Hirdetés

Fokozatosan indítják a szolgáltatást

Még nem kérték mindenhol, de több székelyudvarhelyi lakótelepen is beindult a távfűtés a napokban. Csík­sze­re­dá­ban a hónap elejétől indították a távfűtést, előbb a közintézményekben, majd kérésre a lakótelepeken is.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 7 perc
Fokozatosan indítják a szolgáltatást
Néhol már elindították a távfűtést. Beléptünk a hideg évszakba Fotó: László F. Csaba

Hidegre fordult az idő megyeszerte, a távfűtést is beindították ott, ahol igény volt rá. A szolgáltatást mindkét helyen fokozatosan, az igények függvényében indították. A közművek mindkét városban felkészült a téli időszakra. Igényelhető már a fűtéstámogatás is, és jó hír, hogy egyelőre nem kell drágulástól tartani.
Bő tíz nappal később a tavalyhoz képest melegedtek ki a fűtőtestek több tömbházban is, Székelyudvarhelyen, többek között a Tábor lakótelepen és a Bethlen negyed egy részén. Hadnagy Gábor, az Urbana Rt. igazgatója elmondta, hogy a távfűtési hálózaton lévő lakások mintegy felében indították el a szolgáltatást, ott, ahol a tulajdonosi társulások, lakószövetségek ezt kérték.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Beüzemelik a biomasszával működő kazánt

Egyelőre gázzal biztosítják a fűtést, de hétfőtől már működésbe helyezik a felújított biomasszás kazánt, amellyel a város legnagyobb lakótelepén, a Bethlen negyedben termelik a hőt. A főpróbát megtartották, és mindenütt készen állnak a fűtési idényre. A biomassza használata is hozzájárul ahhoz, hogy tartani tudják az árakat, tudtuk meg a városgazdálkodási vállalat igazgatójától. Azaz egyelőre nem lesznek borsosabbak a fűtésszámlák, mint amit a tél végén kaptak a lakók.
A nyár folyamán saját beruházásból öt lakótömbben építették ki az ún. vízszintes elosztású rendszert, amellyel jóval gazdaságosabbá válik a távfűtés. Ennek eredményeképp többen is visszacsatlakoztak a hálózatra, és – bár voltak leválások – összességében alig 5 háztartással lett kevesebb a városi hálózaton lévő lakások száma. 
A fűtéstámogatás október 9-től már igényelhető Székelyudvarhelyen, és – mint megtudtuk a polgármesteri hivatalnál – ezt a fajta segélyt évente 900-1000 személy szokta igényelni. Abban az esetben jár a támogatás, ahol az egy főre eső nettó jövedelem nem haladja meg az 1386 lejt a családok, és a 2053lejt az egyedül élő személyek esetében. Minden szükséges információ, illetve a kitöltendő űrlapok is megtalálhatók a hivatal udvarhely.ro címen elérhető honlapján.

László F. Csaba

Kevés leválás Csíkszeredában

Csíkszeredában október elsejétől indították el fokozatosan a távhőszolgáltatást, elsőként a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fül-orr-gégészeti, valamint a szemészeti osztályán, majd másodikától az oktatási intézmények egy részében – egy bölcsődében, a Napocska, a Micimackó és a Kisherceg napközikben, a Liviu Rebreanu, a Nagy Imre, a Nagy István, a József Attila iskolában és a Kós Károly iskolaközpontban.
A lakosság számára a fűtést október 9-től szolgáltatja a Goscom, ugyanis idén az időjárásnak köszönhetően nem volt rá szükség korábban. Mint megtudtuk, a szolgáltató képviselőjétől, különösebb problémák nem adódtak.

– Az átmeneti időszakban reggel és este melegítik fel az otthonok radiátorait, viszont bizonyos tömbházakban lehetőség van a lakók igényei szerint távbeállítással biztosítani a hőt

– közölte érdeklődésünkre a Közüzemek Rt. igazgatója, Biró Hajnalka. 
Közölte, távbeállítással, a lakosság igényeinek megfelelően irányítható fűtésre a Kalász és a Fűzfa negyedi tömbházakban, valamint a Szív utcai garzonokban van lehetőség. A város többi ingatlanjában reggel 6 és 9, valamint este 18 és 21 óra között biztosítják a meleget. A gigakalória lakossági ára jelenleg 360 lej, az intézmények és vállalkozások számára 717,09 lejért szolgáltatják. 
A fűtési kiadás havi átlagát firtató kérdésünkre válaszolva az igazgatónő példaként megemlítette, hogy egy kétszobás ANL-s tömbházlakás havi fűtése átlagban 355 lej körül mozog. Jelen pillanatban 1755 lakrészben működik a távhőszolgáltatás. A leválási hajlandóság nagymértékben csökkent, az elmúlt négy évben évente 10-15 lakrész tulajdonosa mondta fel a szerződést a szolgáltatóval. Ugyanakkor visszacsatlakozók is voltak, 2021–22-ben négy lakásnál kérték újra a távhőt, ami a lakosságnak még mindig kifizetődőbb, mint egyéb alternatív megoldások. Az egykori 15-ből jelenleg öt működő kazánház van a városban, ugyanakkor a többi sem áll kihasználatlanul, mert átalakították őket, hőcserélő rendszerként üzemelnek. Az öt kazánház mellett – a Tudor negyedben – van még egy külsős cég által biztosított hőenergiaforrás, ahonnan a közüzemek megvásárolja a hőt, továbbítva azt a lakosság felé – tudtuk meg a Goscom vezetőjétől.

– Pillanatnyi célunk meg­tartani és működtetni a meglévő rendszert, és persze távlatokban akár a hálózat bővítése is szóba jöhet, mert környezetkímélő fűtésről van szó. Nehézségek ugyan adódnak, de a város támogatásával – az előállítási ár és a lakossági ár közötti különbözet biztosításával – fenn tudjuk tartani a távhőszolgáltatást

– közölte Biró Hajnalka.
 

Tudósítók: Asztalos Ágnes, Létai Tibor



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!