Korszerű környezetben a korondi napközisek
A 2021–2022-es tanév kezdetén vehették birtokukba a legkisebbek a korondi napközi otthon új épületét, amelybe két falurész gyermekei járnak. Az ízlésesen kivitelezett, háromszintes épületben normál programú óvoda és hosszított programú napközi is működik külön-külön emeleten. Gyermekből nincs hiány, olyannyira, hogy egy másik épületben is működik óvoda.
Korondon régi múltra tekint vissza a napközi otthon, már a kollektív időszakában is működött, majd megszűnt, és a rendszerváltás utáni években, 1998-ban indult újra – avat be a részletekbe Tófalvi György Rozália, a Korondi Szakközépiskola igazgatója, amely alárendeltségébe tartozik a napközi otthon is.
– Három óvoda működött Korondon, mindegyik óvodában egy-egy napközis csoporttal, 2001-ben már csak két óvodában működött napközis csoport, majd egy helyre költöztették az összes hosszított programú csoportot, a piaci óvoda épületébe
– ismertette az intézményvezető. Elmondta, a központi óvoda épülete egy nagyon régi épület volt, ezért 2021-ben, mikor elkészült a piaci óvoda új épülete, a központi óvoda gyermekeit is oda költöztették át, így jelenleg két falurész gyermekei járnak az új épületben. A Tószegnek nevezett falurészen külön épületben működik normál programú óvoda.
Modern, gyermekbarát környezet, ahová jó járni
Tófalvi György Rozália elmondta, hogy az új napközi épületére a polgármesteri hivatal a Nemzeti Vidékfejlesztési Alapnál pályázott sikeresen 2016-ban, az építkezés 2018-ban kezdődött, és 2020 decemberében fejeződött be. A beruházás összértéke 2 millió 787 ezer lej volt. Az ízlésesen kivitelezett, háromszintes épület földszintjén a kazánház, ebédlő és konyha kapott helyet, az első emeleten három napközis csoport, míg a második szinten az óvodás csoportokat rendezték be. Ebből is három van, azaz kicsi, közép- és nagycsoportosok. Ezenkívül minden szinten mosdók is találhatók, de van orvosi szoba, tárolóhelyiségek és szintenként egy-egy előtér, ahol a gyermekek szekrényei kaptak helyet. Ottjártunkkor javában hangolódtak a karácsonyra, ünneplőbe voltak öltöztetve a termek, és szépen kidekorálva az előterek. A tágas, világos csoportszobákat pompás falrajzok díszítik, amelyekről a klasszikus mesehősfigurák széles skálája köszön vissza a betérőkre, még otthonosabbá varázsolva az épületet. Az óvoda mögött egy korszerű játszótér is a gyerekek rendelkezésére áll. Az alsó szinten a kiscsoportosok számára külön hálótermet rendeztek be, hiszen szintenként négy terem van, így a gyereklétszám növekedésének függvényében újabb csoportokat is tudnak indítani, a nagyobbak viszont a csoportszobákban alszanak.
– Célunk, hogy az oktatás gyermekeink számára modern körülmények között, megfelelő eszközökkel történjen. Szeretetteljes, családias légkörben kívánjuk elérni azt, hogy minden gyermek az adottságainak, érdeklődési körének megfelelően vegyen részt a tevékenységekben
– fogalmazott az intézményvezető. Elmondta, egyáltalán nem jellemző a településre, hogy a gyermekeket más településre írassák be, óvodásoknál és kisiskolásoknál egyáltalán nem jellemző, a nagyobbaknál ritkán tapasztalható ez a jelenség, de gyakran megesik az is, hogy pár év után visszaviszik a gyermekeket a korondi iskolákba.
– Itt minden körülmény biztosított a gyermekek számára, bármelyik városi napközivel felveheti a versenyt az intézményünk, sőt!
– vélekedett.
Telt házzal működnek
Az új épületben kimondottan csak a korondi gyermekek tanulnak, a községhez tartozó többi településről nem járnak át gyermekek a napközibe, hanem ki-ki a helyi óvodában tanul. Jelenleg telt házzal, sőt létszám fölötti gyermekkel működik az intézmény. Tófalvi György Rozália elmondta, jelenleg 69 gyermek tanul a három napközis csoportban, emellett pedig 64 óvodás is jár az intézménybe.
– Nagy igény van a napközis csoportok iránt, mindhárom csoport húsz fő feletti létszámmal működik, a középcsoportban például 26 gyermek jár, ami már soknak mondható. A kicsiket is igyekeztünk felvenni, kétéves kor fölött, de volt, akit sajnos nem sikerült, mert egyszerűen nem volt már hely
– ismertette.
