Ki érti a kortárs képzőművészetet? Festészeti kiállítás Székelyudvarhelyen
Megnyitották csütörtök délután Gábos Kinga és Szécsi János képzőművészek Kőgyakra elnevezésű festészeti kiállítását az udvarhelyi Haáz Rezső Múzeum Képtárában. Az eseményen Miklós Zoltán múzeumigazgató mondott köszöntőt, a kiállított képeket pedig Lőrincz Ildikó művészettörténész méltatta.
Március 17-én nyílt meg a lövétei házaspár, Gábos Kinga és Szécsi János kiállítása – mindketten a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán tanultak festészetet. A tárlat betekintést nyújt a kortárs magyarországi képzőművészet jellegzetességeibe, illetve a pécsi iskolában szerzett festészeti és képzőművészeti tudás sajátos továbbgondolásába.
A múzeumigazgatótól megnyitóbeszédéből megtudtuk, hogy a kiállítás támogatja a vizuális nevelés módszerét, ugyanakkor nyitottabbá és elfogadóbbá teszi a közönséget a kortárs képzőművészet iránt. Sok esetben felmerül a kérdés, hogy napjainkban menyire értjük meg a kortárs művészetet, hangzott el részéről.
A kiállítás címe – Kőgyakra – az alkotók lakóhelyén található kövek gyakoriságát jelenti, illetve utal azok sűrűségére, mondotta a művészettörténész. Gábos Kinga kiállított olajfestményeit negyedéves egyetemi hallgató korában készítette. A művész a festményeken az alulexponált képek színvilágát mutatja meg. Az egyetlen lendülettel megfestett sorozat darabjai tájképeket idéznek. Szécsi János munkáin a barokk festészet és a német misztika jegyei érhetők tetten. Képei szembeállítják a világ romlását annak fejlődésével. „A többiről pedig hadd beszéljenek az alkotások!” – zárta a megnyitót a múzeumigazgató.
A kiállítás egy hónapon át tekinthető meg a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum Képtárában (Kossuth Lajos u. 42.), minden hétköznap 9 és 17 óra között.
A szerző felvételei
Miklós Dalma