Nem bírták a végét a magyarok

Nyolcvanhárom percig állta a magyar válogatott a portugál csapat rohamait a labdarúgó Európa-bajnokság tegnap kora esti meccsén, ám végül érvényesült a papírforma. A címvédő a Budapesti Puskás Arénában több mint ötvenötezer néző előtt háromgólos győzelmet aratott Magyarország fölött, Ronaldo kétszer is bevette az amúgy szenzációsan védő és több bravúrt bemutató Gulácsi kapuját. Portugál dominancia Magyarország a Gulácsi – Botka, Orbán, Szalai Attila, Lovrencsics, Kleinheisler, Nagy, Schäfer, Fiola, Sallai, Szalai Ádám felállítással kezdte a mérkőzést, amelynek első percétől átvették a portugálok az irányítást. A 6. percben Jota 17 méterről leadott lövését követően Gulácsi védett, ez volt a címvédő első helyzete, két perccel később Sallai az első magyar támadás végén a portugálok tizenhatosa előtt ugyan elesett, ám a török játékvezető nem ítélt szabálytalanságot, noha Dias kézzel akadályozta a magyar csatárt. Innentől viszont a 30. percig teljes volt a portugálok fölénye mindenben, ám a magyar védelem teljesítette a rá bízott feladatot. A 20. percben Ronaldo ugrott ki a magyar védők közül, Gulácsi védett, ám a török partjelző lest intett, noha a televíziós visszajátszáson látszott, a portugál klasszis szabályosab indult el a magyar kapu felé. Az első félóra végén a magyarok is elindítottak egy támadássorozatot, a 37. percben egy jobb oldali szabadrúgást végezett el Sallai, beadásából azonban Szalai Ádám 11 méterről a portugál kapus kezébe fejelte a labdát. A magyar helyzetet követően véget is értek a hazaiak percei, a címvédő újra átvette az irányítást, és a 41. percben az első félidő legnagyobb helyzetét is kihagyták, miután Semedo beadását követően mintegy nyolc méterről Jota rúgta a labdát kapura, Gulácsi viszont bravúrral védett. Az utolsó percben Ronaldo is jó helyzetbe került, ám a klasszis öt méterről a kapu fölé lőtte a labdát. Gólok a hajrában A második játékrész gyakorlatilag ott folytatódott, ahol az első abbamaradt: a portugálok akarata érvényesült a pályán. Egymás után két szöglethez jutott a címvédő, Pepe pedig veszélyesen fejelte a labdát kapura, ám Gulácsi ezúttal is védett. Az első óra vége előtt kezdett újra éledezni a magyar támadósor, Sallainak volt is egy jó lövése, majd Szalainak egy remek beadása, amire sajnos nem érkezett senki, így öt perc után a portugálok újra átvették a meccs irányítását. A 66. percben Schäfer helyét Négo vette át, akitől a jobb oldal megerősödését várták, majd két perccel később Gulácsi védte Fernandes lövését. Az utolsó húsz perc elején megint volt jó két-három percük a magyaroknak, a 77. percben Schön és Sigér lépett a pályára Sallai és Kleinheisler helyett, és érdekes módon ez a csere hozott frissességet a magyarok támadósorában. A 80. percben megzörrent a portugál háló, miután Négo Schönt ugratta ki a jobb oldalon, aki miután betört a vendégek büntetőterületére éles szögből vette be a címvédő kapuját. De volt egy probléma, amit ugyan későn, de jelzett a partjelző, ráadásul jogosan: Schön leshelyzetben kapta a labdát Négotól. A hajrában már látszott a magyarok játékán a fáradtság, a 84. percben Fernandes jobb oldali beadásából Gierreiro lőtte el a labdát, ami viszont Orbánon megpattanva jutott be a magyar kapuba. Egy perccel később Orbán Rafa Silva ellen szabálytalankodott a magyar kapu előtt, a jogosan megítélt büntetőt Cristiano Ronaldo értékesítette, a portugál klasszis a 92. pedig duplázott, így háromgólos győzelemmel nyerte a meccset a címvédő. Érdekesség, hogy a portugálok labdabirtoklása 70%-os volt, tíz alkalommal, míg a magyarok háromszor lőttek kapura. A győzelem ellenére a szurkolók szokásukhoz híven győztesként ünnepelték a magyarokat és a találkozót követően elénekelték a magyar himnuszt. Egyébként 55 682 néző tekintette meg a magyar–portugál meccset tegnap este a Puskás Arénában. Nehéz megjegyezni Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) a labdarúgó Európa-bajnokságra létrehozott hivatalos Facebook-oldalának szerkesztői összetévesztették a magyar és a román fővárost. Mint mellékelt képünkön látszik, a magyar–portugál meccs helyszínének először Bukarestet jelölték meg, 28 perccel később szerkesztették a hozzászólást és átjavították a városnevet Budapestre. A közösségi oldal viszont megjegyzi a szerkesztés előtt és után közzétett szöveget is, így láthatóvá válik az eredeti bejegyzés is. Az UEFA közösségi oldalának szerkesztője nem az első, aki Budapestet és Bukarestet keveri. Az FC Barcelona a tavaly december 2-i mérkőzés előtt három nappal közösségi oldalán azt írta, „a Barca elindult Bukarestbe a Ferencváros elleni Bajnokok Ligája mérkőzésre”. A bejegyzés alatt akkor a Fradi közösségi oldalának szerkesztője is megjegyezte, „Srácok, rossz az irány, reméljük, Budapestre jöttök!”. Ezt követően a katalánok Bukarestet átírták Budapestre, és végül a magyar fővárosban játszották le a meccset, amelyet 3–0-ra meg is nyertek. Bírók Dél-Amerikából A holnapi Ukrajna – Észak-Macedónia Eb-mérkőzést Fernando Andrés Rappalini vezeti. Az UEFA és a Dél-Amerikai Labdarúgó Szövetség (CONMEBOL) együttműködésének köszönhetően kap lehetőséget az argentin játékvezető az Eb-n. Segítői honfitársai lesznek. A VAR-szobában pedig spanyol és olasz bírók dolgoznak majd. Nyelvi nehézségeik aligha lesznek. Dél-Amerikában is fociznak Az Eb-vel egyszerre zajlik a dél-amerikai kontinensbajnokság is, a Copa América. A tornának Brazília négy városa – Brazíliaváros, Goiania, Cuiabá és Rio de Janeiro – ad otthont, a házigazdákon kívül Argentína, Bolívia, Chile, Paraguay, Uruguay, Kolumbia, Ecuador, Peru és Venezuela vesz részt, a csapatok két csoportban küzdenek a továbbjutásért. A csoportokból az első négy jut a kieséses szakaszba. A csoportkör első fordulójának eredményei: A csoport: Argentína – Chile 1–1, Paraguay – Bolívia 3–1; B csoport: Brazília – Venezuela 3–0, Kolumbia – Ecuador 1–0.