Lezárták a Móra tornatermét
A múlt év végén értesítették a székelyudvarhelyi Móra Ferenc Általános Iskola vezetőségét, hogy egy ideig ne nyissák meg a tornatermüket a gyermekek előtt. A létesítmény korábban első fokú földrengés-veszélyeztetettségi besorolást kapott, ezért be is került egy, az iskolák biztonságossá tételére indított országos programba. A tornatermet az új szakvélemény elkészültéig nem lehet használni.
Egyelőre zárva marad a Bethlen lakótelepi tanintézet sportterme, addig legalábbis, amíg el nem készül egy új szaktanulmány az épületszárny állapotáról. Tifán Irén iskolaigazgató úgy tudta, hogy egy, az iskola teljes energetikai felújítását célzó pályázathoz szükséges az új szaktanulmány, és december végén a Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történtek miatti fokozott óvatosságból kérték a polgármesteri hivatal szakemberei, hogy egyelőre zárják le a tornatermet.
A hivatalnál érdeklődve viszont arról tájékoztattak, hogy korábban valóban próbáltak bekerülni energetikai felújítást finanszírozó programba, és éppen a dokumentáció összeállításakor „kapott” az épület egyik szárnyában található tornaterem I-es besorolást a földrengéssel járó kockázatot mérő skálán, ami szerint feltételezhető, hogy bizonyos erősségű földmozgás esetén az épület(rész) teljesen vagy részlegesen leomlik. Az energetikai korszerűsítésre nem sikerült eddig finanszírozást szerezni, viszont a tanintézet bekerült a Biztonságos és egészséges iskolák című országos fejlesztési programba.
Fontos hangsúlyozni, hogy a Móra Ferenc Általános Iskola teljes mértékben rendben van statikai szempontból, csak a tornateremnél észleltek problémát – emelte ki a városháza sajtószóvivője.
Az új országos programban való részvételhez új szakvéleményre van szükség, ennek folyamatát már el is indították. A dokumentációhoz szükséges egy geológiai vizsgálat is, amelynek során lefúrnak az épület mentén, éppen ma megy ki a szakértői csapat az iskolához. Ennek elkészülte után kötnek szerződést az új szaktanulmányra, amelynek ára 10-15 ezer euró között mozog, az összeget a város saját költségvetéséből kell fedezni – tudtuk meg Zörgő Noémitől.
– A hivatal a maximális biztonság kedvéért kérte az iskolát, hogy addig, amíg elkészül a szakvélemény, inkább ne használják a tornatermet
– tette hozzá.
A Móra Ferenc Általános Iskola egyébként a város legújabb iskolája, legnagyobb része 1996-ban készült el, a tornatermet pedig csak pár évvel később, a 90-es évek legvégén adták át. Tifán Irén iskolaigazgató elmondta, hogy nem könnyű megszervezni a testnevelésórákat, bár van egy nagy, fedett sporttermük is az udvaron, de az nem fűthető. A nagyok viszont használhatják, az elemiseknek pedig a folyosón szervezik meg az órákat – közölte.