Az aradi vértanúkra emlékeztek Székelyudvarhelyen
Megemlékező ünnepséget tartottak a székelyudvarhelyi Márton Áron téren vasárnap délben, az ünnepségen az aradi vértanúkra emlékeztek a jelenlévők. Az eseményen bemutatták azt az ideiglenes installációt, amely a vértanúk emlékére készült, és amely a következő két hétben megtekinthető lesz a városközpontban.
Az aradi vértanúk emléknapján a tizenhárom magyar honvédtisztről emlékeztek meg Székelyudvarhelyen október 6-án. A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal és a Haáz Rezső Múzeum közös megemlékező ünnepségén egy helyi szobrászművész alkalmi installációját állították ki a Márton Áron téren.
Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere köszöntőbeszédében kifejtette, a kivégzett aradi tizenhárom vértanú és ez a nap szimbólum lett, a magyarságunkat erősítő közös szimbólum, az önkénnyel való szemben állás, a hősiesség szimbóluma, a hazaszeretet és a szabadság szimbóluma.
Soós Zoltán, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának konzulja kiemelte, a hősök azt üzenik, hogy mindig tehetünk valamit a hazáért, nemzettársainkért, és annak előbb-utóbb beérik a gyümölcse. A tudatosság, a vértanúsághoz vezető harc vállalása az, ami miatt az Aradon kivégzett katonatisztek különleges helyet foglalnak el magyar nemzeti emlékezetünkben.
A megemlékezésen bemutatták azt az ideiglenes emlékművet, amelyet Kövecsi Kovács Imre udvarhelyszéki szobrászművész alkotott meg az aradi vértanúk napjának emlékére.
Dimény-Varga Fanni művészettörténész méltatásában elmondta, az installáció tizennégy ellobbant gyufaszálat jelenít meg, ez egy hasonlat, ami részleteiben is a miénk, hiszen Irinyi József találmánya, a robbanásmentes biztonsági gyufa magyar szabadalom, amely épp akkoriban terjedt el, amikor nemcsak a hétköznapi, hanem a politikai életben is reformokra volt szükség.
A fenyőfa pedig, amelyből ez az ideiglenes emlékmű készült, minket, a székelységet is közelebb hozza az aradi és a budapesti eseményekhez, hiszen ezen a napon azokra a felmenőinkre is emlékezünk, akik szembe mertek szállni az elnyomással, fejtette ki a művészettörténész.
Az installáció még két héten át lesz látogatható a Márton Áron téren. A megemlékezést a székelyudvarhelyi Dr. Palló Imre Művészeti Líceum diákjainak és oktatóinak fuvola- és trombita-előadása színesítette. A résztvevők egy-egy szál fehér virággal emlékeztek meg az 1849-es tragikus eseményekről.