A beruházások élveznek prioritást idén
Elfogadta Székelykeresztúr önkormányzati testülete a város idei költségvetését. A büdzsét ellenszavazat és tartózkodás nélkül szavazta meg a képviselő-testület.
Székelykeresztúr idei költségvetése valamelyest több az előző évinél, viszont idén beruházásokra többet tud fordítani a város, amit saját forrásból és pályázatokból finanszíroznak – közölte Koncz Hunor János polgármester a Hargita Népével.
A város általános költségvetése 2025-ben 26,5 millió lej a bevételi oldalon és 33 millió lej a kiadási oldalon. Saját bevételekből Székelykeresztúr 2025-ben 6,8 millió lejből gazdálkodik. Beruházásokra idén 11,3 millió lejt fordítanak.
Az elöljáró elmondta, idén mindenképp a már elkezdett beruházások élveznek prioritást, vagy amelyek jelenleg közbeszerzés alatt állnak, a cél az, hogy ezeknek a projekteknek tudják biztosítani az önrészt. Ugyanakkor számos olyan beruházást is terveztek erre az évre, amelyeket pályázatok útján szeretnének megvalósítani, és amelyek kivitelezésére már elindították a pályázást.
Idén szeretnék befejezni a Zeyk Domokos Szakközépiskola korszerűsítését, a Gyárfás-kúria teljes körű modernizálását, ugyanakkor rendbe teszik a fiatfalvi Ugri-Bugri Óvoda épületét is, ezek megvalósításához mind önrésszel kell hozzájáruljon a város, emellett az épülő uszodánál a közművesítést kell biztosítsa az önkormányzat. Ezek már elkezdett beruházások, mindegyik esetében zajlik a kivitelezés, emelte ki a polgármester, megjegyezve, hogy hamarosan szeretnék elindítani a Kossuth Lajos negyed, a régi városi bölcsőde és a Napsugár Napközi Otthon korszerűsítésére is a közbeszerzési elárást, ezeknél a beruházásoknál egyenként néhány százezer lejtől egészen egymillió lejig terjed az önrész értéke.
Folytatják a betfalvi gázhálózat építését is, ez az Anghel Saligny országos közművesítés program keretében valósul meg, a városvezetés 1,3 millió lejes önrésszel kell hozzájáruljon a munkához. Tervben van ugyanakkor idénre a Budai Nagy Antal utca vízhálózatának bővítése, napelemek telepítése az önkormányzati épületekre, illetve szeretnék tatarozni a régi járóbeteg-rendelőt .
Oktatásra 3,7 millió lejt, egészségügyre 1,4 millió lejt, kultúrára, szabadidős tevékenységekre és az egyházak támogatására 2,6 millió lejt, működési költségekre pedig 7,5 millió lejt fordít a város a 2025-re elfogadott költségvetésből.
– Sikerült egységes, jól átlátható és észszerű költségvetést elfogadni idén, amelyben prioritást élveznek a beruházások, az elkezdett munkák befejezése
– összegezte a polgármester.