Bezárhat az IKOS készruhagyár
Alkalmazottjai majdnem felének elbocsátását és a tavalyi veszteséges évet követően most egy újabb megrendelő bontott szerződést a székelyudvarhelyi IKOS Conf Rt.-vel, aminek következtében fenntarthatatlanná vált a vállalat működése. Ferencz Albert vezérigazgató szerint „ha nem történik csoda”, májusban bezárják a gyárat, ami 253 alkalmazott elbocsátását is jelenti.
Sok éve próbálják menteni a menthetőt a nagy múltú székelyudvarhelyi IKOS készruhagyárnál, ám a tavalyi év olyan nehézségekkel állította szembe a vállalatot, amelyeket már nem tudott leküzdeni. Bár a korábbi években is voltak elbocsátások, az első nagyobb megtorpanást az okozta, hogy a vállalat egyik legnagyobb külföldi megrendelője, a Hugo Boss 2023-ban felbontotta szerződését, ami ahhoz vezetett, hogy tavaly százötvenöt személyt kellett elbocsátani a cégtől. Ekkor a textilipari vállalat vezetése még azt remélte, hogy új megrendelők bevonzásával fenn tudja tartani a termelését, ám mára ez az igyekezet is elbukott. Mint kiderült, csak néhány kisebb megrendelője maradt a vállalatnak, így előreláthatóan április végéig tudnak meglévő alkalmazottjaiknak munkát adni.
Húsz emberrel nem éri meg
Lapunknak Ferencz Albert, a vállalat igazgatója azt mondta, a gyár dolgozóival már tartottak egy gyűlést, amelyen ismertették a helyzetet, és tudatták velük, hogy előreláthatóan májusig tudnak még munkát biztosítani számukra.
– Nagyon úgy néz ki, ha nem történik valami csoda, májusban be kell zárjuk a gyárat. Ha valaki nem hoz megrendelőket, vagy nem fektet jelentős összeget a gyár működtetésébe, április végéig tudunk munkát adni az alkalmazottaknak
– vázolta Ferencz. Az igazgató szerint a kilátástalan helyzethez az vezetett, hogy a tavalyi veszteséges termelést követően a megrendeléseiknek 55 százalékáért felelős német Brax ruházati vállalat is szerződést bontott velük.
– A költségeinket és az energiaárakat tekintve meg kellett emelnünk a termékek előállítási árát. Van még néhány megrendelő, de azok is húzódoznak a további szerződéses kapcsolatok fenntartásától, húsz emberrel pedig nem lehet fenntarthatóan működtetni a gyárat
– mutatott rá az igazgató, kiemelve, hogy jelenleg a késztermék árának több mint nyolcvan százalékát a bérek kifizetése teszi ki.
– Ha nem tudunk olyan terméket csinálni, ami úgymond „kifizeti saját magát”, a jelenlegi energiaárakat tekintve nem tudjuk vállalni tovább a munkát
– summázta Ferencz Albert, aki szerint napok kérdése, és átiratban fogják értesíteni a megyei munkaerő-elhelyező ügynökséget is a várható fejleményekről.
Egy ikonikus vállalat
Az Ikos története az 1940-es évekig megy vissza, amikor a II. Rákóczi Ferenc utcai, hajdan kaszárnyaként működő létesítményben szabómesterek alakítottak szövetkezetet. A szocializmus évei alatt Május 1. néven működő szövetkezet tovább gyarapodott: 1973-ban megépült a mára emblematikus épületté vált munkacsarnok, amelyben máig zajlik a termelés. A szocializmus utolsó éveiben több mint 1500 alkalmazottat foglalkoztatott a készruhagyár, a rendszerváltást követően pedig, 1991-ben alakult újra Ikos Conf. Részvénytársaság néven. A vállalat a 2000-es évek elején élte fénykorát, a cégadatbázis információi szerint ekkor közel 3500 alkalmazottat foglalkoztatott. Az egykor három váltásban termelő vállalat 2007 óta egyetlen váltásban üzemel. Korábban olyan neves külföldi ruhaipari megrendelőknek gyártottak zakókat és nadrágokat, mint például a Digel Suits és a Hugo Boss.