Idén így marad a beszakadt út
Ebben az évben nem várható konkrét előrelépés a Felsőboldogfalva és Árvátfalva között beszakadt út ügyében. Az autósokat táblák, jelzések figyelmeztetik az útszűkületre, miközben az úttest egyre keskenyebb lesz. A kormány nem segít, a megyei tanács pedig csak jövőre ígérhet megoldást.
[caption id="attachment_38228" align="aligncenter" width="875"] Lassan elfogy az út Árvátfalva előtt. Érdemes óvatosan vezetni[/caption]
Udvarhelyszék egyik legproblémásabb útszakasza a 131-es megyei út, amely Felsőboldogfalvától a homoród-
menti falvakon át Erdővidékre vezet. Évekig volt szinte járhatatlan, aztán a megyei tanácsnak sikerült újraaszfaltoznia az udvarhelyszéki szakaszt. De az út a kedvezőtlen talajviszonyok miatt hamar romlik: Felsőboldogfalva és a Kénosi-tető között jó ideje ismét több helyen megcsúszott, egyre nagyobb mélyedések, kitüremkedések nehezítik a közlekedést. Árvátfalva határában pedig beszakadt az út széle, mind keskenyebb lesz a járható rész.
– A tavaszi áradások nyomán szakadt be az út. A kormány nem utalt ki pénzt a kár rendbetételére, mert az akkori árvizek csak egy-két helyszínen okoztak gondot, és ilyen lokális problémákra nem jutott anyagi forrás – magyarázta Bíró Barna-Botond, a Hargita Megyei Tanács alelnöke. Azt már tavasszal lehetett látni, hogy kormánytámogatás nélkül nem lesz pénz a javításra, többek között azért sem, mert az út szélének beomlása mögött több ok is áll, például az, hogy a patak is alámossa az alapot.
Az alelnök úgy véli, hogy itt egy végleges, vagy legalábbis hosszú távú megoldást kell keresni.
– A megyei önkormányzat annyit tudott tenni, hogy a költségvetés átcsoportosítása után elkülönített egy összeget a szakértői felmérésekre és előtanulmányokra, amelyeknek december közepéig kell elkészülniük. A dokumentumok tartalmazni fogják például, hogy pontosan mekkora útszakaszon lesz szükség beavatkozásra, hogyan oldható meg a patakmeder szabályozása, kell-e támfalat építeni stb. Ezt követően mi rögtön meghirdetjük a közbeszerzést, tervezéssel, kivitelezéssel együtt. Remélhető, hogy legkésőbb februárig már tudni fogjuk, hogy melyik cég végzi el a beszakadt útszakasz javítását, hogy amennyiben az időjárás engedi, azonnal nekikezdhessenek a munkának – tájékoztatott a tervekről Bíró Barna-Botond.
– Amit megtehettünk, azt megtettük: a balesetveszély csökkentéséért kitábláztuk a veszélyes útszakaszokat – tette még hozzá az alelnök.
A helyiek, a gyakran arrafelé autózók közül sokan előrevetítik, hogy egyre nagyobb lesz a szakadék, azaz egyre keskenyebb az út. Az alelnök elmondta, hogy sajnos, abban az esetben sem lehet kormánytámogatásra számítani, ha teljesen járhatatlanná válik ez a szakasz. A megyében olyan eset is volt, hogy áradásban megrongálódott utak, hidak miatt településrészek záródtak el a külvilágtól (pl. Hidegségben). A megyei tanácsnak ebben az esetben is saját forrásból kell megoldania a kialakult problémát.
Asztalos Ágnes