Erőt meríthetünk a székely himnuszból
A székelyudvarhelyi belvárosi református temetőben emlékeztek meg tegnap délután a 130 évvel ezelőtt született Csanády Györgyre, a székely himnusz szövegének írójára.
Csanády György, a székely himnusz szövegének írója 130 évvel ezelőtt, 1895 február 23-án született. A költő emlékét 2011 óta a Balázs Ferenc Vegyeskar ápolja, így évről évre megemlékezést szerveznek a költő születésnapján, a hamvait őrző református temetőben. A vasárnap délutáni ünnepségen több mint félszázan gyűltek össze, hogy leróják tiszteletüket.
Bíró Edith, a Balázs Ferenc Vegyeskar elnöke elmondta, céljuk, hogy a fiatalabb nemzedékek figyelmét is Csanády Györgyre irányítsák. A költőt Budapesten, a Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra, utolsó akaratát teljesítve azonban hamvait hazahozták Székelyudvarhelyre, ahol a családi sírboltban nyugodhat. Fia, Csanády András többször is részt vett a kórus által szervezett megemlékezésen, legutóbb három évvel ezelőtt. Ő is azt kívánta, hogy Székelyudvarhelyen helyezzék örök nyugalomra. A sokoldalú művész, grafikus idén januárban szenderült jobblétre, hamvait március 14-én helyezik majd a családi sírboltba.
Az eseményen Bereczki-Orbán Zsolt református lelkész ünnepi gondolataiban elmondta, Csanády költeményét még sokaknak kellene meghallaniuk, hiszen benne van a bizalom, hogy van hatalom, amely változást hozhat szívünkben, öntudatunkban, közösségi összefogásainkban.
– Hisszük és reméljük, hogy eljön az ideje, hogy népünk és nemzetünk, városunk és környéke, székelységünk a reménység hangját hallja, értse és megélje
– fogalmazott, ugyanakkor Isten áldását kérte az emlékezőkre. Szakács- Paál István Székelyudvarhely polgármestere is jelen volt a rendezvényen, megköszönve a Balázs Ferenc Vegyeskarnak, hogy gondját viselik Csanády György emlékének. Hangsúlyozta, éreznünk kell 130 év távlatából is a székely himnuszban vélt kapaszkodót, hogy mindig, minden körülmények között kell tervezni, újrakezdeni, értéket teremteni és felemelkedni.
– Ha akkor tudtak hinni az újrakezdésben, és erőt merítettek ebből az imából, nekünk is ezt kell tennünk minden egyes alkalommal, amikor csak énekeljük
– fogalmazott. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a következő időszakban Csanády György szobra hamarosan méltó helyet kaphat Székelyudvarhelyen.
A beszédeket követően népdalok csendültek fel, valamint a kórus Csanády András egyik kedvenc dalát adta elő. A rendezvényen jelen voltak a Történelmi Vitézi Rend tagjai is, az ünnepség Csanády György sírjának koszorúzásával ért véget.