Közel negyed évszázados verseny
Öt település szerepelt az idei Homoródmenti Népdalvetélkedőn. A több mint két évtizedes hagyománnyal rendelkező versenyre és találkozóra a külföldi és régión kívüli népdalénekesek, valamint csoportok idén nem csatlakozhattak, de így is sikerült huszonnegyedik alkalommal megszervezni az eseményt.
Szentegyházán az idei megmérettetés immár a 24. a Homoródmenti Népdalvetélkedők sorában. A családias hangulatú versenynek 1998 óta van hagyománya: a színpadot a tradicionális parasztházak tisztaszobájaként rendezik be, ebben a térben vonulnak fel a két Homoródmente településeiről érkezett „családok”. Minden faluból kicsitől nagyig várják a jelentkezőket, hiszen az egymással versenybe szálló szólóénekesek dalai között a nagycsalád többi tagja, közösen is énekel.
Bágyi Bencze Jakabtól, Homoródszentmárton község kultúrfelelősétől tudtuk meg: minden versenyzőnek tíz népdallal kell készülnie, amelyek közül egyet saját választásra, a másikat pedig a háromtagú zsűri döntése alapján ad elő. A díjazottakat életkoruk szerint osztották kategóriákra: a fiatalokat és szépkorúakat külön értékelték.
A Gyermekfilharmónia Alapítvány szervezésében megvalósuló esemény idén szűkebb körben zajlott. Bágyi Bencze Jakab szerint ez értelmezhető a koronavírus-járvány egyik szociális mellékhatásaként is. Részükről, a Nagy-Homoródmente egy családba tömörülve jelent meg a versenyen, így Homoródszentmártonon kívül csupán Szentegyházasfalu, Szentkeresztbánya, Kápolnásfalu és Homoródalmás képviseletében jelentek meg résztvevők. A korábbi évekhez képest a más vidékről érkező versenyzők száma is csökkent. Tavaly, de még inkább tavalyelőtt: Erdővidékről, Csángóföldről, Magyarországról is érkeztek, viszont ebben az évben kizárólag a helyi egyesület, a Szentegyházasfalvi Huszárok léptek fel.
A megmérettetésen több tucat népdal hangzott el, idén különösen választékos repertoárral készültek a fellépők: kevés volt az ismételten felcsendülő dallam. Legkisebb családdal Homoródszentmártonból érkeztek, hiszen a községből összesen huszonöten jelentek meg a szentegyházi eseményen, viszont a csapat egyik versenyzője, Sata Attila díjat vitt haza a saját kategóriájában.
Az eseményen a népdalok mellett a népviselet is fontos szerepet töltött be: minden fellépő székelyruhában jelent meg. A megszokott lányos, élénkpiros mellények és szoknyák mellett a különböző generációkra szabott viseletek is megjelentek, valamint követhető volt a faluról falura változó táji vagy helyi jegyekkel díszített kötények, inggallérok széles választéka is.
Az esemény végén, a díjak kiosztása után átadták az ajándékcsomagokat, valamint minden résztvevőnek hang- és képanyagot tartalmazó cd-t ajándékoztak emlékül. A maradni vágyókat idén is szívesen marasztalták beszélgetésre, borozásra, közös éneklésre.
Demeter Adél-Hajnalka