Úszóverseny a focipályán
Alig ért véget a párizsi nyári olimpia, a sportolók – na meg a szervezők – máris megkezdték a felkészülést a négy év múlva esedékes játékokra. Szurkolóként Los Angelesben számos változásra számíthatunk: lesznek sportágak, amelyek kikerülnek, és lesznek olyanok is, amelyek először szerepelnek majd az ötkarikás programban, vagy éppen száz év után térnek vissza.
Tom Cruise jóvoltából az olimpiai zászló máris átkerült Los Angelesbe: a filmsztár a párizsi záróünnepségen vette át az ötkarikás lobogót, amelyet máris kitűztek a következő nyári játékoknak otthont adó nagyvárosban. Los Angeles egyébként harmadszor rendez olimpiát, a 2028-as játékok megnyitója július 14-én lesz, a záróünnepség pedig július 30-án. A paralimpiai játékok megnyitóját augusztus 15-én, a záróeseményt augusztus 27-én rendezik. Összesen több mint 50 olimpiai és paralimpiai sportágban, több mint 800 versenyszámban zajlanak majd a küzdelmek.
Los Angeles előnyére szolgál, hogy szinte semmilyen új létesítményre nem lesz szükség. Használják majd többek között a Los Angeles Galaxy focicsapat stadionját, valamint az LA Memorial Coliseumot, csakúgy, mint az előző két olimpián is, de lesznek látványos változtatások is. Ezek közül érdemes megemlíteni a SoFi stadiont, amely jelenleg amerikai futballmérkőzéseknek ad otthont, de az olimpia idejére átalakítják úszómedencévé, itt bonyolítják le az úszóversenyeket. A szervezők olimpiai falu felépítésére sem kell jelentős pénzösszeget áldozzanak, csupán az UCLA Egyetem diákszállóit alakítják majd át erre a célra.
A költségvetés közel 7 milliárd dollárral számol, de ebben nincsenek benne a közlekedési fejlesztések, amely jelenleg az olimpia Achilles-ínja: a vasúthálózat fejlesztésére vonatkozó tervek pénzhiány miatt meghiúsultak, ám a szervezők így is autómentes játékokat ígérnek. Maradnak tehát – a minden bizonnyal elektromos – buszok, csakhogy a látogatók és sportolók szállítása veszélyes vállalkozásnak tűnik a világ legnagyobb közlekedési dugóival cseppet sem büszkélkedő metropoliszban.
Ami a sportágakat illeti, 1900 óta először lesz majd a programban krikett, aminek egy rövidített változatát alkalmazzák. Szintén több mint száz éve nem volt a programban a lacrosse, ami az egyik legtradicionálisabb sport Észak-Amerikában. Visszatér a programba a baseball és a softball is – utóbbi a baseball női változata. Ott lesz a programban a squash is, és debütál a flag football is, ami az amerikai foci kontakt nélküli változata, ahol az a lényeg, hogy az ellenfelet úgy állítsák meg, hogy a védő az ellenfélről leszedi a színes kis zászlókat. A párizsi sportágakhoz képest marad a programban a szörf, a gördeszka és a sportmászás is, de a sokat vitatott bréktánc például kikerül, és minden lobbi dacára továbbra sem lesz olimpiai sportág a nálunk népszerű teqball.
A legizgalmasabb változtatás minden bizonnyal tehát az lesz, hogy a megnyitóünnepségnek helyt adó SoFi stadiont néhány nap alatt átalakítják. A 2020 szeptemberében átadott, hetvenezer férőhelyes, befedhető létesítményt, amely jelenleg amerikaifocimérkőzéseknek ad otthont (itt rendezték például a 2022-es Super Bowlt) úszómedencévé alakítják. A SoFi egyébként egy San Franciscó-i befektetési tanácsadó cég, amely a stadion névhasználati jogáért húsz éven át évi 30 millió dollárt fizet a létesítményt működtető városnak. Milák Kristóf, Kós Hubert vagy David Popovici tehát abban a stadionban védheti meg olimpiai bajnoki címét, amelyben két évvel korábban nyolc mérkőzést rendeznek a 2026-os labdarúgó-világbajnokság keretében.