Hittel és reménnyel: Oroszhegyen az élet nem állt meg
A megváltozó körülmények mellett, azok dacára is zajlanak a míves és a vasárnapok a község falvaiban. A koronavírus-járvány nem okozott különösebb feszültségeket – mondta Bálint Elemér Imre polgármester. A helyi intézmények tartják a kapcsolatot a lakossággal, azokkal is, akik külföldön tartózkodnak, illetve most is ott vannak, vagy éppen hazafelé igyekeznek. A helyi polgárok fegyelmezettek.
Betartják a szabályokat, haladnak a megkezdett munkákkal Fotó: Bálint Elemér Imre
A közelmúltban még 200 helyi illetőségű személy volt családi okok miatt, illetve munkavállalás céljából a határokon kívül; Magyarországon, Németországban, Franciaországban és Nagy-Britanniában, történetesen Skóciában voltak nagyobb kontingensek. Ez idáig 44 hazaérkező került házi járványügyi megfigyelés alá, 2 fő pedig intézményes karanténba. Mintegy 40-50-re tehető azoknak a száma, akik épp hazafelé igyekeznek. A polgármestert arról értesítették, hogy 5 fő Németországból, 3 fő pedig Magyarországról érkezik hamarosan a községbe a megnyitott humanitárius folyosókon, a Dél-Erdélyen futó útvonalon, mindvégig hatósági felügyelet mellett, konvojban. Ők erősebben fertőzött – úgynevezett vörös zónákból jönnek, többen immár napok óta. Néhányan – pontos számot erre vonatkozóan nem tudott közölni –, főleg fiatalemberek, akik még nem alapítottak családot, külföldi munkahelyeik közelében maradtak, azzal a megfontolással, hogy a járványt követő időszakban majd dolgoznak tovább, illetve biztonságosabb körülmények közt térnek haza.
A kis cégek, főleg a közellátásban tevékenykedő boltok – csökkentett üzemmel – most is működnek, a pékségek, cukrászatok úgyszintén. Ami külön megelégedettségként szolgál, hogy mind a székelyudvarhelyi, mind a községi építkezési, meg egyéb vállalkozók biztosítják a munkaerő szállítását. Így fokozott odafigyeléssel, a közegészségügyi előírások mentén, betartva a másfél-két méteres távolságot, helyben is tudnak haladni a megkezdett munkákkal. Járdaépítés, aszfaltozás zajlik Oroszhegy belterületén és Székelyszentkirályon. Szentkirályon új napközi otthon épül, amely kezdi elnyerni tervezett formáját. Tibódban módosítani kell ugyan a járdaépítési tervet, mert nagyobb körültekintést igényel ott az esővíz levezetése, de a műszaki tervek korrekcióját követően ott is hamarosan folytatják a kivitelezést. Egyébként erre is megvan a szükséges keret és az élő szerződés. Külön öröm, hogy a földeken is rendületlenül tevékenykednek a gazdák, amikor az időjárás engedi. A közelmúltban újabb gépek érkeztek a Pro Economica Alapítvány, a magyar állam támogatása jóvoltából, ami még inkább erősítette a földművesek lendületét, hiszen meg kell termelni majd a szükségeseket, a parcellákat elő kell készíteni, trágyázni, vetni kell.
– Nehéz és rendkívüli időt élünk, rendkívüli helyzetben dolgozunk a hivatalban, ügyfélfogadás nincs, telefonon és elektronikus úton igyekszünk mindent intézni a hivatali órákban, délelőtt 9 és délután 4 között – mondta megkeresésünkre a polgármester –, hittel és reménnyel, hogy ebből a bajból kilábalunk, mert kötelességünk és a történelmünk, múltunk erre kötelez! Voltak példák rá, amikor sokkal mostohább körülmények között, sokkal nehezebb helyzetekben állt talpra a nemzet, és mindig talpra álltak annak kisebb közösségei is.
Simó Márton