Cseresznye és meggy – vitaminbomba, méregtelenítő és alvássegítő egyben
A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének ajánlása szerint a napi étrendünknek összesen 400 gramm zöldséget és gyümölcsöt kellene tartalmaznia, többségében – 250 grammig – az előbbit. Dr. Kovács Emőke csíkszeredai családorvos ajánlásával a meggy és a cseresznye szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásáról olvashatnak.
A meggy és a cseresznye fogyasztása vértisztító, vesetisztító és gyulladáscsökkentő hatása miatt javasolt. Emellett, különösen a téli hónapokat követően, amikor vidékünkre a húsban gazdagabb táplálkozás jellemző, a cseresznye fogyasztása nagyban hozzájárul a szervezetben felhalmozódott húgysav csökkentéséhez. A meggy és a cseresznye továbbá segítséget nyújthat a nyugtalan alvás megszüntetésében a benne található melatonin miatt – az alvászavarokkal küzdőknek nem véletlenül szokták javasolni, hogy lefekvés előtt igyanak cseresznyelét.
Külön jó hír, hogy az egyik legegészségesebb kalóriaszegény nassolnivaló a cseresznye, ugyanis 21 szem gyümölcsben körülbelül 100 kalória található, emellett nagyon magas a víztartalma, az alacsony fehérje- és zsírtartalma mellett pedig szénhidrátban és növényi rostban gazdag. A meggy zsírégető hatása miatt kiválóan alkalmas arra, hogy beiktassuk a fogyókúrás étrendünkbe. Emellett ennek a gyümölcsnek a fogyasztása természetes gyulladáscsökkentő hatása miatt enyhíti a testedzést követően kialakuló fájdalmat. A meggylékúra alkalmazása állítólag már 24 óra elteltével segít az izmok regenerálódásában és visszaadja a sportolók izomerejét.
Mindkét gyümölcs gazdag A-, B-, C-vitaminban és ásványi anyagokban (kálium, kalcium, magnézium), amelyek fontosak az izmok, csontok és idegrendszer megfelelő működéséhez.