A Székely Nemzeti Gyűlés 175. évfordulóját ünneplik vasárnap Agyagfalván
Udvarhelyszéken, Agyagfalván ünneplik a Székely Nemzeti Gyűlés 175. évfordulóját vasárnap. A szervezők azt szeretnék, ha az emlékmű előtti tér egész Székelyföld számára találkozási ponttá válna, az emlékházzal együtt pedig a turisztikai körforgásba is bekerülne.
Agyagfalván 1506-ban szerveztek első alkalommal székely nagygyűlést, a hely múltja jelentős, amely tényt még inkább aláhúzza, hogy 1848 feszültségekkel és konfliktusokkal terhelt évében a székely nemzet tagjait ismét az agyagfalvi rétre hívták össze. A Székely Nemzetgyűlés jelentősége, hogy akkor és ott a székely közösség tanúbizonyságot adott egységéről, illetve cselekvőképes erejéről, emellett a magyar szabadságharc támogatása tekintetében egyértelmű álláspontot fogadott el azzal, hogy kimondta: a székelyek a magyar nemzet szerves részét képezik. Az Agyagfalvi Székely Nemzeti Gyűlés évfordulóját minden évben megünneplik, a megemlékezés szervezésébe tavaly kapcsolódott be az RMDSZ udvarhelyszéki szervezete, éppen azzal a céllal, hogy minél szélesebb réteget megszólító emlékünnep legyen – mondta el Sinka Arnold, az Udvarhelyszéki RMDSZ ügyvezető elnöke a székelyudvarhelyi KözTér irodában tartott sajtótájékoztatón.
A 175. évfordulót október 15-én, vasárnap ünneplik, a szervezők, az Udvarhelyszéki RMDSZ, Bögöz község önkormányzata és az Agyagfalva 1848 Kulturális Alapítvány másfél-két órás színes programot kínál az érdeklődőknek.
Az esemény 10:30-kor lovasok és huszárok ünnepélyes felvonulásával, majd zászlófelvonással kezdődik, a székely himnuszt Molnár Levente operaénekes adja elő, aki később a Erkel Ferenc Bánk bán című operájából, illetve Kacsóh Pongrác János vitéz című daljátékából is előad egy-egy részletet.
Ökumenikus istentisztelet is szerepel a programban, megkoszorúzzák az agyagfalvi emlékművet, az ünnep szónoka pedig Latorcai János, a Magyar Országgyűlés alelnöke lesz – ismertette az ünnep forgatókönyvét Ülkei Zoltán bögözi polgármester. Elmondta még, hogy meghívták a község civil szervezeteit, lovasait, a térség néptáncegyütteseit, és az emlékünnep végén egyfajta villámcsődületként egy nagy közös táncra is sor kerül.
Antal István, az Agyagfalva 1848 Kulturális Alapítvány elnöke hosszú ideje fontosnak tartja a székelység történetében mérföldkőnek számító eseményről való megemlékezést, illetve bevinni a köztudatba a történelemformáló mozzanat máig ható üzenetét. Az általa létrehozott immár harmincéves alapítványnak köszönhető az emlékmű szomszédságában található emlékház, az RMDSZ hozzájárulásának pedig az, hogy – mint fogalmazott – végre méltó ünneplésre készülhetnek.
Agyagfalván a jövő elkezdődött – jelentette ki Antal, utalva arra is, hogy pár év alatt az emlékhely bekerülhet a turisztikai körforgásba is akár, mint a 19. század egyik legfontosabb eseményének a helyszíne.
Egyébként az 1848. október 16-i nemzeti gyűlés tiszteletére létrehozott emlékház a hétvégén, az ünnepség ideje alatt is látogatható. Az érdeklődők kiállítást láthatnak a székely hadtörténetről, illetve a székely önigazgatás működéséről, megtekinthetik az 1848-as agyagfalvi nemzeti gyűlés emlékeit, valamint egy körvetítést az 1848–49-es szabadságharc székelyföldi eseményeiről.