A közösségi mosoda megmarad
Közel három évet tartott a Caritas Norvég Alap és EGT Alap által támogatott projektje, amely székelyudvarhelyi, hátrányos helyzetben élő, főleg roma közösségek széles körű támogatását, életkörülményeinek javítását, fejlesztését tűzte ki célul. Több szinten zajlott a beavatkozás, vannak azonnal látható eredmények, de később beérő változásban is reménykednek a projekt szakemberei.
A Mindenki mindenkiért projekt a 2021-es év elején indult, és ebben a hónapban ér véget. Összköltsége 462 398 euró volt, amelynek önrészét a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal és a Gyulafehérvári Caritas vállalta, 416 158 euró volt a Norvég Alap és EGT Alap által biztosított összeg. Széles skálán zajlott a beavatkozás, amely a Budvár utcai hátrányos helyzetű közösségek mellett megszólította az Éltetőkút és a Termés utcai közösségeket, illetve néhány családot a szombatfalvi városrészen is.
A fő cél az volt, hogy szociális, egészségügyi, szocio-edukációs és foglalkoztatási tevékenységek révén támogassa az alacsonyabb jövedelmű családok gyermekeit, hogy iskolában maradhassanak,
a szakképesítés nélküli felnőtteket, hogy kompetenciaigazolást szerezhessenek és munkába állhassanak. Általános egészségügyi szűrést is végeztek.
Szociális központ a Budvárban
A projekt részeként teljesen felújították a több mint egy évtizede működő Budvár utcai szociális központot, ahol nappali foglalkoztató tevékenységekre, fejlesztésre alkalmas termeket, szociális szolgáltatások koordinálására szolgáló irodai teret, egészségügyi rendelőt alakítottak ki, és itt indították el a nagy népszerűségnek örvendő közösségi mosodát is – derül ki a Caritas beszámolójából.
Időközben számos óvodai programot, ovis táborokat, korai iskolaelhagyást megelőző tevékenységeket szerveztek,
továbbá tizenhat alkalmas szociális készségfejlesztő képzést és szakmai tudást igazoló tanfolyamot olyan felnőttek számára, akik legalább a négy osztályt kijárták és valamilyen szakmában van már tapasztalatuk. Várandós nők és kisgyermekes családok számára támogató programokat biztosítottak, amelyek elsősorban a tudatos gyermekvállalást és a személyes higiéniára való odafigyelést hivatott népszerűsíteni. Kulturális eseményeket is rendeztek a roma közösség számára, illetve megtartották a Nemzetközi Roma Napot és a Tolerancia Nemzetközi Napját.
Kőművesek, pincérek
– Alapvetően az ilyen típusú közösségben apró lépésenként lehet sikerekről beszélni – jegyezte meg Fancsali Barna kommunikációs felelős.
– Az egyik kézzelfogható eredmény, hogy 30 felnőttnek tudtunk az országban és az Európai Unióban elismert kompetenciaigazoló elismervényt adni, amelynek birtokában könnyebben találnak munkahelyet.
Többek között kőműves-, nehézgépkezelő-, bejárónő-, pincérszakmákban sikerült igazolást szerezni. Ugyanakkor elindult egy tudatosodási folyamat a gyermeket vállaló családok körében, most már a terhesség ideje alatt bejárnak a nők tanácsadásra, eljárnak a foglalkozásokra, körükben másképp indul a családalapítás, mint ahogy korábban megszokott volt. Ez is egy olyan projekt, hogy nem minden eredmény mérhető azonnal, van, ami később lesz látható, később érik be – tette hozzá.
Az élet nem áll meg
Megtudtuk még, hogy összességében
több száz személy kapcsolódott valamilyen módon a projekt során zajló tevékenységekbe, és legalább kétszázan voltak, akik rendszeresen részt vettek a programokon.
Bár a projekt július végével zárul, az elkövetkező időszakban a Caritas folytatja erőfeszítéseit a közösség támogatása és fejlesztése érdekében, ebben fő partnere és támogatója a székelyudvarhelyi önkormányzat. Fancsali Barna elmondta, hogy a közösségi mosoda továbbra is igénybe vehető, előjegyzés alapján hetente négy munkanapon működik teljes gőzzel, a központban tovább zajlik az élet, szeretnék folytatni a korai nevelő- és fejlesztőprogramot, illetve továbbra is elérhető az egészségügyi asszisztens és egészségügyi mediátor a rendelőben a helyi közösség számára.