Elefánt a körtepaprikáson
A szőlőszem fejű nő ott ül a széken, érdeklődő magatartást szimuláló, rettenetesen egyenesre húzott háttal. Melle így sem sok. A copfja úgy kunkorodik, mint egy jól értesült kérdőjel. Megértést játszó, könyörtelen tekintetében céltudatosság, önbizalom és némi önveszélyes szívósság szikrázik. Az a fajta, aki önzőségét tenni akaró kíváncsiságnak álcázza, és környezetét túlzott kedvességgel mérgezi meg. Ha kell. De egyébként szótlan természetű, akinek, nem tudod, valami baja van-e, vagy valami baja van attól, hogy miért nincsen valami baj. Annyira pontos mindig, hogy az atomórák a relativitáselmélettel és az idődilatációval takaróznak, ha a nő hamarabb üti el a nullát. Elméleteivel és életmódtanácsaival magukat az influenszereket influencálja, és egyszavas demotivációs tréningeket tart számukra. Hangjában kiszámított, bosszúálló, didaktikus ridegség. Nála soha nem elég, amit csinálsz, és soha nem elég jó. Ha esetleg jó, akkor nem elég, s ha esetleg elég, akkor nem elég jó. Most pedig éppen kiment Valakihez. Oda, hozzá... az aktákért.
Ő most nagyon boldog: végre megtalálta azt az embert, aki végül mindenért hibás lesz! Jelenléte mindenhol nagyon fontos, elengedhetetlen: mint hóembernek a hajmosás! Ő még a hóemberből is hőembert tud csinálni: az izzó hópehely! A lángoló jéguniverzum! Jogot végzett Kolozsváron. Boccsánat: Kolozsvárott. Nem szereti azokat, akik Marosvásárhelyen VÉGEZTEK. Bármit. Vagy ott léteznek.
„Léttezhetetlen Vássárhelyen léttezni! – parodizálták Elefántot, mert így hívták a beosztottai. – Mikko Kollozsváron vagy egyetemenn, akkor nem akkárhol vagy! EGY: példáull nem a magát gájnernek mondó Vássárhelyen vagy! Mert azok nem is gájnerek, csak göjinárok, kik a kombinát tövibe kotolnak. Ha nem lenne kombinátt, rolluk nem is tunnának semmit se nem. Kollozsvár az Eggyetemmi Váross! Ottan nem egy csóró egyetemmista vagy, hanem egy igazi Univerzitár! Az Univerz-Cityben, te! KETTŐ: Már nem az a kisköcsögfalvi kis köcsög vagy, hanem kollozsvárri, táttiii! Tősgyökkeres. Mán augusztus ótta. Pedig még flottántod sincsen se nem. Ha megkérdezik, hol születtél, már aztat mondod: Kolozsvár melet. Na, jó, 250 kilometerre onnan, kelet felé, de még mindig veheted aztat, hogy az ellővárosában. Lunca de Suson pölö. Mindegy, melyiken, csak »de Sus« legyen. Hát mi az a 250 kilométter? Megiszol egy láda piros Urszuszt, s már ottan is vagy! Bárhol stoppolsz a villágon egy »kluzsnápoká« táblával, elvisznek, te! Még megkérdezik: Monostor vagy Györgyfalva? Tuddom. Próbálltam: Münchenben az ottopályán kitettem egy »Lunca de Sus« táblát, s azzal integettem! Engemet ne vegyenek fel, csak ha tudják, meddig megyek! Fel is vettek, s elhosztak Kolozsvárig! Onnan osztán senki, met mán ottan sem tudják, hol van Lunca de Sus. De Kollozsvárt mindenki ismeri! Nem úgy, mint Vássárhelyt! HÁROM: Figyeld meg, ha a villág bármelyik nagyvárosát összekötöd a fődgönbön karriokkával, az a vonnal átalmegy Kollozsváron, de Vássárhelyt kikkerüli! Az Isten se akarja látni Vássárhelyt! Sokszor olyan köddök vanak ottan, hogy az összes komoly, fapados járat is Kollozsváron száll le Vásárhely helyett. Tuddod, Vássárhelyen miétt beszélnek úgy, mint Kollozsvárott? Mett hassonlíttani akarnak! Tudják, hogy magukban senkik, te! Ha lennének koppiájuk Kolozsvárrnak, már feltennék magukat a térképre!”
„Olyan értelmezhetetlenek a kollégáim, mint a körtepaprikás!” – gondolta magában Elefánt. Szíjas testalkatú volt. Az a fajta, aki egy lenmagtól három napig pörög. „Biztos csúfságból csúfolnak Elefántnak. Nem baj!” – görgette magában a belső monológot, és olyan erősen szorította az aktacsomagot a kezében, hogy lázas lett tőle a xeroxpapír. „Én mondom nektek – mormogott magában –, az elefánt itt egy metafora. A társadalomra, a világra, az emberi lélekre. Csak kevesen értik, de sebaj! A zsenit mindig félreértik. A lángész magányos. És én... én vagyok az Elefánt, a körtepaprikás felett! Egyedül, magasan! Ti csak éljétek a földhözragadt életeteket. A vijácá kotiddiánnát! Én látom a lényeget! Az Elefántot. Fent!”