Székelyudvarhelyen lesz a Hargita Rali főhadiszállása
Első alkalommal 1980-ban szervezték meg a Hargita Ralit, ám az országos bajnokságba két éve került be a verseny. Ennek immár negyven éve, és ezt méltóképpen szeretné megünnepelni az idei Hargita Ralit szervező Maxx Racing. Nem mellesleg a székelyudvarhelyi klub szervezésében immár a tizedik lesz az idei Hargita Rali, amely a harmincadik kiírásához érkezett. A versenyt április 29-én és 30-án tartják, a Hargita Rali főhadiszállása idén is Székelyudvarhely lesz. A hármas jubileumi rendezvényről, az elmúlt idényről és a hazai bajnokságról Ferencz Csabát, a székelyudvarhelyi Maxx Racing vezetőjét, a Hargita Rali szervezőjét kérdeztük.
– Milyennek értékeled az elmúlt idényt?
– Egy nagyon hosszú és fárasztó idény volt.
– Kit tartasz az elmúlt év pilótájának és navigátorának?
– Tavaly sokan megmutatták, hogy ha lehetőségük van, akkor gyorsak tudnak lenni. A bajnok, akit egyébként nagyon nehéz legyőzni, tavaly is Simone Tempestini lett. Ettől függetlenül szerintem az elmúlt év pilótája címet Teslovan Adrian vitte el nálam, míg az év navigátora Cseh Vajk Imre. Szerintem ők ketten kiegyensúlyozott versenyzésükkel és kitartásukkal remek eredményt értek el az elmúlt idényben.
– Milyennek értékeled a tavalyi Hargita Ralit?
– Újra egy remek verseny volt, magas színvonallal, nagyon sok külföldi versenyzővel a rajtnál, csak az a kár, hogy a jelenlegi szakszövetségi vezetés még mindig nem akarja a megfelelő, méltó szintre emelni a versenyt.
– Milyen a kapcsolatod a Hargita megyei versenyzőkkel? Segítenek a szervezésben akár ötlet szintjén?
– A tapasztaltabbak, mint Teslovan Adrian vagy Cseh Vajk Imre mindig elmondják, hogy ők miként látták a versenyt, hogy lenne jó versenyzői szemmel a következő viadal, és úgy érzem, 95%-ban egyezik a véleményünk. Én is versenyző voltam és vagyok is, és ennek megfelelően tervezek. Minden tanács, meglátás, hozzászólás csak előre viszi a rendezvényt.
– Egy szervező mikor kezdi el a munkát? Mi a kiindulópont, amit a szervezésnél meghatározol?
– Általában ahogy befejeződött az adott évi verseny, már a következő versenyen gondolkodunk, megjegyezzük a nehézségeket, problémákat, amelyekbe adott esetben ütköztünk, hogy a következő kiírásnál elkerülhetők legyenek. Mindig van amit optimalizálni, mindenre oda kell figyelni 1000%-ban, mert csak úgy lehet egy még sikeresebb rendezvényt tető alá hozni. A kiindulópont mindig a versenynek helyszínt adó település, annak az adottságai, a pályák megközelíthetősége, az időterv összehozása az adottságokkal, a pályarendszer felépítésének a komplexitása, a pályához legközelebb eső helységekben a csapatok szállásának leszervezése, a pálya versenyzésre való kivitelezése. Ezt követi majd a verseny után a pálya letakarítása, és ezt is figyelembe kell venni, megtervezni percre pontosan, mint a verseny többi részét.
– A szervező számára melyik a legnehezebb időszak? A tervezés, a szervezési munka vagy maga a verseny időszaka?
– Egyformán nehéz mindhárom időszak. A tervezési fázisban elsősorban a verseny költségvetésének kiszámítása a legfontosabb, ebből kell mindig kiindulnunk, mivel ez határozza meg 50%-ban, hogy mit, hogyan, mekkorát álmodjunk. A szervezési munka sem könnyű, de ekkor már tudjuk, hogy pontosan mit akarunk, ehhez a munkához oda kell tenni a „csontot”, és kivitelezni a dolgokat napra, percre pontosan. A verseny addig a pontig nehéz, ameddig minden elindul, utána egy picit csökken a nyomás rajtam, amely majd akkor tűnik el teljesen, amikor véget ért a rali.
– A szervezés nem egyemberes munka, kik segítenek a verseny előtti időszakban?
– Kilencven százalékban mindent én csinálok, a verseny előtti hónapokban besegít egy kisebb csapat Brassóból, akikkel már évek óta együtt dolgozom. Ők segítenek az általam elképzelt versenynek a pontosításában, az időterv csiszolásában és tanácsadásban, ha szükség van erre. Ugyanakkor az, aki állandóan mellettem van, és tanácsaival, ötleteivel, meglátásaival és nagy pontosságával, teherbírásával segít, az a feleségem. A verseny előtti hetekben nem ritka, hogy éjjel 3-4 óráig is együtt dolgozunk a verseny sikeréért. Természetesen van egy „kivitelező” csapat is, akik a verseny hetében akár 20-22 órát is dolgoznak, hogy sikeres legyen a rali és minden a helyére kerüljön.
