Pille, a gólya kalandjai
Mióta kiesett egy szombatfalvi gólyafészekből, az Udvarhelyért Tesszük Civil Akciócsoport (UTCA) vette gondozásba Pillét, a fiatal gólyamadarat, hogy feltáplálását és megerősödését követően visszaengedhessék őt a természetbe. Egy váratlan bejelentést követően a megyei állategészségügyi igazgatóság befogta az amúgy egészséges állatot, ami a nézeteltérés tisztását követően visszakerült nevelőihez.
Többször jelezték már számos Facebook-csoportban, hogy egy többnyire gyalogosan közlekedő gólya tűnik fel visszatérően Székelyudvarhely különböző pontjain. A bejegyzések alatt kialakuló kommentáradatok eddig meg tudták győzni az aggódó Facebook-felhasználókat, hogy a madár habitusa nem ad okot aggodalomra, hiszen aki követi az UTCA tevékenységét, tisztában van vele, hogy az emberbarát, elkódorgó Pilléről van szó. A madarat közel fél éve vette gondozásba az akciócsoport, akik a felnevelése mellett a nagytestű madár visszavadításáról is gondoskodtak. A legutóbbi, Facebookon elterjedt bejegyzést viszont a megyei állategészségügyi hatóságnak is jelentették, ami a munkáját ellátva befogta az amúgy egészséges madarat. A kialakult félreértés okán egy ornitológus szakértőt, az illetékes hatóságot és a gólyát nevelő civil szervezetet is megkerestük.
Felháborodásának hangot adva kereste meg lapunk munkatársát tegnap reggel Magyari Lajos, az UTCA elnöke, aki arra tett panaszt, hogy egy hosszadalmas munkát megszakítva, befogták az általuk gondozott gólyát. Magyari szerint az információgyűjtés hiánya okozhatta a gólya befogását, hiszen az akciócsoportnak hivatalos engedélye van állatmentést és visszavadítást végezni, így a gólya náluk megfelelő helyen volt.
– Mióta Pille nálunk van, aki követi az akciócsoport munkáját, tudja, hogy szakszerű gondozást kap, és szabadon tartva járhat-kelhet, megerősödött, és készen áll, hogy Délre vonuljon
– avatott be Magyari, aki a gólya mindennapjait nemcsak szemmel, de kamerával is nyomon követi. Magyari szerint a gólya megfelelő táplálását és visszavadítását egy ornitológus szakember, Kovács Szabolcs Loránd is felügyelte, hogy minden biztosítva legyen a madár megfelelő visszavadításához. – Nem ez az első eset, hogy megjelent róla egy bejegyzés, tudni kell, hogy napközben mindig elrepül, táplálékot gyűjt, ismerkedik fajtársaival, a környékkel – folytatja, megjegyezve, hogy mivel embereknél nevelkedett, sokkal közvetlenebb is velük.
A gólya fejlődését követő Kovács Szabolcs Loránd ornitológust is megkerestük a gólya befogásának ügyében, aki szerint elhamarkodott döntés volt befogni egy olyan állatot, ami nem mutatja sérülés jelét. – A gólyák és más madarak esetében is zajlik a természetes kiválasztódás, a gyengébbet kitaszítják a fészekből, megsérül, áramütés éri, vagy egy vihar kisodorja a fészekből. Ezek a madarak mind segítségre szorulnak, és ha időben jelzik a megfelelő hatóságnak, segíteni is tudnak rajtuk, viszont itt egy egészséges példányról van szó. A szakértő szerint az állat befogása és elszállítása akár traumatizálhatta is a madarat, ami megnehezítheti a fajtársaihoz való csatlakozását, pedig ennek a kapcsolatnak kiépítése folyamatban volt. A szakértő ennek okán felhívta a figyelmet, hogy minden gondozásra szoruló madár esetén elsősorban meg kell győződni arról, hogy valóban szükség van-e beavatkozásra, hiszen ellenkező esetben az egyed fejlődését is károsíthatjuk. – Egyszerű példa, ha az őzeket vesszük, a gidák a magas fűben lapulva bújnak el a ragadozók elől. Ha egy arra járó nem tudja ezt, és gondozásra hazaviszi úgy, hogy az anyaállat nincs a közelben, ezzel tönkreteszi ezt a kapcsolatot – állítja a szakértő, summázva, hogy kuvikok, baglyok és más madarak esetében is hasonló a helyzet.
Lapunk a megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóságot is felkereste az ügyben, akik értesítettek minket a madár hollétéről. Mint kiderült, Homoródalmásra került az egyed, dr. Köbölkúty Lóránt állatorvoshoz, akitől kora délután visszaszállították a madarat nevelőihez.