Megoldódhat az árvátfalvi vízhiány
Évek óta küzdenek a vízhiánnyal az árvátfalvi lakosok, ugyanis nyáron több lakásba hónapokig nem jut el a víz, ahová meg eljut, nem iható. Többször kaptak a lakosok ígéretet arra, hogy rácsatlakoztatják a települést a Székelyudvarhelyről Felsőboldogfalváig vezető vízhálózatra, ám eddig az ígéreteket nem teljesítették. A helyszínen tájékozódva kiderült, hogy nemcsak Árvátfalván okoz gondot nyáron a vízhiány.
Több mint tíz éve, hogy gondok vannak az árvátfalvi vízellátással, főként nyáron. Egyik helyi olvasónk jelezte, hogy többször fordultak korábban nyílt levélben az előző polgármesterhez, aláírásokat is gyűjtöttek, de az ígéret, hogy a települést rácsatlakoztatják a székelyudvarhelyi vízvezetékre, nem valósult meg. Ugyanakkor arra is panaszkodott, hogy több éve Árvátfalva központjában állnak a megvásárolt csövek, amelyeket „még a földbe sem volt hajlandó letenni” az előző községvezetés. A település vízkészletét máig a falu határában összegyűjtött forrásvizek biztosítják, ám ez nemcsak kevésnek bizonyul – sokszor hónapokig tart a vízhiány a faluban –, hanem a csapon folyó víz fogyasztásra sem alkalmas.
Inkább nem azzal főznek
Pap Levente árvátfalvi falugondnok számolt be a Hargita Népe kérdéseire válaszolva a vízszolgáltatás gondjairól. Mint mondta, volt olyan év, amikor hónapokig nem volt a falu magasabb pontjain víz, így sokan arra kényszerültek, hogy tartályokkal, pumpával felszerelkezve hordják a vizet saját felhasználásra.
– A jelenleg üzemelő hálózat a Kisvíz program – 2008–2010 között, a megye által támogatott beruházási program, amely a 300 lélekszámnál kisebb településeket érintette – segítségével készült el, mikor a falu határaiban levő forrásokat összegyűjtötték, és szabadeséssel bevezették a faluba – közölte Pap.
Elmondása szerint a lefektetett vízvezetékre akkor még főcsapot sem szereltek, amivel szabályozhatták volna a falu vízellátását, így ha csőtörés volt, a javítási munkálatokat nyomás alatt kellett végezni.
– A faluban soha nem gyűjtöttek pénzt a vízvezeték karbantartására vagy javítására, netán további beruházásra. Ezért létrehoztuk az Árvátfalváért Egyesületet, amelyen keresztül sikerült pályázati pénzekből megjavítani a vízvezeték hibáit – számolt be Pap.
A gondnok a víz minőségére is kitért, közölte, hogy rendszeresen megvizsgáltatja a forrásokból befogott vizet, ám az eddig ihatatlannak bizonyult.
– Én a városból hozom az ivóvizet, és azzal is főzünk. Az itteni vezetékes vizet csak tusolásra használjuk, főzni nem is szeretnénk vele – szögezte le Pap.
A gondnok szerint ugyanakkor volt előrelépés a székelyudvarhelyi városi vízhálózatra való csatlakozás ügyében, szerinte várhatóan ősszel tud kiírni a munkálatok elvégzésére közbeszerzést a felsőboldogfalvi hivatal.
Más falvakban is gondok vannak
A sokéves problémáról megkérdeztük Zsombori Levente polgármestert is, akivel Árvátfalvára látogatva beszéltünk a vízhiány megoldásának lehetőségéről. Az elöljáró a település központjában az évek óta halomba rakott vízvezetékekről elmondta,
ezek már nem használhatók, így a cső ára kárba veszett. Mint mondta, szakemberek véleménye szerint a korábban vásárolt csöveket két okból nem lehet használni: egyrészt jelentős UV-károsodás érte azokat a napsütés miatt, másrészt nem felelnek meg az előírt paramétereknek.
A polgármester hozzáfűzte, dolgoznak a hálózatra való rácsatlakozáson és a vezetékek korszerűsítésén.
– Szerencsésen pályáztunk az Anghel Saligny programban a vízvezetékrendszer teljes korszerűsítésére és a Harvíz által kezelt vízhálózatra való csatlakozásra. Mivel két patakon is át kell haladjon a vezeték, a Maros Vízügyi Hatóság és a megyei környezetvédelmi hivatal is bővebb dokumentációt kért, ezekre már meg is kaptuk a jóváhagyásokat – így a polgármester, aki szerint néhány dokumentumra még szükség van, de várhatóan szeptemberre kiírják a munkálatokra a közbeszerzést.
Zsombori szerint a vízellátás biztosítását az is nehezítette, hogy nem telekkönyvezték a területeket és középületeket, ami pályázati források lehívásánál hatalmas hátrányt jelent, így előbb a tulajdonviszonyt kellett tisztázni.
– Szükség van egy szivattyúállomásra és egy víztartályra, amelyek megépítéséhez területeket kellett a hivatal birtokába átvenni – hangsúlyozta.
Azt is hozzáfűzte, hogy a szivattyúval Boldogfalváról emelik a vizet a tartályba, ahonnan szabadeséssel jut a faluba a fogyasztókhoz. A polgármester szerint nem egyedi az árvátfalvi vízhiány, hiszen Patakfalván, Székelylengyelfalván, Hodgyában és Farcádban is kis hozamú források biztosítják a vízellátást, ami nyáron a falvakban kellemetlenségeket szokott okozni.