Hirdetés

Egyre népszerűbb a sziklamászás

Hargita megye minden térségében vannak olyan sziklák, amelyeken kiszegelt mászóútvonalak találhatók. A hegyimentők karbantartják ezeket, hiszen évről évre egyre többen másznak sziklára, és népszerű a via ferrata is. A megyénkben rejlő sziklamászási lehetőségekről Fekete Örssel, a Hargita Megyei Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat vezetőjével beszélgettünk.

Péter Ágnes
Becsült olvasási idő: 5 perc
Egyre népszerűbb a sziklamászás
Társak nélkül nem lehet. Fő a biztonság Fotó: Csíki Hegyimentő Csapat

Hargita megyében a legtöbb má­szó­út­vo­nal – több mint száz – a Gyilkos-tónál található, Fekete Örs elmondása szerint Hargita megyében ez a hely legkeresettebb a sziklamászók körében. Ha a látogatottság a mérce, akkor a sorban a Vargyas-szoros következik, ahol könnyű és technikás pályák egyaránt találhatók, ugyanakkor a csíki térségben, Csibához közel, az erdőben van egy érdekes sziklafal, amelyen több mászóutat is tudtak építeni. Mászófesztivált is tartanak itt évente, a rendezvény neve MoreCsiba, amelyen kezdők is megismerhetik az „indiánfalut”. Így nevezik a helyet, mert a közelben található egy kunyhó, ahol az épület, a rajta és körülötte lévő tárgyak indián tájat idéznek. Ehhez igazodva az útvonalakat is indián névvel jelölték meg, és Fekete Örs szerint népszerű ez a hely, mert közel van Csíkszeredához, technikás pályák vannak, de akad egy-két kezdőbarát útvonal is. Kezdőknek a hegyimentők a Hargitafürdő melletti Kossuth-sziklát ajánlják, mert ott vannak a legkönnyebb pályák. Itt évente két sziklamászó-fesztivált is szoktak rendezni, hogy népszerűsítsék ezt a sportágat. Fekete Örs elmondta, hogy Maroshévíz környékén is vannak kiépített sziklamászó-útvonalak, és Székelyudvarhely környékén, Budváron is. 

– A sziklamászás egyre népszerűbb. Talán a fesztiváloknak is köszönhető, hogy ennyire felkapott lett. Nagyon örülök annak is, hogy új mászóterem nyílt Csíkszeredában, mert itt fel lehet készülni, és előbb-utóbb kimennek a boulderezők a sziklára

– vélekedett Fekete Örs.

Rika Camp és Lonely Rock 

A már említett MoreCsiba és a Kossuth-sziklai fesztiválokon kívül Fekete Örs szerint nagyon népszerű a Lonely Rock nevű rendezvény is, amelyet az Egyes-kőnél tartanak. Mint megtudtuk, az idei Lonely Rock augusztus 25–27. között zajlik, és a Vargyas-szorosban ezen a hétvégén, augusztus 17–20. között rendezik meg a Rika Campet, ahol szakértői segítséggel és biztonságos felszereléssel ki lehet próbálni, hogy milyen a sziklamászás, de más programok is lesznek.
Hozzátette, hogy a jól kiépített vasalt utak is hozzájárultak ahhoz, hogy ilyen népszerűvé vált a sziklamászás. Fekete Örs szerint ugyanis, ha valaki kipróbálta a via ferratákat, és tetszett neki, akkor már szívesen kipróbálja a sziklamászást is. Via ferrata van a Vargyas-szorosban, a Békás-szorosban és a Madarasi-Hargitán is.

Hodgyai István
Fontos a megfelelő felszerelés

Bizalomjáték

A Hargita Megyei Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat vezetője hangsúlyozta, hogy érdemes olyan vezetővel menni ezekre a helyekre, aki jól ismeri a terepet és jártas a sziklamászásban, illetve a balesetek elkerülése érdekében követendő a fokozatosság elve, és mindig olyan pályán kell elindulni, amelynek a nehézségi szintje megfelel a mászó erőnlétének. Nagyon fontos az is, hogy jó minőségű legyen a mászók felszerelése. Ugyanakkor, ha bárki tanácsot szeretne kérni, akkor bátran felhívhatja a hegyimentőket útmutatásért.

– A biztonságra nagyon kell figyelni, mert ez az a sport, ahol egyszer lehet tévedni, többször nem

– foglalta össze röviden a tanácsokat.
Jelenleg nincs olyan felület, amelyen az érdeklődők teljes körű tájékoztatást kaphatnának a használha­tó mászóútvonalakról, de a Hargita Megyei Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat weboldalán, a salvamont­harghita.ro-n lehet találni hasznos információkat. A népszerű és gyakran látogatott útvonalak megtalálhatók az oldalon. 
A lehetséges veszélyek és annak ellenére, hogy a sziklamászás nem a legolcsóbb sport – a tapasztalt sziklamászók szerint ugyanis ez nem az a sportág, ahol érdemes spórolni a felszerelésen –, Fekete Örs úgy véli, hogy nagyon sok pozitívuma van. 

– Ez az a sport, amely teljesen kikapcsol. A mászó csak a következő mozdulatra, a következő fogásra, lépésre tud figyelni. A sziklán senkinek sem jut eszébe a kifizetetlen számla, a meló vagy a határidők. Bizalomjáték is, mert összekovácsol a mászótárssal, aki biztosít lentről

– jegyezte meg.

Biztonságos hegyi turizmus

Hargita megye önkormányzatával együttműködve több mint tíz évvel ezelőtt indították el a Biztonságos hegyi turizmus nevű programot, amelynek az a célja, hogy minél több turistát vonzanak a megyébe, és az is, hogy a kirándulók minél több időt töltsenek itt. Az utóbbi években panorámakabinokat, va­salt utakat, függőhidakat építettek, és a barlangok is látogathatók. Mindez a Biztonságos hegyi turizmus program része, és idesorolják a mászóutak kiépítését, karbantartását is. 
Mint Fekete Örs részletezte, a több mint tízéves program ideje alatt több mint 2600 kilométernyi túraútvonalat újítottak fel, több száz sziklamászó utat szegeltek ki és több mint harminc hegyi menedékházat építettek fel. Mindezt úgy, hogy a megyében mintegy tíz hivatásos hegyimentő van, sokan önkéntesként segítenek a munkában, ráadásul az útvonalak karbantartása és az építés nem tartozik a hegyimentők kötelező feladatai közé. 

– Azért tesszük mindezt, mert évekkel ezelőtt a legtöbb hívás eltévedt turistáktól érkezett. Éppen ezért évek óta ennek megelőzésére fektetjük a hangsúlyt. A hetvenes évek óta mostanig a megyében nem volt átfogó túraútvonal-felújítás. Nemcsak a túrázók, hanem a mászók útvonalai is nagyon el voltak hanyagolva, de mostanra sikerült rendbe tenni mindet

– mutatott rá a hegyimentők vezetője.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!