A legnagyobb székely születésnapját ünnepelték Székelyudvarhelyen
Orbán Balázs születésének 194. évfordulójára emlékeztek pénteken Székelyudvarhelyen és Szejkefürdőn. A legnagyobb székely szülőföldjének szeretetével és tettei által ma is követendő példaként szolgál.
Az ünnepségre érkezők a város központjában, a Hunyadi László szobrászművész által 1995-ben megalkotott köztéri Orbán Balázs-szobor előtt gyülekeztek, hogy leróják tiszteletüket a Csontbáró előtt. Orbán Balázs egész életét a szülőföldje felemelkedéséért, szabadságáért adta.
Gálfi Árpád polgármester köszöntötte elsőként az egybegyűlteket. Kiemelte,
e napot, azaz február 3-át a nemzeti ünnepek között tartják számon Székelyudvarhelyen.
Elmondta, több egyesület, utca, fontos döntések helyszínéül szolgáló terem, iskola és fotóklub is viseli Orbán Balázs nevét, Szejkefürdőn pedig korszerű látogatóközpont őrzi emlékét, eszmeiségét és idézi sokoldalú munkásságát, személyének nagyságát.
Mi, az utókor remélhetjük, hogy a legnagyobb székely jólesően nyugtázza valahol, hogy emléke ilyenformán is tovább él bennünk.
Orbán Balázs hatkötetes fő műve, A Székelyföld leírása nem homokszem volt székely műveltségünk épületén, hanem valódi alapot teremtett meg, ami megszületése óta hivatkozási pont nemcsak a szakemberek, hanem egész közösségünk számára – mondta az elöljáró.
Ugyanakkor hozzátette,
a mostani népszámlálási adatokat biztos nem hagyná intő szó nélkül.
Orbán Balázs az unitárius vallást választotta saját vallásává, amelyről fő művében is mindig nagy szeretettel írt, így a róla való megemlékezés sem történhetett meg az unitárius egyház nélkül. Simó Sándor, a székelyudvarhelyi Belvárosi Unitárius Egyházközség lelkésze ünnepi gondolataiban a példaképek fontosságát emelte ki. Mint mondta, példakép lehet ma is mindannyiunk számára Orbán Balázs, hiszen szülőföldjének szeretete és tettei mai követendők.
– Hiszem, hogy itt nekünk, Székelyudvarhelyen élőknek ma és mindenkoron, amikor e szoborra nézünk, akkor benne és általa önmagunkat is meglátjuk, a jövendőt, a holnapot, a sikert – fogalmazott ünnepi beszédében Simó Sándor.
Az ünnepség részeként az Orbán Balázs Általános Iskola diákjai előadását láthatták az egybegyűltek, a Balázs Ferenc Vegyeskar és a Székely Dalegylet Férfikara közös előadásában pedig dalok csendültek fel, illetve a Hagyományőrző Székely Huszárezred tagjai is hozzájárultak jelenlétükkel az ünnep fényéhez. Az esemény zárásaként elhelyezték Orbán Balázs szobránál az emlékezés koszorúit. A város központjában tartott főhajtás mellett, a hagyományokhoz híven, Szejkefürdőn is megemlékeztek Orbán Balázsról, akinek alakja örökre összeforrott Székelyfölddel.