Egyik legkedveltebb gyümölcs
Márciusban a cseresznye és a meggy termesztésébe nyerünk betekintést a kertészeti rovatunkban. Mivel hazánkban nagy népszerűségnek örvend e gyümölcsök termesztése, fontos tudnunk a legfőbb információkat a megfelelő táplálásukról.
Országos viszonylatban a gyümölcstermesztésnek a cseresznye és a meggy együttesen is csak körülbelül 5%-a, ami hozzávetőlegesen 90 ezer tonna gyümölcsöt jelent (1,8 millió gyümölcs termett Romániában 2018-ban).
A cseresznye és a meggy termelékenység szempontjából világviszonylatban Romániát a dobogó harmadik fokára helyezi, 11,9 t/ha termésátlaggal, valamint a nyolcadik helyen áll az összes termelésben. E gyümölcsök alacsony részaránya elsősorban gyors romlandóságuknak köszönhető. Bár nem lehet tárolni őket, az egyik legfinomabb nyár eleji csemegének számítanak, friss fogyasztásra, kompót-, ital-, kozmetikai szerek készítésére használhatjuk.
Környezeti igényeit tekintve, közepes vízigényűnek számítanak, évi 600 mm csapadék esetén eredményesen termeszthetők, intenzív ültetvényekben azonban az optimális termés csak megfelelő vízellátással érhető el.
Hőmérsékleti igényét tekintve a cseresznye a melegigényesebb. Ez a téli fagytűrésen is meglátszik, a meggy rügyei mélynyugalmi állapotban károsodás nélkül a -20, -25 Celsius-fokot is elviselik. A cseresznye legnagyobb hátránya, hogy hamarabb lejár a mélynyugalom, a kényszernyugalom pedig csak hideg időjárás esetén marad meg, ezzel magyarázható korábbi virágzása is, a virágok mindkét faj esetében -2 Celsius-fokban már erősen károsodnak.
A csonthéjasok jellemzően sok meszet (Ca) igényelnek. E tekintetben a közepes mésztartalmú talajokon is termeszthetők, viszont vigyáznunk kell, ugyanis a talaj mésztartalma nagyban befolyásolja a talaj pH-ját is. A meggy jobban tűri a savanyú talajokat, de 5,5-ös pH alatt már szükség van a talaj meszezésére. Összességében elmondható, hogy a meggy kevésbé érzékeny a környezeti körülményekre, a cseresznye viszont a pangó vízre is különösen érzékeny.
Alanyok tekintetében fontos szempont az alkalmazkodóképesség, 7-es pH-nál magasabb talajok esetében javasolt a sajmeggynél mésztűrőbb alanyokat választani. A sajmeggy egyébként a leginkább elterjedt alanyuk, mivel jó alkalmazkodóképessége van, mélyen gyökerezik, ezért jól tűri a szárazságot, valamint télállósága is kiváló. A cseresznyénél találkozhatunk még intenzív ültetvényekben alkalmazott törpítő hatású alanyokkal (gisela 5, weiroot 10 stb.). Meggy esetében még nagyon kevés a tapasztalat az intenzív termesztéshez használható törpítő alanyok tekintetében. Itt is a leggyakrabban sajmeggy alanyokat használunk.
A terméshozó fajták esetében a nemesítők célkitűzései a felhasználás függvényében a virágzás és a betakarítás időpontja, öntermékenyülés, nagy gyümölcsméret, repedésmentesség, ízvilág, szín. A divatosnak mondható fajták meggy esetében: érdi bőtermő, meteor korai, cigánymeggy-szelekciók, debreceni bőtermő, újfehérvári fürtös stb. A cseresznye tekintetében a garmersrofi, szomolyai fekete, van, Katalin stb.
A régi ültetvényekben a cseresznyét és a meggyet is nagy térállással ültették, 8-10 × 7-8 m-es sor- és tőtávolságokkal, sudaras ágcsoportos korona nevelésével, ami ma már nem számít korszerűnek, jövedelmezőnek a rossz fény- és területkihasználás, valamint nagy munkaigénye miatt. A kombinált korona sudarát a második vagy harmadik ágemelet után eltávolítva javítani lehet a korona megvilágítottságán, és a térállás is csökkenthető 6-8 × 5-7 m-re. Gépi betakarításra is alkalmas.
A hagyományos koronaformák közül a vázakorona a legjobb választás, 3 vázág használatával ajánlott kialakítani. Előnye a jobb fényellátás, a kiegyenlítettebb terméshozás, jobb minőség, valamint hogy megoldható a rázógéppel való betakarítás.
Az intenzív koronaformák előnye a gyors termőre fordulás, gyors megtérülés és 10-15 évig folyamatos profittermelés jellemzi, megfelelő szakmai odafigyelés mellett. Cseresznye esetében nehezen terjed a technológia a törpítő alanyok hiánya miatt. Intenzív termesztésben használt koronaformák a felsőrügyes orsó, füzérorsó, módosított Brunner-orsó, valamint a karcsúorsó.
A helyes metszéshez elengedhetetlen a gyümölcsfák termőrészeinek ismerete. A csonthéjasok esetében általánosan elmondható, hogy külön virág- és hajtásrügyei vannak. Vegyes virágrügyek nincsenek. A hajtások csúcsain mindig hajtásrügyek, a vesszők oldalán virágrügyek találhatók. Jellemző, hogy egy közös rügyalapon hajtás és virágrügyek is vannak, ezt vegyes rügycsoportnak nevezzük. A termővesszők értékét tekintve megkülönböztetjük a következőket: teljes termővessző, hiányos termővessző, rövid termőnyárs, bokrétás termőnyárs. A meggy helytelen metszése vagy a metszés elmulasztása következtében jellemző a meggy ostorosodása, amikor a vesszők felkopaszodnak, a hosszú lehajló ágaknak csak a végén differenciálódnak termőrészek.
Növényvédelem tekintetében a meggy legfontosabb kórokozói: az agrobaktériumos gyökérgolyva, a blumereliás betegsége, monilíniás betegsége és sztigminás betegsége.
A monilíniás betegség a legfontosabb és a legveszélyesebb, ugyanis a gomba virágzáskor támad – ilyenkor kell védekezni ellene, hűvös, csapadékos idő esetén akár két-három alkalommal is – később lombfakadás után tűzelhaláshoz hasonló gyors ágelhalást okoz.
A kártevők közül a pajzstetvek, a feketecseresznye-levéltetű, a sodrómolyok, a füstösszárnyú levéldarázs, a piros gyümölcsfa-takácsatka, a téliaraszoló, valamint a cseresznyelégy (ettől lesz nyüves a termés) kártételére számíthatunk. A cseresznyelégy kártétele ellen sárga színcsapdával eredményesen védekezhetünk. A gyümölcs sárgulásakor támad, a sárga szín vonzza a legyet.
A betakarítás kézimunkaerő igénye cseresznye esetében 3-4 kg/óra, a meggyé 5-7 kg/óra. Termésátlagokat tekintve nagyon nagy az eltérés a különböző fajták, valamint a termesztéstechnológiák és környezeti tényezők következtében.
Fülöp Alpár kertészmérnök, falugazdász,
Székely Gazdaszervezetek Egyesülete
Forrás:
https://hortiweb.ro/productia-totala-de-fructe-a-anului-2018-a-fost-cu-70-mai-mare-decat-cea-a-anului-2017
https://agrointel.ro/8026/ciresul-cultura-la-care-romania-este-pe-locul-3-ca-productivitate
Papp János (2004): A gyümölcsök termesztése