Utánpótlásból pedig nincs hiány, ezt bizonyítják a statisztikák is. Az igazgató elmondta, 2021-ben a korondi óvodákban lévő kilenc csoportban 162 gyerek volt, jelenleg pedig 186 kisgyermekkel működnek.
– Kiváltságos helyzetben vagyunk, mert itt Korondon nem fogy, hanem nő a gyermeklétszám. Községszinten 219 ovisunk van
– részletezte.
Annak ellenére, hogy jól felszerelt konyhája van az intézménynek, személyzethiány miatt külső beszállítóval oldják meg a gyermekek étkeztetését. A napközisek reggelit, ebédet és uzsonnát kapnak, az óvodások pedig az otthonról pakolt tízórait fogyasztják el. Az intézményben a napköziseknél hat óvónő tevékenykedik, az óvodás csoportokat pedig hárman vezetik. Mindannyian szakképzett pedagógusok. Akárcsak a többi vidéki napköziben, Korondon is gond a dadahiány, mindössze egy fél dadaposztjuk van, illetve kétfős takarítószemélyzetük, így szükség esetén ők segítenek be.
– Szükség lenne a személyzet bővítésére, nem adom fel, tavaly nyáron is igényeltem ezt, hiszen ha megfelelő számú személyzetünk lenne, a konyhát is mi működtethetnénk
– vélekedett.
Aktív szülői közösség
Az óvónők aktívak, számtalan programot szerveznek, és céljuk, hogy szorosra fűzzék a szülőkkel való kapcsolatot, bevonják őket tevékenységeikbe. Őszi hagyományápoló napokat tartottak, lekvárt főztek, kompótot tettek el, szőlőt préseltek közösen, de mindig megünneplik az adott hónaphoz kapcsolódó jeles napokat is, mint például a Márton-nap, Mikulás, karácsony, farsang, anyák napja stb. Az igazgató elmondta, szívfájdalma, hogy kimaradt az új épületből egy olyan közösségi tér, ahol össze lehetne ülni és közösen ünnepelni, foglalkozni, ennek híján a régi kultúrotthonban szokták megtartani a közös foglalkozásokat, előadásokat.
Az intézményvezető elmondta, terveik között szerepel egy Erasmus programban való részvétel, ahol három, különböző országból, három másik óvodával partnerségben vennének részt. Ugyanakkor kihasználnak a jövőben is minden olyan lehetőséget az óvónők számára, amely a szakmai, oktatási-nevelési részt fejleszti. Elmondása szerint aktívak a pedagógusaik rendszerint továbbképzőkön vesznek részt, és heti rendszerességgel szakmai perceket szerveznek egymás és a szülők számára egyaránt.
Bölcsődével gazdagodnak
Korond község önkormányzata sikeresen pályázott és nyert el támogatást a fejlesztési minisztérium országos bölcsődeépítési programján, amely részeként 230 kis, közepes és nagy méretű intézményt építenek országszerte. Korondon a tervek szerint kis méretű, azaz negyven férőhelyes bölcsődét létesítenek. Az intézményvezető szerint hatalmas szükség van a bölcsődére, hiszen nagy gond a szülőknek a két- és hároméves kor közötti gyermekek felügyeletének megoldása.
– Sokszor a kiscsoportban két és fél éves gyermekeket is beveszünk, hiszen egyszerűen nincs más lehetőségük a szülőknek. Ezek a gyermekek általában még nem szobatiszták, ezért az óvó nénik kell megoldják a pelenkacserét is, ezért is nagyon nagy segítségnek tartom a leendő bölcsődét
– mondta. Az intézményvezető azt is hozzátette, biztos benne, hogy a bölcsődés helyek is betelnek majd.
Névválasztás előtt
A napközi és a település másik óvodája is a Korondi Szakközépiskola alárendeltségébe tartozik, akárcsak a község többi településén működő oktatási intézmények, éppen ezért egyik intézménynek sincs külön neve. Tófalvi György Rozália elmondta, 1998-ban, amikor újraindult a napközi és az óvoda, akkor a Csintalankó nevet viselte, mint különálló intézmény, ám az összevonások után elveszítette nevét. Az igazgató nagy vágya, hogy nevet adjanak az iskolának, és ezzel együtt minden tagintézményük felvegye azt. Elmondta, a közeljövőben egyenruha bevezetését is tervezik, és bíznak benne, hogy az épp felújítás alatt álló általános iskola átadásakor a névadásra is sor kerülhet.