Változik a Mintagazda-program
Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesületének számos népszerű programja van. Ilyen a Kiskertész-program, amelyben gyermekek tapasztalhatják meg a kertészkedés örömeit, illetve a Mintagazda-program, amely az idei évben teljesen átalakul.
Idén ismét meghirdette a Kiskertész-programját Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete. Ennek a kezdeményezésnek a célja, hogy ráirányítsa a figyelmet az iskolás gyermekek és szüleik körében az egészséges étkezés fontosságára. Emellett lehetőséget teremt arra, hogy a résztvevők személyesen tapasztalhassák meg a kertészkedés folyamatát, és így mélyebb betekintést nyerjenek az élelmiszer előállításának gyakorlati oldalába is.
Az elsődleges célok között megtalálható az is, hogy a program révén ösztönözzék a gyermekeket arra, hogy több időt töltsenek a szabadban. Tavaly összesen 2877 diák vett részt a kezdeményezésben, és az idei év még ennél is lendületesebbnek ígérkezett, mivel több mint háromezer kisdiák csatlakozott a programhoz. A részt vevő gyerekek számára pedig hét különböző fajta növénymag állt rendelkezésre.
– Idén újból sikerült rekordot döntenünk, amit nem gondoltunk volna a tavalyi év után. Sikerült túllépni a háromezret, a gyerekek pedig több mint hetven iskolából neveztek be. A magcsomagban hétféle növényt találtak meg, bár a tavaly gyógynövényeket is bevezettünk, idén kihagytuk, mert nem volt nagy sikere nekik. Összesen ez 1,3 tonna magvat jelent, amit kollégáimmal csomagoltunk be és adtuk át számukra a tavasz folyamán. Amellett, hogy a gyerekek megtanulnak kertészkedni, ösztönző hatással is van rájuk ez a program, hisz az ellenőrzések során azt tapasztaljuk, hogy nemcsak az általunk adott magvakat ültetik el, hanem bővítik a zöldségek skáláját kertjükben – mondta el lapunknak László Csongor, Hargita Megye Tanácsa Vidékfejlesztési Egyesületének igazgatója. Mint megtudtuk, a kis kertészek közül a legügyesebb húszat választják ki majd, akik az ősz folyamán kapják meg jutalmukat.
A Vidékfejlesztési Egyesület Mintagazda-programja pedig nagy változások előtt áll, hisz most már nem várják a helyi önkormányzatok javaslatait a mintagazdákra, hanem a meglévő adatbázisukat, mintagazdáikat szeretnék tovább erősíteni. Mindez azt jelenti, hogy a már megyeszerte benevezett gazdáknak az egyesület munkatársai segítséget nyújtanak minden felmerülő kérdésükben, ösztönözve őket a pályázati kiírásokra.
– Átalakítottuk Mintagazda-programunkat, nem az általunk végzett ellenőrzésre és díjazásra fogunk összpontosítani, hanem a már meglévő rendszerünkhöz tartozó gazdáinkat szeretnénk segíteni. Természetesen más érdeklődők is igényelhetik ezt a szolgáltatást, amely a mindennapi munkavégzéséhez még inkább hozzájárul – tette hozzá a vezető.