Mutassuk meg Székelyudvarhely értékeit!
Értékgyűjtő versenyt indított a Székelyudvarhelyi Értéktár Bizottság. Tavaly novemberben, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács helyi szervezetének kezdeményezésére Udvarhely is csatlakozott az erdélyi magyar értékfeltáró és -megőrző mozgalomhoz. A lakosságot is bevonnák a leltár elkészítésébe.
[caption id="attachment_55316" align="aligncenter" width="1000"] A máréfalvi székely kapuk már az értéklistán szerepelnek. Lehetőségek kapuja Fotó: Márk Boglárka[/caption]
A felhívás szerint a verseny célja Székelyudvarhely kulturális, történelmi, természeti, gazdasági értékeinek, sajátosságainak felkutatása, összesítése. Korábban hírt adtunk arról, hogy tavaly ősszel helyi szakemberek bevonásával megalakult a Székelyudvarhelyi Értéktár Bizottság, közben pedig az udvarhelyszéki testület is elkezdte működését.
Értékek versenye a közösségi oldalon
Az alakuló ülésen már készült egy lista a helyi értékekről, sőt már akkor jelezték, hogy a lakosságtól is várnak javaslatokat.
– Az értéktár összeállítása közös feladat. Ezzel a versennyel szeretnénk az embereket motiválni, hogy vegyenek részt ebben a munkában – mondta Nagy Pál, az udvarhelyi bizottság elnöke.
Olyan értékek bemutatását várja a verseny kiírója, amelyre a beküldő büszke, amelyet meghatározó fontosságúnak tart a város történetében, életében, a közösség múltjában, jelenében, jövőjében, ami érdekes, sajátos, ami tükrözi Székelyudvarhely hangulatát, egyediségét. A felleltározandó értékeket a következő nyolc kategória valamelyikébe kell besorolni: agrár- és élelmiszeripar, ipari és műszaki megoldások, természeti környezet, egészség és életmód, kulturális örökség, turizmus és vendéglátás, épített környezet, sport.
A bemutató anyagokat augusztus 31-ig lehet elküldeni a civilkurazsiegyesulet@gmail.com e-mail-címre, és személyesen is leadhatók a Vár utca 4. szám alatti demokráciaközpontban. A jelentkezők több értékbemutatót is benyújthatnak.
A kiírásnak megfelelő anyagok szeptember 1-jén felkerülnek a Székelyudvarhelyi Értéktár Facebook-oldalára. Szeptember 1–29. között az oldal látogatói lájkkal szavazhatnak a közzétett értékekre, a legtöbb lájkot összegyűjtő értékek beküldőit 100–250 lej értékű könyvvásárlási utalvánnyal díjazzák.
Máréfalva már a tárban
A leltár elkészítése az első lépés azon az úton, amelynek a fő célja, hogy Székelyudvarhely értékei is bekerüljenek az Erdélyi Értékek Tárába, majd akár a Magyar Értéktárba is. A listán szereplő értékekről meghatározott kritériumrendszer szerint dokumentációt kell készíteni, amit a helyi bizottságok továbbküldenek elbírálásra.
A Székelyudvarhelyi Értéktár Bizottság eddig négy érték dokumentációját állította össze, köztük van a Tomcsa Sándor Színház és a Budvár-Csicser tanösvény – tudtuk meg Nagy Pál elnöktől. Az Erdélyi Értékek Tára digitális formában az egész hazai tevékenységet koordináló Kriza János Néprajzi Társaság honlapján böngészhető. Az Udvarhelyszéki Értéktár Bizottságnak már sikerült felvetetnie ide a máréfalvi faragott és festett székely kapukat. Egyelőre a legtöbb értéket a kulturális örökség és épített környezet kategóriákban találni, és legszorgalmasabbnak a Maros megyei helyi értéktár-bizottságok tűnnek, hiszen a legtöbb tétel a Nyárádmentéről és a megye más területeiről származik.
Asztalos Ágnes