Kis erőfeszítésekből nagy változások
Együtt mozdult majdnem ezer ember, ennél sokkal többen nyitották meg pénztárcájukat, hogy egy-egy jó ötletet támogassanak, közösségi élmény volt a javából – ezt nyújtja már tizenkettedik alkalommal a Fuss NEKI! Udvarhely. Új helyszínen, a városközpontban zajlott a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA) talán legnagyobb tömeget megmozgató rendezvénye, és már az eredmények végleges összesítése előtt elmondható, hogy az idei is felülmúlta az előzetes várakozásokat.
Évről évre növekszik az SZKA adománygyűjtő közösségi sporteseményére benevező civil szervezetek, illetve az őket támogató, és a céljaikért szaladást, bringázást vagy gyaloglást vállaló nagykövetek száma, annyira, hogy a rendezvény tulajdonképpen kinőtte a korábbi helyszínt, a városi parkot, és idén beköltözött Székelyudvarhely központjába. A Márton Áron téren álltak rajtvonalhoz a nagykövetek vasárnap reggel, akik a központi parkot megkerülve, le majd fel a Kossuth Lajos utcán rótták az 1,1 kilométeres köröket. A kerékpáros nagykövetek is a térről indultak, ám ők a továbbiakban egy maguk által választott útvonalon tekerték le a vállalt távot. Az SZKA-nál kiszámolták, hogy összesen 7209 kilométer megtételét jelölték meg a futók és bringázók.
Megmozdult Udvarhelyszék
Az idei Fuss NEKI!-re 21 településről pontosan félszáz civil szervezet jelentkezett be megvalósításra váró projekttel, az SZKA rendezvénye nemcsak Székelyudvarhelyt, hanem az egész Udvarhelyszéket megmozgatja: többek között székelyvarsági, recsenyédi, székelykeresztúri, oroszhegyi, kisgalambfalvi, korondi, felsőboldogfalvi, kányádi, székelyszentkirályi, székelyszentmiklósi, bikafalvi, székelymuzsnai, bögözi, zetelaki, nagygalambfalvi szervezetek is a közösség támogatásához folyamodtak egy-egy jó cél érdekében. Mögéjük összesen 927 nagykövet sorakozott fel, közülük 554-en szaladtak, 120-an gyalogoltak, 253-an kerékpároztak vasárnap, a legfiatalabb egy alig egyéves kislány, míg a legidősebb egy 73 éves hölgy volt. Többen jelentkeztek külföldről, Angliából, Ausztráliából, Hollandiából, Magyarországról, Németországból, Svájcból és Svédországból, ők jelenlegi lakóhelyükön teljesítették a távot, amit fotóval, videóval „igazoltak” – tudtuk meg Balogh Csengétől, az SZKA kommunikációs felelősétől.
Bár általában ragyogó őszi napsütés szokott lenni a Fuss NEKI! napján, idén borúban, de annál jobb hangulatban zajlott az esemény, reggel 10 órakor a bukaresti Barbarossa Samba Group performansza megadta a lendületet, majd közös bemelegítés után 11 órakor fújták meg a sípot. Egészen 13 óráig rótták a köröket a nagykövetek, idén sötétkék pólóban, közben az ütős hangszereket ellenálhatatlan módon megszólaltató Barbarossa Samba Group délben is megörvendeztette a közönséget egy újabb előadással. A Márton Áron téren felállított standoknál a helyszínen is lehetett adományozni a szervezeteknek.
Kreatív ötletek adománygyűjtésre
Bár a megtett távok, illetve az összegyűlt támogatások végleges összesítése csak jövő hét elejére várható, az SZKA-nál lapunk kérésére már elárultak néhány adatot. Kiderült például, hogy az 50 civil szervezet összesen 875 000 lej összegyűjtését tűzte ki célul, és már a vasárnapi esemény előtt, a háromhetes adományozási időszakban több mint 12 000 támogatás érkezett, 845 000 lej értékben. Három adománygyűjtő játékkal igyekezték fokozni a közösség adakozó kedvét, amelyeknek célja az volt, hogy a Kis erőfeszítések, nagy változások! mottó szellemében minél kisebb tételekben adakozzanak a nagyköveteknek, ezzel azt kívánták elérni, hogy csekély összegeket is szívesen adjanak az emberek, ne szégyelljenek akár 5-10 lejjel is támogatni egy-egy számukra szimpatikus projektet – közölte Balogh Csenge. Mindeközben sok civil szervezet és még több nagykövet saját ötlet alapján gyűjtötte a támogatásokat, volt például, aki házi készítésű süteménnyel, egyéb finomsággal jutalmazta támogatóit, tortára lehetett licitálni, volt, aki környezettudatos kihívásba vonta be ismerőseit. Vasárnap díjazták is a legkreatívabb szervezeteket és nagyköveteket a Márton Áron téren, továbbá jutalmazták a leghosszabb távot teljesítő női, férfi és gyerek nagyköveteket is.
Célösszeg kipipálva
Tófalvi Beáta, az SZKA ügyvezetője osztotta meg velünk az eseményen, hogy a bejelentkezett civil szervezetek 70 százaléka már az adománygyűjtő időszakban kigyűjtötte a korábban meghatározott célösszeget. Az Erdélyi Magyar Látássérültek Egyesülete (EMLE) már a közösségi futás előtt megduplázta ezt, a képzelt dobogó második fokán pedig a Kerekerdő Waldorf Egyesület állt, akik az összegyűjteni kívánt összegnél már 15 ezer lejjel több támogatást könyvelhettek el. Tófalvi Beáta elmondása szerint rengeteg pozitív visszajelzés érkezett a résztvevők, illetve a szurkolók, nézők köréből is, és úgy tűnik, hogy az új helyszín sem volt rossz választás.
Idén a Melinda cégcsoport volt az esemény kiemelt támogatója, a zetelaki Élmény Egyesület önkéntesei pedig ötletes gyermekfoglalkozásokkal szórakoztatták a kisebbeket a rendezvény ideje alatt.