– Mi a legfontosabb, amit egy szervező sosem hagyhat figyelmen kívül?
– A versenyzők, a nézők biztonsága, szerintem ez a legfontosabb.
– Mi volt eddig a legnagyobb akadály, amit meg kellett ugornod szervezőként?
– A szakszövetséghez az érvényben lévő szabály szerint 60 nappal le kell adni a versenyterveket, és ezen nem lehet változtatni. Egy esetben mi ennek a szabálynak eleget tettünk, majd később szembesültünk azzal a ténnyel, hogy a korábban megbeszélt beleegyezést az egyik gyorsasági szakasz használatára nem tudtuk érvényesíteni a versenyen. Gyakorlatilag az utolsó pillanatokban meggondolták magukat a tulajdonosok, és nem engedték meg, hogy a mezőny végigmenjen az adott útszakaszon. Végül ezt a helyzetet megoldottuk, szerencsére. Amúgy mindig vannak akadályok, úgy is lehetne mondani, néha a rali tervezési fázisa egy bokorugró verseny.
– Mekkora támogatást kap egy szervező a szakszövetségtől? És a megyei, helyi önkormányzatoktól?
– Hajaj, szakszövetség… na onnan támogatást azonkívül, hogy megadják a szervezés lehetőségét, nem kaptunk. Viszont a megyei tanácstól, a székelyudvarhelyi önkormányzattól nagyon sok segítséget, lehetőséget kaptunk és kapunk, mindenben segítenek, amiben tudnak. Azt is mondhatom, hogy nélkülük a Hargita Rali az elmúlt kilenc évben nem lehetett volna sikeres.
– Az elmúlt kilenc évben hogyan fogadta Székelyudvarhely a Hargita Ralit?
– Székelyudvarhely csodálatos házigazdája volt a Hargita Ralinak, csak szuperlatívuszokban tudok a városról beszelni: mindenki, aki érdekelt volt valamilyen szinten a raliban, az maximálisan segítette a szervezői munkánkat.
– Idén mikor lesz a verseny?
– Április 29-én és 30-án lesz idén a Hargita Rali, melynek szervezése már folyamatban van.
– Az idei verseny különleges, jubiláns kiadás lesz. 40 éve volt a Hargita Rali először országos bajnoki futam; a 2022-es verseny lesz a 30. Hargita Rali; a 2022-es verseny lesz a 10., amelyet a Maxx Racing szervez. Milyen különlegeséggel készülsz?
– A meglepetéseket nem illik elárulni előre, rengeteg ötletünk van, de egy dolog biztos: méltó módon szeretnénk megemlékezni, megünnepelni és megszervezni a három jubileumot is magába foglaló Hargita Ralit.
– Van már útvonalterved? Lesznek új pályák? A régiek közül melyek maradnak a kiírásban? Lesz irányváltozás a pályákat illetően?
– A tervek szinte készek, a pályarendszer marad, viszont lesz új pálya, emiatt valószínű, hogy lesz irányváltozás is a pályák nyomvonalában. Nemcsak egy sima versenyt akarunk szervezni, hanem azt szeretnénk, ha a pilóták is élvezettel menjenek a pályákon, a sajtó képviselői is – fotósok, videósok – is legyenek megelégedve, ők is jussanak el minden szelektívre, ugyanakkor ami a legfontosabb: nézőbarát legyen a rali. Arra törekszünk, hogy minél több néző láthassa élőben a versenyt a lehető legkevesebb mozgással a szakaszok között.
– Van szándék arra, hogy a Hargita Rali érintse a Csíki-medencét is a közeljövőben?
– Már évek óta szeretnénk a Csíki-medencében is tartani egy gyorsasági szakaszt, de ez eddig nem sikerült. Egyszerűen nem találtam egy olyan útszakaszt a Csíki-medencében, amelyik megfelelne egy gyorsaságinak, és ezt integrálni tudnánk az időtervbe. Ami a jövőt illeti, keressük a lehetőséget és dolgozunk azon, hogy Csík is visszakerüljön a Hargita Rali körforgásába. A Hargita Rali főhadiszállása idén is Székelyudvarhelyen lesz, és mivel feloldották a járványügyi korlátozásokat, immár a megfelelő biztonsági intézkedések betartásával lehetőségük lesz az autósport kedvelőinek, hogy a pályán szurkoljanak a pilótáknak.
Kopacz Gyula