Hirdetés

Megrendült a választás nyertesei iránti bizalom

Átfogó helyzetképelemzés készült Székelyudvarhelyen a városi RMDSZ megrendelésére. Az összkép nagyfokú elégedetlenséget mutat a város fejlődését, illetve a városvezetést tekintve. Nagyon sokan gondolják úgy, hogy romlik az életszínvonal vagy éppen stagnál, miközben más székelyföldi városok sokkal jobb ütemben fejlődnek.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 4 perc
Megrendült a választás nyertesei iránti bizalom
Kevesen gondolják azt, hogy jó irányba tart Udvarhely Fotó: Hodgyai István

Több mint ezer 18 év fölötti székelyudvarhelyi lakost kérdezett meg az Avangarde köz­vé­le­mény-kutató intézet októberben, a minta reprezentatívnak számít. A személyes adatfelvétel során többek között arra voltak kíváncsiak, hogy mennyire elégedettek az életszínvonalukkal, a város jelenével, kikben, miben bíznak, mit olvasnak, mit tartanak hiánynak és problémának a városban, ki a felelős a hiányosságokért stb.
A felmérést az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezete rendelte meg, amelynek az év eleje óta Antal Lóránt szenátor az elnöke, aki nyílt választáson nyerte el a tisztséget, és azóta egy új csapatot alakított ki.
– A helyhatósági választások szempontjából épp félidőben járunk – emelte ki Antal. – Politikai szervezetként, érdekképviseleti munkát végezve fontos az, hogy állandó kapcsolatban legyünk az állampolgárokkal, pontosan kell ismerjük problémáikat, illetve a véleményüket. Kiemelten fontos, hogy egy valós helyzetképünk legyen arról, hogy az emberek hogyan gondolkodnak, mert így tudjuk csak meghozni a legjobb döntéseket – tette hozzá.
A lakosság jelentős része úgy véli, hogy az elmúlt évben az életszínvonal nem változott (42 százalék) vagy romlott (44 százalék), mindössze 12 százalék érzékelt javulást. Azoknak a személyeknek majdnem fele, akik úgy érzik, hogy romlott a nívó, a városvezetést, valamivel kevesebben az ország kormányát, és 14 százalékuk az ukrán háborút teszi felelőssé. Arra a kérdésre, hogy a legutóbbi helyhatósági választások óta milyen irányba változtak a dolgok Székelyudvarhelyen, a válaszadók több mint fele azt mondta, hogy rossz irányba, 34 százalékuk szerint ugyanolyan maradt minden, és 8 százalékuk értékeli úgy, hogy jó irányba mozdultak el a dolgok. Ez utóbbi leginkább a város lakóinak köszönhető, 10-10 százalékban pedig a polgármesternek, a román, illetve a magyar kormánynak tudható be.
Az udvarhelyiek inkább az egyházban bíznak, mint a helyi szintű vagy az országos szintű vezetésben, ugyanakkor a helyi rádiók is nagyfokú bizalmat élveznek, és 40 százalékuk bízik a nyomtatott sajtóban.
A városban leginkább a utak állapotát, illetve a parkolóhelyek hiányát látják problémának, és ezért nagymértékben az önkormányzatot (28 százalék), a polgármestert (25 százalék) és a kormányt (23 százalék) teszik felelőssé. A lakosok leginkább a sportélettel elégedettek (15 százalékuk nagyon elégedett, 51 százalékuk elégedett), ezt a kulturális élet, illetve a oktatási intézmények követik. Összességében a válaszadók valamivel több mint fele elégedetlen azzal, ahogy a város ma kinéz, 40 százalékban ezért a polgármestert hibáztatják.
A kutatásban külön kérdés vonatkozott a helyi, megyei és országos vezetőkkel kapcsolatos bizalomra is, a listát Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke vezeti 47 százalékkal. Őt Antal Lóránt szenátor és Kelemen Hunor, az RMDSZ országos elnöke követi (33 százalék), majd Bíró Barna Botond, a megyei önkormányzat alelnöke következik 26 százalékkal, és csak utána Gálfi Árpád polgármester 24 százalékkal.
A politikai szervezetek tekintetében is az RMDSZ-nek magasabb az ismertsége, mint bármelyik másiknak. Azok a válaszadók, akik megjelöltek egy szót ezzel a szervezettel kapcsolatban, többnyire pozitív tulajdonságokat használtak. Nagyot esett a legutóbbi helyhatósági választáson nagy sikert elért Szabad Emberek Pártja (POL) iránti bizalom, ha most lennének a választások, az RMDSZ vinné el a pálmát a szavazók 68 százalékánál, míg a POL vagy a Magyar Polgári Párt csak 5 százalékot kapna. Arra a kérdésre, hogy az RMDSZ-nek támogatnia kellene-e Gálfi Árpádot a következő választásokon, a válaszadóknak mindössze 10 százaléka válaszolt igennel. Másrészt, a válaszadók Gálfi Árpádról alkotott képében pozitív tulajdonságként szerepel, hogy becsületes, kitartó és barátságos. Negatívumként a rossz kommunikációt, a készségek hiányát vagy a makacsságot jelölték meg. Az is kiderült a köz­véle­mény­-kutatásból, hogy az udvarhelyiek szerint az utóbbi öt évben a térségbeli városok közül Sepsiszentgyörgy, illetve Csíkszereda fejlődött a leginkább, és Székelyudvarhely a legkevésbé.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!