Életműdíjjal tüntették ki Gyöngyössy János grafikust
Átadták az Udvarhelyszék Kultúrájáért-díjakat pénteken este a Művelődési Házban. A tizenharmadik alkalommal megtartott ünnepségen az egyik legsikeresebb kulturális eseményeket szervező civilszervezet, egy vidéki tanítónő és polgármester és egy diákszínjátszó csoport is elismerésben részesült, az életműdíjat pedig Gyöngyössy János történelmi grafikus kapta.
[caption id="attachment_21687" align="aligncenter" width="771"] Gyöngyössy János átveszi a díjat. Vonásokkal életre keltett történelem Fotó: Barcsa István[/caption]
A Művelődési Ház nagytermében Bunta Levente polgármester köszöntötte a gálaműsor közönségét, a városvezető a kultúra identitásunk megőrzésében betöltött szerepét hangsúlyozta, és emlékeztetett, hogy ő maga is hozzájárult kulturális intézmények létrehozásához, továbbá szívügyének tartja a meglévők támogatását. Ugyanakkor kiemelte: jó, hogy az intézményes kereteken kívül is működnek olyan egyesületek, szervezetek, amelyek rendezvényeikkel maguk is hozzájárulnak a térség hírnevének növeléséhez.
Az Udvarhelyszék Kultúrájáért-díjat 2004-ben adták át első ízben. Hagyomány szerint minden évben egy korábbi díjazott is megfogalmazza gondolatait a Magyar Kultúra Napja kapcsán, hiszen a gálaest is e jeles nap köré szervezett programsor része. Idén Gergely János zenetanár a magyar himnusszal kapcsolatos élményeit, személyes meglátását, elmélkedését osztotta meg a közönséggel.
Közösségért és értékközvetítésért
A díjakat Bunta Levente polgármester adta át. A Közösségért-díjat idén a G. Egyesület kapta, Asztalos Barna és Bihari Lóránt vették át az elismerést, majd a közönség – mint minden díjazott esetében – egy kisfilmet tekinthetett meg az egyesületről. A történet a 2000-es évig nyúlik vissza, akkor nyílt meg a G. Café (a Szentimre utcában, de nem a mostani helyén), amely már a kezdetekben kitűnt igényes rendezvények szervezésével. Majd megalakult az azonos nevű egyesület, amelyhez számtalan jeles zenei, irodalmi, képzőművészeti, színházi és filmes esemény szervezése kötődik, csak az elmúlt évben több mint száz programmal jelentkeztek. Tizenháromszor szervezte meg az egyesület a Kamarazene Fesztivált, nemzetközi fellépőkkel és premierekkel, négy ízben pedig a G. Fesztet, az összművészeti kavalkádot világhírű dzsesszzenészek, hazai és határon túli neves művészek fellépésével.
A Tamási Áron Gimnáziumban 25 éve alakult meg a Vitéz Lelkek diákszínjátszó csoport, amely azóta is töretlen népszerűségnek örvend a diákság körében. A csoport több, mint amit a neve sejtet: igazi műhely, gyakorlóterep a tinédzserek számára, hogy kipróbálhassák, megmutathassák önmagukat, baráti társaság, egyfajta második család és otthon az iskolán túl – derült ki a bemutatófilmből. Húsz fölött van azoknak a hivatásos színészeknek a száma, akik egykor vitéz lelkek voltak. A csapat lelke, vezetője, Szász Mihálykó Mária vette át az Értékközvetítés-díjat.
Értékteremtés és értékmentés
Értékteremtés-díjjal idén Rezi Erika-Gabriella alsóboldogfalvi művelődésszervező, pedagógus tevékenységét ismerték el. A tanítónő másfél évtizede dolgozik azon, hogy közösségében jelen legyen az igényes kultúra, amely összekovácsoló erővel is bír. Alsóboldogfalvát Orbán Balázs nevezte Székelyföld kapujának, ezt a nevet viseli az általa vezetett egyesület és a havonta jelentkező kulturális kiadvány is. Egyik legnépszerűbb rendezvényük, amelyért Rezi Erika-Gabriellát illeti köszönet, az alsóboldogfalvi Gyermekszínjátszó Találkozó, amelyen évről évre a környék településeinek óvodásai, iskolásai vesznek részt.
Tamás Ernő 2000 óta Székelyvarság polgármestere. A település – bár gyakran elhangzik, hogy Bukarest méretű területen helyezkedik el – igazi közösségként él és fejlődik. Az elöljáró „regnálása” idején sok minden történt az infrastruktúra-fejlesztés terén is, de 2002-ben ő adott helyet az első ízben megrendezett Orbán Balázs szemével elnevezésű fotótábornak, és azóta is prioritás számára a kultúra támogatása. Ezért Értékmentés-díjat vehetett át városi kollégájától. Egyébként nemrégiben mentették meg az egykori varsági jegyzői lakot, amelyben színvonalas falumúzeumot rendeztek be, és éppen most készülnek a vadonatúj művelődési otthon felavatására is.
Közönség elé tárni a múltat
Legutóbb egy öreg Simson motorkerékpáron láthattuk robogni Gyöngyössy János történelmi grafikust Fazakas Szabolcs dokumntumfilmjében (Vasparipával a Székelyföldi Legendáriumon), amelyben a Szent László-legendához kötődő helyszíneket járták végig. Motorkerékpár nélkül, de büszkén vehette át az idei életműdíjat Gyöngyössy János, hiszen olyan megvalósítások, alkotások fűződnek a nevéhez – mint a róla szóló kisfilmből is kiderült –, amelyek teljes mértékben megfelelnek a rangos díj kritériumainak. Életműdíjat ugyanis egy sikeres életmű alkotója kaphat, vagy az, aki nagyszabású művet alkotott. Mint elhangzott az ünnepségen, Gyöngyössy az utóbbi kategóriába tartozik, kutatómunkájának és az ennek alapján készült grafikáinak köszönhetjük, hogy megelevenednek előttünk az egykori székely várak, elénk tárta a székelyföldi erődtemplomok szerkezetét, szerepét és kártyára is vitte a székelyeket, hiszen ő a Székely Kártya alkotója is. A vegyészmérnök végzettségű Gyöngyössy egy örökifjú életművész, aki valóban hiánypótló művekkel gazdagította kultúránkat – hangzott el.
Az ünnepélyes díjátadás végén a Vitéz Lelkek színjátszócsoport előadásában a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musicalt nézhette meg a közönség. Az esten bemutatott kisfilmek a Székelyföldi Regionális Stúdió munkatársainak munkáját dicsérik, a díjak pedig Siklódi Zsolt képzőművész és Nagy Gábor ékszerész kis plakettjéből és díszoklevélből álltak.
A péntek esti gálával nem ért véget a Magyar Kultúra Napjára szervezett rendezvénysor, szombaton az Udvarhelyszék Fúvószenekar ünnepi hangversenyét lehetett meghallgatni, vasárnap kiállítás nyílt Ádám Gyula csíkszeredai fotóművész képeiből a Művelődési Házban, és a Corpus Harsonakvartett közreműködésével szimfonikus hangverseny zárta az egyhetes programot.
Asztalos Ágnes