Eltakarítják a romokat, utána döntik el, megmenthető-e a bentlakás, vagy mást kell építeni helyette
Potápi Árpád János, Magyarország Kormányának nemzetpolitikáért felelős államtitkára helyszíni látogatáson volt pénteken délelőtt a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium összedőlt bentlakásépületénél. A magyar állam részéről továbbra is megadják a szükséges támogatást.
Potápi Árpád János, Magyarország Kormányának nemzetpolitikáért felelős államtitkára helyszíni terepszemlét tartott, az összedőlt székelyudvarhelyi Tamási Áron-bentlakás épületénél. A péntek délelőtti vizitet megelőzően zárt körű beszélgetésen vett részt, ahol Potápi mellett Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere, Tóth László, Magyarország csíkszeredai főkonzulja, Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének országos szakmai alelnöke, valamint a helyi iskola igazgatója is jelen voltak.
Az összedőlt épület előtt Potápi Árpád János válaszolt a sajtó kérdéseire. Mint fogalmazott, látogatásának célja a helyszíni személyes tájékozódás, valamint a városba érkezése előtt megállt Sipos Dávid Gábor, a tragédiában elhunyt fiatal sírjánál, hogy lerója kegyeletét.
– A történtek megrendítettek, a fiam is a tavaly érettségizett, nyilvánvaló, hogy szülőként másként éltük meg a tragédiát. Ezúton is enyhülést kívánok a családnak. Az épület korszerűsítés előtt állt. Tavaly, a magyar kormány támogatásával elkészült a főépület teljes rekonstrukciója.
2024-ben kezdődött volna az épület korszerűsítése, szintén a magyar kormány több mint 9,2 millió lej támogatást adott volna a beruházásra, de a tragédia árnyékában egyelőre szünetel a beruházás
– mondta a nemzetpolitikáért felelős államtitkár. Hozzátette: nem felelősségre vonni érkezett Székelyudvarhelyre, azt az illetékes hatóságok elvégzik. Feladata, hogy a helyieket, az iskolát és az egyházat a magyar kormány részéről továbbra is támogassa.
A nemzetpolitikáért felelős államtitkár kifejtette:
az épület körül jelenleg a legfontosabb munkálat a romok eltakarítása, majd jöhet az épület statikai vizsgálata, és ezt követően vehetők számításba további lehetőségek az épület sorsát illetően. Az új tervek elkészülte után dönthetik el, hogy megmenthető a bentlakás, vagy mást kell építeni helyette. Miután erről döntés születik, akkor fogják pontosan tudni, hogy mekkora támogatásra lesz szükség.
– Az elmúlt időszakban láthattuk, hogy nemcsak a szűk közösség, hanem az egész Kárpát-medencében élő magyarság és különböző szervezetek összefogása tapasztalható. A magyar kormány a tragédiát követő napokban utalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége számlájára több mint húszmillió forintot, illetve a magyar külügyminisztérium szintén ötmillió forint gyorssegélyt utalt – mondta Potápi.
Kiemelte:
a péntek délelőtti megbeszélésen konkrét döntést nem hoztak, most még nem is nagyon lenne, amiről. Ami biztos, hogy hétfőn kezdődik a tanítás. A bentlakó diákokat hat másik épületben szállásolják el, így megoldódik ez a kérdés
– számolt be Potapi Árpád János.