Jó lenne a vidéknek, de a városnak is
Bár tavalyra ígérték a Székelyudvarhelyt a vidéki településekkel összekötő korszerű tömegközlekedési rendszer elindítását, ez mindeddig nem történt meg. Mint kiderült, a projekt él, és – ha minden jól halad – lendületet kaphat mostantól. Elektromos buszok járnának naponta többször is Udvarhelyszéken, megkönnyítve a vidékiek utazását, és lazítva a városi forgalmon.
Még 2022 nyarán jelentették be Székelyudvarhelyen, hogy a városi és néhány vidéki önkormányzat összefogásával egy „lakosságbarát, környezetkímélő és élhető tömegközlekedési hálózatot” alakítanak ki Székelyudvarhely vonzáskörzetében.
Öt község, öt járat
A projekthez Székelyudvarhely mellett Farkaslaka, Felsőboldogfalva, Zetelaka, Máréfalva, Fenyéd és Oroszhegy csatlakozott, abból kiindulva, hogy a térség egyik legnagyobb gondja a megfelelő járatsűrűséget is nyújtani tudó korszerű tömegközlekedés hiánya. Tehát az elképzelés túlmutatna a ritkán közlekedő és csak a városi autóbusz-állomáson megálló járatokon, a menetrend szerinti vidéki járatokat összekapcsolná a székelyudvarhelyi tömegközlekedéssel, mert a járatok – több megállóval – végigmennek a főbb útvonalakon. Bő két és fél évvel ezelőtt azt mondták a kezdeményezők, hogy öt járatot indítanának, az öt járat napi 200 kilométert tenne meg, öt községet érintene, de nemcsak a községközpontokban, hanem a kisebb falvakban is megállnának az elektromos buszok.
A cél érdekében akkor megalakult a Transcom Udvarhelyszék Közösségi Fejlesztési Társulás, és a projekt gazdái azt remélték, hogy 2024-ben be is indulhat a szolgáltatás. A kiindulópontot az Országos Helyreállítási Alaphoz (PNRR) benyújtott pályázat képezte, amelyet Székelyudvarhely Fenyéd községgel közösen nyújtott be.
Indulhat a licit
A pályázat nyert, a 16 millió lej értékű szerződést 2022. november 28-án írták alá, de a finanszírozási forrás változásai miatt a kormány többször módosította azt – közölte Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője. Eddig a kevésbé látványos munka zajlott, de most már ott tart a projekt, hogy hamarosan indul a hat elektromos buszra kiírt közbeszerzési eljárás. Lesz kilenc töltőállomás is, ezek közül hat a végállomásokon, három gyorstöltő pedig az útvonalak mentén, illetve digitális üzemeltető rendszert is magában foglal a pályázat.
– Önrész nincs, de a töltők számára az infrastrukturális feltételek megteremtése (például az elektromos hálózat) a mi költségünk. Tehát nem állt le a dolog, mert a városnak is fontos, hiszen az egésznek az a lényege, hogy csökkentse a Székelyudvarhelyre naponta beérkező autósforgalmat, és enyhítsen a parkolási gondokon, ráadásul az áthaladó buszoknak köszönhetően városon belül is növekszik majd a járatsűrűség
– tette hozzá a szóvivő.
Munkacsoport alakul
Sinka Arnold megyei önkormányzati képviselő, az udvarhelyszéki RMDSZ ügyvezető elnöke az egyik kezdeményezője a projektnek. Elmondása szerint Gálfi Árpád korábbi székelyudvarhelyi polgármesterrel nem igazán tudtak együtt dolgozni, aztán következett a választási év, amikor nem foglalkoztak ezzel a témával, és ezek voltak azok a tényezők, amelyek lassították a haladást. Most újra felvették a fonalat, egy munkacsoport létrehozása következik, amely elkezdi a részleteket is kidolgozni, hogy amint megérkeznek az autóbuszok, indíthassák is a járatokat.
– Korábban már kijelöltük a buszmegállókat, az útvonalakat. Úgy néz ki, hogy céget kell bejegyeztetni, amely működtetné a rendszert, azt szeretnénk, hogy a közbeszerzéssel párhuzamosan haladjon az előkészítés is
– tette hozzá. Sinka úgy látja, hogy akár azt is meg lehet majd oldani, hogy óránként közlekedjenek a várost a vidékkel összekötő járatok, mert a vidéki lakosság körében nagy az igény ez iránt.