Az RMDSZ előválasztást tart, Gálfi újrázna, az EMSZ listája kész, de még titok
Közeleg a helyhatósági választások időpontja, a székelyudvarhelyi csendet elsőként az RMDSZ törte meg azzal, hogy bejelentette: április elején előválasztáson dönthetnek a lakók a polgármesterjelölt és az önkormányzati képviselőjelöltek személyéről. Most már az is biztos, hogy Gálfi Árpád nem szeretne megválni a székétől, az EMSZ is labdába rúgna, csak még nem árulták el, hogy kivel.
A városi RMDSZ „Együtt döntünk” szlogennel indította el az előválasztás folyamatát, az önkormányzatban tisztséget vállalni kívánó személyek március 18-án 18 óráig, azaz hétfő késő délutánig jelentkezhettek.
Az előválasztási bizottság gyorsan átnézte és ellenőrizte a jelölési dokumentációt, és kora este már be is jelentették, hogy mindenik jelentkezést elfogadták, összesen 32 tanácsosjelölt mérkőzik meg az előválasztáson, és négyen indulnának a polgármesterválasztáson. A bizottságot Ladányi László Zsolt, Incze Csongor és Szakács Tibor alkotja, ők a KözTér irodában ismertették a neveket. A tanácsosjelöltek között vannak ismert személyek, olyanok is, akik korábban már vállaltak vagy épp most töltenek be szerepet az önkormányzatban, és teljesen friss nevek is. Akik követik a Székelyudvarhelyi RMDSZ Facebook-oldalát, azoknak már nem meglepetés, hogy
polgármester-jelöltséget vállal a gazdasági életből, valamint a helyi közéletből jól ismert Szakács-Paál István és Ilyés Szabolcs, de a szövetség életében régi motoros Benedek Árpád Csaba és a közéletben majdnem teljesen ismeretlen Demeter István is jelöltként száll versenybe.
Ladányi, az előválasztási bizottság elnöke elmondta, hogy huszonnégy órán át fogadják az esetleges óvásokat, de kedden, március 19-én már indul az előválasztási kampány, és egészen április 6-ig tart. Székelyudvarhelyen az RMDSZ a nyílt előválasztást április 7-én tartja, várhatóan nyolc helyszínen lehet majd voksolni, és RMDSZ-tagságtól függetlenül bárki eldöntheti, számára ki a legalkalmasabb polgármesterjelölt, és kik a legalkalmasabb önkormányzati képviselők. A polgármesterjelöltek esetében, az előválasztás során a legtöbb szavazatot kapott személy lesz az RMDSZ jelöltje a polgármesterválasztáson, illetve egyben az önkormányzati lista vezetője is. Az önkormányzati lista esetében pedig a szavazatszám határozza meg a sorrendet. Minden szavazó egy polgármesterjelöltre és legkevesebb egy, de legtöbb hat önkormányzati képviselőre adhatja le voksát.
A többi párt is készül a választásra
Mivel más pártoktól eddig nem kaptunk pontos információt arról, hogy miként készülnek a választásokra, megkérdeztük őket, hogy ki a polgármesterjelöltjük. A néhány éve alakult Székelyudvarhelyért Párt részéről Gálfi Árpád jelenlegi városvezető jelölteti magát a tisztségre. Megkeresésünkre Gálfi megerősítette: pártjából egyedül ő fog versenybe szállni, ám részleteket egyelőre nem árult el. Mint mondta, pártjuk a megfelelő időben sajtótájékoztatót tart, ahol minden fontos információt közölnek az érdeklődőkkel. Hasonló a helyzet az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) – az EMNP és az MPP fúziójából létrejött párt – háza táján is. Nagy Hunor, a párt elnöke telefonos megkeresésünkre reagálva közölte, hogy kész listával állnak a választások elé, amelyen egyetlen polgármesterjelöltet fognak támogatni. Nagy egyelőre nem fedte fel pártjuk jelöltjének nevét, elmondása szerint a szükséges tudnivalókról ők is később, egy sajtótájékoztatón közölnek majd többet. A választásokra való készületekről a Szabad Emberek Pártjának helyi frakcióját is kerestük, ám egyelőre nem tudtuk kideríteni, hogy indít-e idén polgármesterjelöltet a POL.
Pál Emil