A tisztuló repülés
A februári hónap talán az egyik legnehezebb a méhészek számára: néha egy-egy pillanatra bekacsint a tavasz az ablakon, de közben havazik, és akár erős szelekre is lehet számítani. A méhcsaládok már várják a jó időt, indulásra készen állnak. Hatos Györggyel, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének falugazdászával beszélgettünk arról, hogy milyen munkát célszerű elvégezniük a méhészeknek ebben az időaszkban.
Ebben a hónapban az időjárás nem igazán kedvez a méhészeknek, nem is igazán lehet eligazodni rajta. Bár még nincsenek melegek, mégis számos fontos teendő vár a méhészekre. Hatos György, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének falugazdásza osztotta meg tanácsait, illetve összegezte a legfontosabb teendőket ebben a hónapban.
– A tél utolsó hónapja időjárás szempontjából instabil, a hónap első felében hóviharok és derűs nappalok váltogathatják egymást. A hónap második felében tavaszias napok is jelentkezhetnek, amikor a hőmérséklet eléri akár a 15 Celsius-fokotot is. Ez a hőmérséklet megfelelő a tisztuló repüléshez, ami elengedhetetlen a méh egészsége szempontjából. Ahhoz, hogy a tisztuló repülés bekövetkezhessen, minimum 10 fok kell legyen árnyékban. Ebben a hónapban a nappalok hossza nő, az anya petélése egyre intenzívebb, a fiasítás gyarapodásával növekedik a táplálékfogyasztás. Az élelemfogyasztás a nyugalmi állapot kétszeresére is nőhet, ami elérheti az 50 gramm/napot – részletezte Hatos György.
Bizonyos feladatokat, munkálatokat sem szabad kihagyni vagy mellőzni, hiszen ez mind hozzájár ahhoz, hogy egészséges és erős méhek kezdjék el majd a nektárgyűjtést.
– Bizonyos teendők azonosak a többi téli hónap feladataival is. Idesoroljuk a méhes ellenőrzését, védelmét, hallgatását, a hó eltakarítását, valamint le kell tisztítani a röpnyílást az elpusztult méhhulláktól. Gondoskodnunk kell a méhek nyugalmáról: a méhek zümmögése alapján a méhész megállapíthatja a méhcsalád állapotát, egy család zümmögése egyre intenzívebb lesz, de egyenletes. Fontos segíteni és serkenteni a tisztuló repülést. Havazás és nagy hó esetén a kaptárok előtt célszerű megszórni hamuval, korommal, fűrészporral, de ha ezek nem elérhetők, akkor a sima szénamurva vagy szalma is megteszi – tudtuk meg Györgytől.
A tisztuló repülésről fontos tudni, hogy az erős család akár harminc vagy negyven percet is repül. A kevés kirepülő méh gyenge, beteg családot jelent, a kereső vagy a kaptár falára kiülő tétlen viselkedés anyahiányt jelent. A felpuffadt potroh vagy az ürüléknyomok a kijáraton és a röpdeszkán azt jelzik, hogy a kaptárban fermentált méz vagy nosema van jelen. A tisztuló repülés után ellenőrizhetjük a család állapotát és az élelem mennyiségét, hiány esetén pedig ajánlott kiegészíteni a táplálékot. Azokat a kaptárokat pedig, amelyek elpusztultak, ajánlott bezárni a rablás elkerülése érdekében.
Szilágyi Dalma-Orsolya