Hogy Lövéte legyen a világ közepe
Lövéte község önkormányzata ismertette a 2022-ben végzett felmérések és kutatások eredményeit a lakossággal. Az előkészített projekteket az elkövetkezendő tíz évben valósítják meg.
Az épített örökség védelme, inkubátorház kialakítása és új munkahelyek teremtése szerepel többek közt a lövétei önkormányzat 2033-ra kitűzött jövőtervében. Céljuk élhető, fejlődő, de értékeiben megmaradó vidéki település kialakítása, ahová a helyi fiatalok szívesen hazatérnek, és ahol az idősebb generáció is otthonra talál.
Az önkormányzat kiemelt figyelmet szentelt arra, hogy a község lakói és a Lövétéhez kötődő, valamint időszakosan a faluban tartózkodók igényei szerint tervezzék meg az elkövetkezendő évek fejlesztési stratégiáját. A múlt hét végi bemutatóeseményen Mihály Dénes polgármester rámutatott: dr. Ilyén Ferenc közgazdász, területfejlesztési és oktatási szakértő irányításával külön munkacsoport mérte fel a községben rejlő kiaknázatlan lehetőségeket.
A helyiekkel készített fókuszcsoportos és mélyinterjúk következtetéseit a csoport tagja, Veres Hanga-Katalin szociológus-közgazdász ismertette. Mint mondta: az online kérdőívek közül 217-et tudtak felhasználni, ezeket többnyire a 25 és 59 év közötti korosztály tagjai töltöttek ki.
A válaszok szerint a lakosság többnyire az infrastrukturális beruházások hiánya és a csekély helyi munkalehetőség miatt látja negatívan a falu jövőképét. Elégedetlenségüket fejezték ki az önkormányzat és a közösség közti kommunikáció kapcsán és a zöldövezetek hiánya miatt. A lakosság nagyobb része bár a községen kívül, többnyire csak a legközelebbi városban, Székelyudvarhelyen talált munkahelyet, a természet közelsége és a családi kötelékek miatt látszólag mégis erős Lövéte-tudattal rendelkezik, ragaszkodik szülőföldjéhez.
Dr. Ilyés Ferenc kiemelte:
Lövétén magas a fiatalok aránya, a mintegy háromezer fős községben van utánpótlás.
A kutatás egyik fontos eredménye: Lövéte turisztikai fellendülése a település földrajzi adottságaiban és a jelenleg ritkán használt, Szelterszfürdőn áthaladó 13A jelzésű országútra vezető kijáratban rejlik. Az önkormányzat és a kutatócsoport együttműködésében született tervek közt olvashatunk a csűrprojektről – a régi épületek megmentése, a falukép hagyományos megőrzése –, az elszármazott gyermekek identitástudatának erősítéséről és a homoródmenti fiatal vállalkozóknak tervezett inkubátorházról.
Mihály Dénes polgármester felhívta a figyelmet, hogy terveik szerint havi rendszerességgel tartanak majd ifjúságnak szóló fórumokat, találkozókat, de a tervezett projekteket is ismertetni fogják előadásokon. Szeretnék, ha közösen gondolkodnának, és a helyiek is csatlakoznának a tervek kidolgozásához, kivitelezéséhez. A nyilvános bemutatón mintegy másfél tucat érdeklődő gyűlt össze a teljes községből.