Tizennégy évre terveznek
Új, tizennégy évre szóló sportstratégiát készít a megyei önkormányzat megbízásából a csíkszeredai SMAFTA KFT. az év folyamán. Hargita megyének 2020-ig volt sportstratégiája, ám a koronavírus okozta járványhelyzet miatt azt nem újították meg, illetve időközben elkészült az országos sportstratégia is, most pedig erre építve, illetve ezt kiegészítve készül el az új terv, amely a 2024–2038 közötti tizennégy évet öleli majd fel.
Új, tizennégy évre szóló sportstratégiát készít a megyei önkormányzat megbízásából a csíkszeredai SMAFTA Kft. az év folyamán. Hargita megyének 2020-ig volt sportstratégiája, ám a koronavírus okozta járványhelyzet miatt azt nem újították meg, illetve időközben elkészült az országos sportstratégia is, most pedig erre, illetve ezt kiegészítve készül el az új terv, amely a 2024-2038 közötti tizennégy évet öleli majd fel.
A stratégia gerincterve már kész, ezt most konzultációk és felmérések követik október 15-ig, ezt követően a beérkezett javaslatok alapján újabb konzultáció lesz, október 30. és december 15. között közvitára bocsátják, majd az év utolsó napjaiban reményeik szerint a megyei önkormányzat el is fogadja a dokumentumot – hangzott el a tegnapi sajtótájékoztatón, amelyet a SMAFTA vezetője, Ábrahám Előd-Lajos, valamint Borboly Csaba megyei tanácselnök és Bíró Barna Botond, a megyei önkormányzat alelnöke tartott.
A megyei sportstratégia az országosra épül, így többek között a struktúrai elemeket, a sportok kategorizálását és a Hargita megyére vonatkozó operatív projekteket átveszik, de újdonságként szerepelnek majd a fogalomtisztázások, a sportolók, edzők, oktatók, egyesület és klubelnökök jogai és kötelezettségei, a sportolók szüleinek a jogai és kötelezettségei, a hosszú távú sportolói fejlődés (LTAD – Long Time Athlete Development), a sportolók sport utáni életének az előkészítése mint aktív tevekénység, a megyei önkormányzat jövőbeli lehetséges szerepköre.
– Hargita megyében fejlett sporttevékenység van, ez derült ki azokból a felmérésekből, amelyeket folyamatosan végzünk több sportágban is – mondta Ábrahám Előd-Lajos. A SMAFTA vezetője példaként hozta fel, hogy míg Csíkszeredában az előkészítősöktől a 12. osztályos diákokig a tanulók 45%-a valamilyen sportágat űz – ezt mintegy hétezer kérdőív alapján állapították meg –, addig az országos átlag mindössze 4%. – Hargita megyében 90 sportág közül lehet választani, ebből 38-ban országos szinten is eredményeket értek el az elmúlt időszakban a sportolók
– tette hozzá Ábrahám Előd-Lajos.
– A sportágak kategorizálása a megyei önkormányzat sportpályázatai meghirdetésének is irányt mutat majd, ugyanakkor a támogatások elosztásában nagy szerepe lesz
– jelentette ki Bíró Barna Botond, hozzátéve, hogy a sportstratégia meghatározza majd a megyei önkormányzat jövőbeli tevékenységét is.
– A megyében van egy eléggé jól kiépített sportinfrastruktúra, ezt szeretnénk a jövőben hatékonyan és jól működtetni, ennek terve is egy része lesz a most készülő sportstratégiának
– mondta a megyei tanács alelnöke.
– A megye egyik legfontosabb stratégiájáról beszélünk. Célunk, hogy az egészséges életmódra ösztönözzünk mindenkit, de főleg a fiatalokat, hogy támogassuk a tehetséges sportolókat, de szeretnénk a meglévő sportinfrastruktúrát is fejleszteni
– mondta Borboly Csaba.
A konzultációk során több ezer személyt szólítanak meg majd a SMAFTA munkatársai, a sportstratégiát pedig dr. Elbert Gábor (egyetemi adjunktus, mentálhigiéné szakember, a Magyar Fallabda Szövetség egykori főtitkára, majd elnöke, a Magyar Labdarúgó-szövetség egykori főtitkára, Balzsay Károly profi világbajnok ökölvívó menedzsere, 2006–2008 között a Magyarország sport szakállamtitkára, társszerzője a Nemzeti Sportstratégiának és a Közoktatási típusú sportiskola felépítése tervnek), Cristiano Valoppi (kerékpáredző, sportstratéga, a Román Kerékpáros Szövetség vezetőedzője), Novák Károly Eduárd paralimpikon személyes edzője) és Ábrahám Előd-Lajos (a SMAFTA Kft. vezetője) készíti el.