Hirdetés

Az inkvizíciótól az élménymotorozásig

Megpezsdül az élet július utolsó hétvégéjén Bikafalván. Szombaton időutazáson vehetnek részt a látogatók, és egy napra a középkorban találhatják magukat, vasárnap pedig élménymotorozást szerveznek sérültek számára. A részletes programokról sajtótájékoztatón számoltak be a szervezők.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 4 perc
Az inkvizíciótól az élménymotorozásig
Ismertették a részleteket. Programok az egész családnak Fotó: Hadnagy Éva

Megelevenedik a középkor szombaton Bikafalván, viseletek, ételek, harci bemutatók, sőt boszorkányüldözésnek is tanúi lehetnek mindazok, akik ellátogatnak a rendhagyó eseményre. A középkori napot egyébként második alkalommal szervezik meg idén. Bardócz Csaba helyi református lelkész kezdeményezésére jött létre az esemény. Mint mondta,

az alapötlet abból fakadt, hogy elkezdődött a műemléktemplom felújítása, és az egyházközösség tagjainak figyelmét szerették volna még inkább arra irányítani, hogy a régi értékeket érdemes és szükséges megőrizni,

hogy az az építészeti megoldás, amit egykoron a templomon használtak, az valóban érték és érdemes visszaállítani.
– Sokszor hajlamosak vagyunk úgy tekinteni a régi dolgokra, hogy az akkori emberek buták voltak, mi vagyunk az okosak, de ez közel sem igaz, hiszen számtalan olyan dolog van, amit ma sem értünk, hogy hogyan tudtak akkor megvalósítani – fogalmazott a lelkész.
A középkori nap megvalósításához partnerként hívta segítségül a székelyudvarhelyi Arany Griff Rendet, tagjai örömmel álltak a kezdeményezés mellé. Sashalmi-Fekete Tamás, az Arany Griff Rend vezetője közölte, számos újdonsággal készülnek. A nap során igyekeznek feleleveníteni a székelység, a magyarság középkori múltját, hagyományait és azt a mentalitást, amely megkülönbözteti a többi magyartól a székelyt.

– Legfőbb célkitűzésünk, hogy bemutassuk a Hunyadi-korszak, azaz János és Mátyás idejének harci viseletét, tánckultúráját, azokat a szokásrendeket, amelyek itt a középkori Székelyföldön léteztek,

de azt a harci kultúrát is bemutatjuk, amivel annak idején rendelkezhettek – részletezte Sashalmi-Fekete Tamás.
Mindezek mellett középkori éremverde is üzemelni fog, de bemutatják az akkori kínzóeszközöket, sőt boszorkányüldözésnek, boszorkánypernek is szemtanúi lehetnek a jelenlévők.
– Ez főleg a korabeli joghézagokat mutatja be, az egyházi és világi hatalom túlkapásait igyekszünk szemléltetni – tette hozzá.
A napot történelmi előadás zárja majd. A sajtótájékoztatón Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke elmondta, elődeink életének ismerete nagyban meghatározza azt, hogy a mai világban hogyan reagálunk környezetünk jelzéseire.
– Ma már nem nehéz páncélokban védjük közösségeinket, de meg kell acélosítsuk azt az elköteleződésünket, amelyet örökségül kaptunk az elődeinktől. Ez ma sem más, minthogy a szülőföldön kell boldogulnunk és megvédeni minden olyan értéket, ami az életünkbe örömöt hoz – hangsúlyozta. Hozzátette, a megyei önkormányzatnak felelőssége és egyben kötelessége is az ilyen események támogatása.
– A politika arról szól, hogy a szűkös forrásokat a leghatékonyabban tudjuk elosztani, de úgy vélem, meg kell tartani az egészséges egyensúlyt a beruházások és azoknak a kulturális tevékenységeknek a támogatása között, amelyek identitásunkat erősítik, illetve közösségi élményeket tudunk nyújtani – fogalmazott Bíró Barna Botond.
 

Rád is szükség van!
Vasárnap a harci acélsisakokat motoros sisakok váltják fel, hiszen Székelyföld és Erdély számos részéből érkeznek motoros klubok képviselői, hogy élménymotorozást biztosítsanak sérültek számára. „Célunk, hogy a fogyatékkal, speciális igényekkel élőknek egy kiemelkedő, nagy eseményt szervezzünk, ezzel jelezve azt, hogy rájuk is szükség van a társadalomban” – mondta a lelkész. Mindkét rendezvény helyszínéül a bikafalvi református imaház udvara szolgál majd.


 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!