Hirdetés

Még kevesebb jut a szegényeknek

Szűkös a hely, ahol a hideg időben is felmelegedhetnek a székelyudvarhelyi otthontalanok.

Demeter Adél-Hajnalka
Becsült olvasási idő: 3 perc
Még kevesebb jut a szegényeknek
Tágasabbak a szobák, de szűkös a létszám az udvarhelyi hajléktalanszállón Fotó: Hodgyai István

A városban működő hajléktalanszálló mindössze tizenegy férőhelyes, újabb rászorulóknak már aligha van szabad ágy az idei télre. Az új épületbe költözött szálló lakóinak a Mallersdorfi Ferences Nővérek biztosítják a meleg étkeztetést, nekik hála még egy-két éhes szájnak jut a napi kosztból.
A városi kitaszítottakat alapítványok működtetésével és adományokból próbálják felkarolni – az energiaválság és az élelem rohamos drágulása egyiknek sem ígér jót.

Farkas Réka, a Híd az Égen Egyesület által működtetett hajléktalanszálló vezetője szerint Székelyudvarhelyen csak egy szűk közösségnek tudnak megoldást adni, éjszakánként náluk kizárólag tizenegy ember kaphat szállást, így a hajléktalanszállón az év minden részében telt ház van.
– Az itt megfordulók már ismerősek, ugyanazok járnak vissza minden este, és valahányszor kimarad egy-két személy, azonnal érkezik az utánpótlás – számolt be Farkas Réka, amikor az energiaválság hatásairól és előzményeiről kérdeztük.
Közlése szerint ott, ahol harminc-negyven fős kapacitás van, húzósabb a téli időszak, és jobban érezhető a számlák növekedése, viszont a tizenegy férőhelyes szálló télen-nyáron tele van. Farkas szerint egyelőre nem napi téma a számlák kifizetése, viszont nem tagadja, foglalkoztatja, hogyan boldogulnak februárban, vagy akár a kritikus március, április hónapok végéig.

Nagyobbak a szobák, nagyobbak az árak is

Nehezíti a helyzetüket, hogy nemrég új helyszínre költöztek, az Eötvös József Mezőgazdasági Szakközépiskola egyik korábbi bentlakását bérlik.
– Az új helyen négyfős szobáink vannak, minden hálóhoz tartozik egy illemhelyiség is – számolt be az intézmény vezetője, hangsúlyozva, hogy elsődlegesen a jobb körülmények megteremtése késztette őket a régi szálló elhagyására.
A korábban internátusként használt épület most társasházként üzemel, lakók bérlik, ezért a fűtés elindításáról is közösségként döntenek. Farkas Réka kiemelte, a korábbi hajléktalanszálló a székelyudvarhelyi önkormányzat egyik ingatlanja volt, így az ott-tartózkodásuk alatt sem a bérleti díjat, sem pedig a rezsit nem kellett fizetni. A helyzet mára változott, energiaválság nélkül is pluszköltségek hárulnak az alapítványra, az év közben leadott pályázatokból pedig a számlákat semmilyen körülmények közt nem tudják fedezni. Farkas Réka elmondta, minden év elején a városházával szerződést kötnek, ami az esztendő utolsó napjáig tart: itt határozzák meg a keretet és a pénzösszeget, amit egész évben biztosít Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala. A megállapodás sokat segít, viszont a jelenlegi infláció mértékével az év elején meghatározott keret néhány hónappal később már a tervezettek felét sem fedezi. Az intézményvezető bizakodó, hiszi, hogy a korábbi évekhez hasonlóan túlvészelik a kritikus időszakot. Érdeklődésünkre elmondta, a hajléktalanszálló igazolja, hogy az utcára kerülés nem válogat: sok esetben a gyermekek teszik pénzzé a szülői házat, ezzel otthontalanná téve anyákat és apákat, de nemritkán egy kisebb adósság is a végletekig vezethet, amit depresszió és elzüllés követ.
– Az alkohol egyik jellemző „megoldás”, de én nem mondanám, hogy csak a hajléktalan ember nyúl ehhez a módszerhez – emelte ki Farkas, hogy az otthontalanok gyakran fogyasztanak szeszes italokat, de meggyőződése szerint nem gyakrabban, mint bárki más.
Zárásként hozzátette, az energiaárak sok tekintetben hoznak megszorításokat mindenki életében, de jó lenne tudni, hogy az előttünk álló hónapokban lesz egy-két segítő kéz minden bajba jutott mellett, aki nem kilöki, hanem felkarolja a kiszolgáltatott helyzetbe került családtagot.

Szegénykonyha mintegy harminc éve

Klarissza nővér, a székelyudvarhelyi Mallersdorfi Ferences Nővérek közösségének tagja elmondta, a rendszerváltás óta működő szegénykonyhát kizárólag adományokból tudják biztosítani. Napi hatvan-hetven meleg ebédet osztanak ki a székelyudvahelyi hajléktalanoknak és szociálisan hátrányos személyeknek, valamint havi rendszerességgel tartósélelmiszer-csomagokat készítenek az arra jogosultaknak. A szerzetesnő szerint a székelyudvarhelyi hajléktalanszállóra mindennap szállítanak ebédet, de vannak egyedül élő, szociálisan hátrányos igénylők is, akiknek szintén a ferences nővérek főznek.
– A nálunk jelentkezőknek igyekszünk minden körülmények közt biztosítani a meleg ételt, viszont ezt előre jelezni kell – avatott be nővér a szegénykonyha szabályaiba.
Hozzátette, a jól bevált rendszer szerint előre meghatározott személyeknek, egy konkrét létszámra készítenek elő minden délben élelmet. Klarissza nővér szerint a számlák és az alapélelmiszerek áremelkedése minden bizonnyal hatással lesz a szociális tevékenységekre is, viszont reméli, hogy az adományok és jószándékú segítők révén gond nélkül átvészelik az idei telet.

Segíthetünk!

Híd az Égen Egyesületet: RO07­RZBR­0000­0600­2088­1457
A Mallersdorfi Ferences Nővérek: RO88­BTRL­RONC­RT0V­2027­8901



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!