Kistermelői piacot létesítenek
Egy évvel ezelőtt fogalmazódott meg Bögözben a helyi termékeket népszerűsítő piac ötlete. A gazdák többsége tartózkodott a kivitelezéstől, de Ülkei Zoltán polgármester szerint idén, kísérleti jelleggel felállítják a helyi piacot, ami kimondottan a kistermelőket szolgálja. A termelői piacon elsősorban a bögözi régióban élő és termelő gazdák árulhatnak friss zöldséget és gyümölcsöt.
Kísérleti jelleggel alakítanak ki kistermelői piacot Bögözben, egy már jól elhatárolt, fedett helyszínen. A vásártér tavasszal nyitja meg kapuit – hetente egyszer, minden szombaton különböző palántákat és zöldségeket, gyümölcsöket lehet vásárolni. Céljuk a helyileg termesztett növényeket népszerűsíteni, a helyi termelők piacra jutását segíteni, illetve a közösséget építeni. A helyszínt kézmosókkal és mellékhelyiségekkel látják el. Tejterméket és húst egyelőre nem árulhatnak, hisz hűtőberendezésekkel leghamarabb jövőre tudják felszerelni a piacot. Ráadásul hátravan még az állategészségügyi engedélyek kiváltása.
Már a korábbi évben a kivitelezés fázisába lépett a kezdeményezés – a település polgármestere szerint akkor ütköztek akadályokba, amikor a nagyobb termelőket szólították meg. Ezek, mivel otthonról is el tudják adni az árut, nem éltek a piacozás lehetőségével. Idén megkeresték a nyolc vidéki település kisebb termelőit, akik hajlandóságot mutatnak arra, hogy a termékeiket piacon értékesítsék. Jelenleg tíz jelentkezővel számolnak. Ülkei szerint a piaci szezon végére, azaz őszig kiderül, hogy a lakosság igényei fenntartanak-e egy állandó, működőképes kistermelői piacot.
– Felmérjük, hogy mennyire van szükség erre a szolgáltatásra, és amennyiben megfelelően üzemel, a 2023. évi költségvetésben szerepelni fog a kistermelői piac rendbetételéhez szükséges összeg – fejtette ki a hosszú távú elképzeléseit.
Hozzátette: amennyiben lesz olyan termék, amit a vásárlók keresnek, de nem találnak meg a községbeli termelőknél, akkor szívesen látnak árusokat más településekről is. Nemcsak a helyi élelmiszerek ügyét, hanem a turizmus fellendítését is felkarolta – a község csatlakozik Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének szakmai képzéséhez, vagyis a Helyi Gasztronómiai Pontok létrehozásához. Már négy család jelezte, hogy csatlakozna a projekthez. A Gasztronómiai Pontok megjelenése hiánypótló lenne a vidéken, de a polgármester látja a lehetőséget az erdei bicikliutak kiépítésében, és az elektromos kerékpárok bérlésében is.
Miklós Dalma