők felelőssége abban, hogy mennyire veszélyeztetett a fiatal

– mondta Hajdó Khell Noémi pedagógus, a mozgalom tagja.
Továbbá a pedagógusok, ifjúsági vezetők, edzők képezik a mozgalom másik célcsoportját, számukra képzéseket terveznek szervezni, májusban például a magyarországi Katalizátor Pedagógusképző Központ szakemberei tartanak workshopot a konfliktus- és ellenálláskezelés témájában. Közel félszázan már jelentkeztek – tudtuk meg. Másik fontos terület, amin dolgozni szeretnének, az a fiatalok szabadidős lehetőségei, ugyanakkor a városvezetést is igyekeznek ügyük mellé állítani, hogy minél több szinten, minél több oldalról, minél több partnerrel tehessenek azért, hogy a gyermekek minél nagyobb biztonságban, a veszélyekkel szemben ellenállóbban nőjenek fel Székelyudvarhelyen.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!