Lezajlott az első Ötletfonó pályázat
Székelyudvarhelyi civilek egy olyan közösségi teret álmodtak meg, ahol a család minden tagja, a kisbabás anyuka, a tinédzser és a kikapcsolódni vágyó édesapák is jól érezhetik magukat. Ötletüket olyan jól kidolgozták, hogy elnyerték a Bizalomtőke Alapot vele. Ők az első alkalommal megrendezett Ötletfonó nyertesei.
A Harghita Business Center vállalkozói inkubátorházban, jó hangulatban zajlott a hétvégén az a 48 órás ötletverseny, amelyen különböző ötleteket „fontak” össze, majd dolgoztak ki és mutattak be magánszemélyek, kezdeményezési csoportok a zsűrinek.
Jobbító ötletek boszorkánykonyhája
Pénteken délután a regisztrációt követően hét ötletet ismerhettek meg a résztvevők (közel félszázan lakták be a teret), majd ezt követően dönthettek arról, melyikhez csatlakoznának szívesen. A „piacozási” folyamatból, vagyis a csapatalakításból végül három hétfős társaság született, az Életrevalók, a Felügyelők és a Köz., akik két nap alatt egy-egy teljes projekttervet alkottak meg. Ebben a Homoród–Küküllő LEADER Egyesület és a Kohó szakmai munkacsoport 15 kiképzett mentora segítette őket. Egy alkotótér, egy gyermekfelügyeleti központ, illetve egy közösségi tér kialakításán dolgoztak, és végül versenybe is szálltak az 50 ezer lejes fődíjért. A pénz a Szabad Emberek Pártja volt, és jelenlegi tanácsosainak havi juttatásából jött össze, ez a Bizalomtőke Alap, amelynek kezelését a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítványra (SZKA) bízták.
Vasárnap kora délután dőlt el a vetélkedő. Mint Veres Bernadett, az SZKA munkatársa elmondta, mindenik csapat 3-3 percet kapott a terve bemutatására, illetve 7 perce volt a zsűrinek, hogy kérdéseket tegyen fel a projektekkel kapcsolatosan. A zsűri a Bizalomtőke Alap támogatóiból, illetve az általuk felkért, a támogatási alaptól független személyekből állt. Legmegvalósíthatóbbnak a Köz. csapat elképzelését tartották, és a rendelkezésre álló összeget teljes egészében a megálmodott közösségi tér projektjére ajánlották fel.
Várják a költségvetést
Szokatlan lehet, hogy a január végén meghirdetett újszerű pályázatra nem kész projekteket vártak, hanem olyan helyi jellegű problémákat, akadályokat, amelyeket a kezdeményezők fölszámolnának, de nem, vagy csak vázlatosan van elképzelésük a megoldásról. Az IT-szektor által jól ismert hackathont hangolták át közösségi fejlesztésre, a résztvevők elmondása szerint nagy sikerrel, hiszen egy kimondottan izgalmas, munkás hétvégén vannak túl. Tamás Vanda, a nyertes elképzelés „gazdája” elmondta, hogy egy teremben, egy különálló ingatlanban képzelik el a kialakítandó közös teret, amely szülőknek, kisgyerekeknek, tinédzsereknek adna helyet arra, hogy egy kávé mellett jót beszélgessenek, oldott hangulatban tölthessék el az idejüket, lehetőséget biztosítva arra is, hogy közös programokat szervezhessenek, de akár más egyesületek eseményei is „beférnének” a központba, esténként pedig koncertek megtartására is alkalmassá lehetne tenni e helyszínt. A közösségi tér a székelyudvarhelyi és környékbeli családok összefonódásának lehetne a színtere, és egyben hídként is szolgálhatna a generációk között. Vandáék mögött egyelőre egy tízfős csapat áll, de – mint fogalmazott a kezdeményező – reméli, hogy ez a szám bővülni fog. Van is dolguk bőven, mert két héten belül konkrét költségvetést és ütemtervet kell bemutatniuk a zsűrinek, az összeget pedig nem egyszerre kapják meg, hanem részletekben, adott feladatokra – közölte Veres Bernadett. A már rengeteg pályázatot lebonyolító SZKA munkatársa még hozzátette: az Ötletfonó még számukra is újszerű élmény és tapasztalás volt, legfőképp értékteremtésként élték meg.
Asztalos Ágnes